Ağız Sağlığınızı Korumanız İçin 10 Öneri

Ağız Sağlığınızı Korumanız İçin 10 Öneri

Ağız Bakımı İçin Gerekli 10 Öneri

Yaşınız ne olursa olsun ağız sağlığının önemi tartışılamaz. Sağlıksız bir ağız ve dişler bir çok hastalığında baş aktörleridir. Ağız sağlığınızı korumanız için atmanız gereken temel adımlar için ise hiç bir zaman geç sayılmaz. İşte ağız ve diş sağlığınızı koruma altına almanız için gerekli 10 temel öneri;

  1. Günde sadece 5 dakikanızı ayırarak daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Dişlerinizi sadece fırçalamak bunun için yeterli değildir. Dişlerinizi fırçalamanın haricinde diş ipi kullanımına ve son olarak bakteri plağını önlemek için ağız içi gargaraya da zaman ayırmalısınız.
  2. Beslenmenize dikkat edin, içeriğindeki doğal lifler ile tükürüğün birleşmesi sayesinde dişlerinizi koruyan elma, armut, çilek, karnıbahar ve kereviz gibi sebze ve meyveleri bol tüketin.
  3. Ağız bakterilerinden kurtulun, günde en az 2 kez 30 saniye boyunca bakteri plağını temizlemeye yardımcı olan bir ağız bakım ürününü kullanın.
  4. Şeker ve asit dişlerin çürümesini hızlandırır, bu gibi gıdaları tüketmemeye gayret edin, eğer tükettiyseniz sonrasında ciddi bir ağız bakımı uygulayın.
  5. Bol sıvı tüketimi ağız içi kuruluğunu engeller, özellikle ağzınızda kuruluk sebebiyle oluşan kötü kokuyu gidermek ve ağız içini nemli tutmak için bol su tüketin.
  6. Gece yatmadan önce bir şeyler yememeye özen gösterin, yatmadan önce yemek yediyseniz ağız bakımınızı yapmadan yatmayın. Çünkü gece siz uykudayken ağız içerindeki bakteriler daha hızlı ürerler.
  7. Diş fırçanızı doğru seçin. Ağzınıza uyguladığınız bakım kadar kullandığınız diş fırçası da büyük önem taşıyor. Uzmanlar düz küçük başlı ve yumuşak diş fırçalarının en doğru seçim olduğu konusunda hem fikir.
  8. 6 ayda bir diş hekiminize giderek kontrol yaptırın.
  9. Diş bakımınızı gerçekleştirirken diş etleriniz kanıyorsa diş fırçalamanızı yarıda bırakmayın, fırçalamaya devam edin. Eğer diş eti kanamaları 2 haftadan fazla devam ederse mutlaka bir uzmana görünün.
  10. Diş fırçalamanın ağız bakımı için yeterli olduğunu sanmayın, fırçanın ulaşamadığı yerleri diş ipi kullanarak temizleyin, son olarak ağız bakım sıvılarını veya gargarayı kullanarak bakımınızı tamamlayın.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *