Bahçe Nanesinin Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Bahçe Nanesinin Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Bahçe Nanesi Neye İyi Gelir

Taze nane, Yunanlılar ve Romalılar tarafından en çok sevilen yeşilliklerin başında geliyordu. Mideyi rahatlatmak, nefesi ferahlatmak ve dişleri beyazlatmak için tüketilirdi. Günümüzde, özellikle aroması ve kuru hali kullanılsa da, sağlıklı ve doğal yaşama önem verenler için en makbulü taze hali. Bir demet taze nane, güzelliğinize güzellik katarken hiç farkında olmadan birçok sağlık probleminizin iyilişmesine de yardımcı olur. Özellikle kadınlar için yararlı bir bitki olan taze bahçe nanesinin içindeki mentol canlılığınızı da artırır. Sizin için bahçe nanesinin daha önce duymadığınız faydalarını sıraladık. Eğer küçük bir bahçeniz veya balkonunuz varsa küçük bir alanda ailenize yetecek kadar bahçe nanesini kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Nanenin Sindirime Faydaları

Ağrı kesici yerine taze nane

Yaşamınızdaki yoğun stres, sık sık baş ağrısı çekmenize sebep olabilir. Bu ağrılarla baş etmek için her defasında ağrı kesicilere baş vurmak sağlığınız için tehlike oluşturabilir. Bu durumlarda mucizevi bir bitki olan bahçe nanesinden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Ağrı hissettiğinizde, içiniz sıkıldığında, taze naneyi koklayarak ferahlık hissedebilirsiniz. Bir kaç nane yaprağını çiğ tüketerek etkisini daha fazla hissedebilirsiniz. Ağrılarınıza karşı uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de, taze nane yaprakları ile veya nane yağı ile nabız bölgelerinizi ovmaktır.

Taze Nanenin Faydaları

Sindirim sorunlarınızı hafifletir

Sindirim sisteminize dost bir besin olan taze nane, sindirim sisteminizde bulunan kaslarınızı gevşeterek mide sorunlarınızın azalmasını sağlar. Taze nane çayı demleyerek mide ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Gaz giderici etkiye sahip taze nane, hassas bağırsak sendromu hastalığının iyileşmesine yardımcı olur. Taze nane; şişkinlik, bulantı, gaz birikmesi, kolit gibi şikayetlerinizin azalmasını sağlar.

Cildinizin yenilenmesini sağlar

Günlük öğünlerinizin yanında birkaç dal taze nane tüketmek bile, kısa sürede cildinizin daha düzgün ve parlak görünmesini sağlar. Böcek ısırıkları, kaşıntı gibi sorunlar yüzünden oluşan cilt tahrişlerini nane yağı ile iyileştirebilirsiniz.

Nanenin Gribe Faydaları

Soğuk algınlığı tedavisinde bir de naneyi deneyin

Grip, soğuk algınlığı, boğaz yanması yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen hastalıklardan. Taze nanenin özünde bulunan mentol, tıkanıklığınıza sebep olan mukus tabakasından kurtulmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olur. Boğazını yumuşatır, tıkanan göğsünüzü açar. Kaynar su dolu bir kaseye bir kaç damla nane yağı damlatarak veya taze nane dalları atarak, buharını soluyun. Kısa sürede rahatlayacaksınız.

Ağız kokusuna doğal tedavi

Ağzınızda biriken fazla bakteriler diş eti sorunlarına ve ağız kokusuna sebep olur. Taze nane çiğneyerek ağzınızdaki rahatsız edici kokudan kurtulabilirsiniz. Taze nanenin antibakteriyel ve antimikrobal özelliği bulunmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir