Akaretler Sıraevler’in Mart Ayı Sanat Programı

Akaretler Sıraevler’in Mart Ayı Sanat Programı

Akaretler Sıraevler Mart Ayı Etkinlikleri - Merve Ertufan

Türkiye’nin en değerli semtlerinden Akaretler Sıraevler’in Mart ayı boyunca birbirinden özel yapılarında gerçekleşecek farklı disiplinlerdeki sergileri, ayrı dünyaların kapılarını açacak.

Tarihi dokusunun yanında dinamik yapısıyla da İstanbul’un en önemli kültür sanat destinasyonlarından olan Akaretler Sıraevler’in Mart ayı programlarından sanat akıyor.

Londra’da Urban Land Institute (ULI) ödülüne de layık görülen ve Avrupa’nın 2. Büyük restorasyon projesi de olan Akaretler Sıraevler, Mart ayında Haluk Akakçe’nin uzun bir aradan sonra düzenleyeceği yeni sergisi “Made in Love”, Odeabank’ın sanat platformu O’Art’ın “Lorem Ipsum” başlıklı karma sergisi ve yeni nesil sanat ve tasarım platformu Mercado’nun hayata geçirdiği “Original by Nature” adlı sergilere ev sahipliği yapacak.

Akaretler Sıraevler

Haluk Akakçe, 3-22 Mart günlerinde yeni sergisi ‘Made in Love’ ile sanatseverlerin karşısında…

Dünya ölçeğinde projeler üreten Haluk Akakçe beş yıl aradan sonra İstanbul’da üç önemli video işi ve beş yıllık üretimlerinin özeti niteliğinde kapsamlı bir sergiyle izleyenlerle buluşuyor. ‘Made in Love’ isimli sergi 3-22 Mart günleri arasında Akaretler Sıraevler ve Sevil Dolmacı Art Gallery iş birliği ile Akaretler Sıraevler No:37-39’da gerçekleşiyor.

Multidisipliner bir sanatçı olan Haluk Akakçe’nin, 2006 yılında Las Vegas sokaklarında 4-6 bloğu kaplayan ‘They Called it Love, I Call it Madness’ isimli ses ve video yerleştirmesi ve hiç görülmemiş devasa resimleri bu sergiyi önemli kılan unsurlar arasında bulunuyor.

Akaretler Sıraevler Mart Ayı Etkinlikleri - Emin Çelik

O’Art’tan Tipografi Sergisi “Lorem Ipsum”

Odeabank’ın sanat platformu O’Art, dokuz sanatçının yazı ve formun bir araya geldiği eserlerinin yer aldığı “Lorem Ipsum” başlıklı karma sergisini 17 Mart tarihine kadar Akaretler Sıraevler No:11’deki adresinde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

O’Art’ın düzenlediği sezonun ikinci sergisi olan “Lorem Ipsum” Berkay Tuncay, Gülen Eren, Leyla Emadi, Emin Çelik, Merve Ünsal, Merve Ertufan, Nancy Ata-kan, Huo Rf ve Eylül Ersöz’ün eserlerinden oluşuyor. Küratörlüğünü Begüm Güney’in yaptığı “Lorem Ipsum” başlıklı karma fiziksel serginin sona ermesinin ardından, sergi Odeabank internet sitesi üzerinden çevrim içi olarak görülebilecek.

Akaretler Sıraevler - Sanat ve Tasarım Platformu Mercado

Mercado’nun “Original by Nature” Sergisi 1-22 Mart tarihleri arasında Akaretler Sıraevler’ de…

Yeni nesil sanat ve tasarım platformu Mercado‘nun hayata geçirdiği, iklim krizi karşısında kentsel tarım önerisini odağına alan “Original by Nature” adlı sergi, 1-22 Mart tarihleri arasında Akaretler Sıraevler’in No:19 binasında gerçekleşiyor. Akaretler Sıraevler’in sponsorluğunda gerçekleşecek sergide; kurgusu bağımsız genç tasarımcı ve sanatçıları destekleyen Mercado’ya ait olan ve dönüşümün yarattığı döngüsellikten ilham alan deneyim merkezli sergide, cam sanatçısı Egemen Kemal Vuruşan ve dijital sanatçı Ecem Dilan Köse yer alıyor.

Dijital Sanatçı Ecem Dilan Köse - Eylül Ersöz

Egemen Kemal Vuruşan’ın kullanılmış şişeleri ileri dönüştürerek tasarladığı enstalasyona, Ecem Dilan Köse’nin dijital sanat eserleri eşlik ediyor. Dijital sanat eserine yerleştirilen ve bitkileri besleyen mor ışık sayesinde enstalasyon yaşayan bir organizmaya dönüşüyor. Ecem Dilan Köse’nin sergi kapsamındaki dijital sanat eserlerinin daha sonra NFT olarak satışa çıkarılması ve buradan elde edilen gelirin kentsel tarımda kullanılması planlanıyor. Kentsel tarım uygulamalarıyla tanıdığımız Ek Biç Ye İç ekibi de projede iş birliğiyle yer alıyor ve sistemin çalışması konusundaki teknik desteği sağlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir