Ankaralı Kitap Severlerin Yeni Mekanı: Kalem Kitap-Kahve

Ankaralı Kitap Severlerin Yeni Mekanı: Kalem Kitap-Kahve

Ankaralı Kitap Severlerin Yeni Mekanı Kalem Kitap-Kahve

Diyanet Kalem Kitap-Kahve’yi Ankara’da Açtı

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi tarafından Kızılay’da kurulan “Kalem Kitap-Kahve” Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından açıldı.

Kızılay’da Şehit Adem Yavuz caddesinde bir yıllık uğraşın sonucunda açılan Kalem Kitap-Kahve’nin açılış töreninde Diyanet İşleri Başkanı Görmez konuşma yaptı.

“Kur’an-ı Kerim’in ilk emri ‘oku’ ayetinden yola çıkarak hazırlanan bu mütevazı mekân, Ankara’ya ve Ankara’daki gençliğe, okumanın usulünün, nasıl okunması gerektiğini öğretmek amacıyla açıldı.

Mekana neden Kalem Kitap-Kahve isminin verildiği konusunda da açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez: “Yüce Rabbimiz bize oku diye emrettikten sonra iki tane de büyük ikramını hatırlatır. Birincisi, yaratıcı kudreti unutmamak ve o kudretin adıyla, yaratıcı kudreti merkeze koyarak okumak, diğeri de kalemle yazmayı öğreten ekrem olan Rabbi merkeze koyarak okumak. Dolayısıyla bu mekâna ‘Kalem’ isminin konulmasını da çok anlamlı buluyorum. Kalem bizim kültürümüzün medeniyetimizin en önemli sembollerindendir. Peygamber Efendimiz, şehitlerin kanından daha değerli olan şeyin âlimlerin mürekkebi olduğunu ifade etmiştir.” dedi.

Kızılay’da Şehit Adem Yavuz sokakta yer alan Kalem Kitap-Kahve’nin açılışına Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Türkiye Diyanet Vakfı yöneticileri, KAGEM Müdürü Hicret Toprak ve çok sayıda kitapsever katıldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir