Alkolsüz Mekanlar: Kuğulu Cafe Restaurant

Alkolsüz Mekanlar: Kuğulu Cafe Restaurant

İstanbul’un yeni semtlerinin bir şehir dokusu barındırmadığı, birer apartman kondu şeklinde gelişme gösterdiği bir gerçek. İnsanların birbirine temas edeceği meydanlarının bulunmaması, karşılaşma anlarını alışveriş merkezlerine tıkan şehircilik, haliyle bu semtlerde iyi restoranlar açılmasının da önünde bir engel oluşturuyor.

Buralarda yaşayan insanlar da hafta sonu bulundukları yerlerden daha iyi bir semt olan yerlere taşınarak sosyal ihtiyaçlarını gideriyorlar. Beylikdüzü de bunlardan birisi. Ancak bu semttekilerin bir şansının olduğunu belirteyim. Çünkü Kuğulu Park içinde bulunan Kuğulu Cafe&Restaurant, yaşayanların ihtiyacını karşılayacak kapasitede bir mekân. Hatta başka semtlerden insanların da buradaki lezzeti ve sükûneti tercih ettikleri hesaba katılırsa bir mekândan bekleneni fazlasıyla karşıladığını söyleyebiliriz.

Apartmanlar arasında bir vaha gibi Kuğulu Cafe&Restaurant. 4 dönümlük bir arazi üzerine konuşlanan mekânın içinde envaiçeşit ağaç, küçük bir gölet, bu gölette nazlı nazlı salınan beş güzel kuğu, ördekler, tavşan ve keklikler mevcut. Çocuklar için olduğu kadar büyükler için de tam bir dinlenme mekânı. Ama dinlenirken birbirinden güzel lezzetleri de tadabileceğiniz bir fonksiyonellik içeriyor.

2003 yılından beri Murat Gülel ve kardeşe Ersin Gülel tarafından işletilen mekanın yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümü bulunuyor. Kışlık diye tabir edilen bölüm daha çok yemeklere ayrılmış durumda. Yazlık kısım ise kafe olarak hizmet veriyor. Bu bölümde bir de tribün bölümü bulunuyor ki, maçlarda burası dolup taşıyor. Taraftarlar neon ışıklarla kendi takımlarının renklerine bürünen tribüne geçip dev ekrandan maçı izleyebiliyorlar. Toplam 400 kişiye aynı anda hizmet veren bu iki kapalı bölüm yanında güneşli günlerde bahçede 1000 kişi ağırlanabiliyor.

Gelelim yemeklere. Gördüğüm kadarıyla İtalyan mutfağı öne çıkıyor Kuğulu Cafe&Restaurant’ta. Yemek sayısı 100’ü buluyor. Ben şahsen yediğim Fettucini makarnayı, köri soslu tavuğu, sac tavayı ve bonfileyi çok tuttum. Hepsinin lezzeti gayet yerinde ve sunumda da son derece başarılılar. Kayseri mantısı geleneksel Kayseri mantısından uzakta olsa da lezzeti çok iyi. İnsan bu parkın içinde böylesi güzel bir lezzetle karşılaşacağını hiç tahmin edemiyor doğrusu. Dışarıdan kafe gibi algılanan bu mekânın bir lezzet labirentine açılabileceğini ancak içine girdikten sonra anlayabiliyorsunuz. “Bütün ürünlerimizi markalı ürünlerden seçiyoruz. Lezzet ve sunum bizim için önemli. Cafe kısmına da yemek veriyoruz ve aynı zamanda nargile çeşitleriyle de insanların tercih ettiği bir yeriz. Birçok semtten de buraya yemek için gelen var.” diyen Murat Gülel açık büfe kahvaltıda iddialı olduklarını söylemeden geçemiyor. Pazar günleri sunulan 150 çeşit açık büfede bir kuş sütü eksik. Benim en çok sevdiğim Murat Bey’in annesinin kendi bahçelerinde yetişen vişnelerden reçel yaparak bunu müşterilere sunması oldu. Aynı zamanda kilosunu 130 liraya aldığı Erzincan balı da sunulan bir diğer lezzet. 50 kişi ile hizmet veren mekânın vitamin barında ise her tür demleme bitki çayı ve taze meyve sularını bulmak mümkün. Sözü fazla uzatmanın anlamı yok. Eğer kafayı dinlemek ve keyfince bir gün geçirip güzel lezzetlerden tatmak istiyorsanız rotanızı Kuğulu Cafe&Restaurant’a çevirebilirsiniz.

Kuğulu Cafe&Restaurant’ın otopark sorunu yok. Şimdilik namaz kılınacak yer mevcut, yeni mescit yapılıyor.

Mekânın kendisi çocuklar için bir oyun bahçesi olmasına rağmen çocuklar için yine de park bulunuyor. Fesleğenli ayranı ve taze meyve sularını denemenizi öneririm.

En büyük eksikliği belki özel bir tatlı olmayışı ama bu eksikliği Mado markasıyla gideriyorlar. Mekânda sadece tahinli sıcak kek ve çikolatalı sıcak kek yapılıyor.

Sabah 09.00’dan öğle 14.00’e kadar açık büfe kahvaltı mümkün. Mekan sabah 08.00’den gece 01.00’e kadar açık ve her saat yemek bulmak mümkün.

Ye ye bitmez…

Serpme kahvaltı: 15 TL
Açık büfe kahvaltı (150 çeşit): 30 TL
Omlet: 6-7 TL
Çorba: 3 TL
Sandviçler: 6-8 TL
Burgerler: 6-12 TL
Tost: 5-8 TL
Kuğulu spesiyal börek: 5 TL
Paçanga, sosis tabağı: 6 TL
Makarnalar (6 çeşit): 7-10 TL
Ev yapımı mantı: 7 TL
Pizzalar (10 çeşit): 8-14 TL
Salatalar (12 çeşit): 6-12 TL
Izgara bonfile: 17 TL
Karışık ızgara (220 gr): 25 TL
Çoban kavurma, sac tava: 15 TL
Izgara köfte, köri soslu tavuk: 10 TL
Kuğu çökertme: 18 TL
Fırında mantar güveç, sebze sote: 10 TL
Tatlılar: 5-6 TL
Mevsim meyveleri, fesleğenli ayran: 3 TL
Taze meyve suları: 6-8 TL
Meyve kokteylleri: 7-9 TL
Soğuk ve sıcak kahveler: 5-7 TL
Türk kahvesi: 4 TL
Çay: 2 TL
Demleme bitki çayları: 7,50-10 TL
Nargileler: 15 TL

E-5 yanında bir vaha Kuğulu Cafe&Restaurant
Adres: Cumhuriyet Cad. Basındoğa Parkı Bizimkent-Beylikdüzü-İstanbul
Tel: 0212 871 36 87

Kaynak: Zaman

Yorumlar

“Alkolsüz Mekanlar: Kuğulu Cafe Restaurant” için bir cevap

  1. Selman dedi ki:

    Muhteşem güzel bir yer. Çok memnun kaldık. Herkese tavsiye ederim. İyi ki varsın yeşiltopuklar.com.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir