Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir

Kadınlar için sağlıklı çanta modelleri ve taşıma şekilleri yazımı fizyoterapist gözüyle yazarken çok zevk almıştım, yayınlandıktan sonra okudum yine aynı zevki aldım. Şimdi siz diyeceksiniz kendi yazdığın yazıyı okurken neden zevk alıyorsun? Evet, bilgisayarın başında yazan biziz. Ancak o yazı YeşilTopuklar‘da yayınlanınca bambaşka bir zevki oluyor. Umarım sizler içinde zevkli ve faydalı bir yazı olmuştur. Neyse gelelim konumuza; çantadan sonra ayakkabılara da fizyoterapist gözüyle bakmak istedim. Yanlış anlaşılmasın moda editörü arkadaşlarımın yerinde gözüm yok. Benim amacım moda dediğimiz şeyler sağlığımız için uygun mu onu gözler önüne sermek istiyorum.

Sivri Burun Loafer Ayakkabılar ve Zararları

Ayak bir binanın temeli gibidir. Sağlam olmayan bir temel üzerine kurulmuş bir bina her zaman yıkılmaya mahkûmdur. Bizim de vücudumuzu taşıyan ayaklarımızdır. Ayaklarda oluşan bir problem diz, kalça, omurga problemlerini de beraberinde getirecektir. Öyle muntazam kurulmuş bir yapı var ki birindeki hafif bir oynama tüm sistemi yıkabilir. Yanlış ayakkabı kullanımının meydana getireceği problemleri sıralayacak olursak;

  • Halluks valgus(ayak baş parmağının dışa doğru yön değiştirmesi)
  • Çekiç parmak
  • Düz taban
  • Nasır oluşumu
  • Ayak arklarının çökmesi
  • İçe-dışa basma
  • Tırnak batması
  • Diz, kalça ve omurgada ağrı, kireçlenme ve şekil bozukluklarının oluşması

Topuklu Ayakkabı Modelleri ve Zararları

Bu saydığım problemler oldukça ağrılı, çabuk yorgunluk oluşmasına neden olan sıkıntılı süreçlerdir. O yüzden kullandığımız ayakkabıların bizde ne gibi problemler yarattığını bilirsek ona uygun giyinmek açısından bilinçlenmiş oluruz.

1. Sadece özel gün ve gecelerde giyilirken bir anda günlük hayatın her aşamasına inmeyi başaran topuklu ayakkabılar ayaklarımızın en büyük düşmanıdır. Normalde yere bastığımız zaman yerin bizim ağırlığımıza karşı uyguladığı tepki kuvveti ayağın her bir bölümüne paylaştırılır. Ancak topuklu ayakkabı giyildiğinde yerle temas eden kısım sadece parmaklarımız ve ayağın ön kısmı olduğundan tüm yükü buralar üstlenir. Normalden daha fazla yük yüklenmesi ayağın ön kısmında bulunan ve ayağı destekleyen arkın çökmesine neden olur. Genelde topuklu ayakkabıların parmakların girdiği kısmı dar olduğu için parmaklar rahat pozisyona yerleşemez. Birbirine sıkışır ve parmaklarda eğrilik oluşumundan sinir sıkışmasına kadar birçok problem yaratır. Tabi bunlar uzun süreli giymeler sonucu oluşur. O yüzden günlük hayatta lütfen topuklu ayakkabı tercih etmeyin.

Babet ve Sandalet Modelleri

2. Yazın gelmesini dört gözle beklememize sebep olan babet ve sandaletler de aslında göründükleri kadar masum değiller. Yerle direk temas halinde olan, hiçbir yüksekliği bulunmayan bu ayakkabılar yerden gelen şoku direk ayak tabanımıza iletiyor. Oysaki biraz taban olsa şokun bir kısmı burada absorbe edilir. İçinde ayak arklarını destekleyecek hiçbir materyal bulunmuyor çoğu zaman. Bu da ayağın iç tarafında bulunan arkın çökmesine ve düz taban oluşmasına neden oluyor.

3. Sivri burun ayakkabılar ister topuklu olsun ister babet ayağın ön tarafındaki basınç dağılımını değiştirdiği için ağrıya neden oluyor. Ayrıca çekiç parmak oluşumu ve halluks valgus dediğimiz ayak baş parmağındaki dışa doğru bükülme meydana geliyor.

Spor Ayakkabı Modelleri

4. Spor ayakkabılar hayatımızın her alanına daha çok girmelidir. Çünkü spor ayakkabıların tabanı esnektir. Ve yerden gelen şok absorbe ederek ayağa daha az yük binmesini sağlar. Ayrıca topuk kısmı topuğu tam olarak sardığı için bilek burkulmalarını önler. Parmak kutusu diye tabir edilen parmakların yerleştiği kısım da parmaklara uygun genişliktedir. Parmaklarda sıkışma oluşmasına neden olmaz. Spor ayakkabıların giyimi daha çok yaygınlaştırılmalıdır. Modacılar bunun öncülüğünü yaparsa halkın kabullenmesi daha kolay olacaktır.

Tüm bunlarla birlikte uygun ayakkabı nasıl olmalıdır diye soracak olursak şunları diyebiliriz:
1. Parmak kutusu parmakları rahat şekilde içine alacak genişlikte olmalıdır. Ne dar ne de bol olmalıdır.
2. Topuk kısmı ayak bileğini sarmalıdır.
3. Yere sıfır olmamalıdır. Yerden 2-3 cm yükseklikte ve 3-4 kadar topuk kısmı olmalıdır.
4. Tabanı şok absorbe özellikte olmalıdır. Basıncı ayağın her tarafına eşit dağıtmalıdır.

Bu saydıklarım genel bilgilerdir. İdeal ayakkabının bir tarifi yoktur. Ayak özelliklerine ve problemlere göre kişiye özel ayakkabı vardır. Modaya ayak uydurmak adına sağlığınızı tehlikeye atmayın. Moda gelip geçer. Ancak sağlığınız siz nefes aldığınız sürece sizinle gelecektir. Sağlık olmadan da hiçbir şeyin anlamı yoktur.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *