Ağız Gargarasının Bilinmeyen Zararları!

Ağız Gargarasının Bilinmeyen Zararları!

Ağız Gargarası Beyne Kalbe Zarar Veriyor

Ağız ve diş bakımı için kullandığımız ağız gargarasının fazlası beyne ve kalbe zarar veriyor!

Uzmanlar daha çok ağız bakımı ve diş sağlığı için kullandığımız ağız gargarasının kalp krizi ve beyin damarlarında hastalık riskini arttırabileceği uyarısında bulunuyor.

Yapılan araştırmalara göre ne oranda ağız gargarası kullanılması gerektiğini öğrenmek için mutlaka bir uzmanda danışılması gerektiğinin altı çiziliyor. Fazla kullanımda damarları koruyan yararlı bakterilerinde yok olacağını belirten uzmanlar bu durumun ölümcül sonuçlar doğurabileceğini tespit etti.

Uzmanlar gargaralarda bulunan antiseptik maddenin iyi veya kötü bakterileri ayırt etmeden hepsini yok ettiğini belirtiyor. Ağzımızdaki bazı bakteriler damar sağlığımız için vücudumuza faydalı bakterilerdir. Bu sebeple aşırı antiseptik madde kullanımının damar hastalıklarının oluşmasına sebep verebileceği belirtiliyor.

Londra’da bulunan Queen Mary Üniversitesi‘nin araştırmaları, %0,2 antiseptik klorheksidin maddesi içeren gargaraları kullananların tansiyonunun daha yüksek, kalp krizi ya da beyin damarları hastalıklarından ölüm riskinin daha fazla olduğunu gösterdi.

Araştırmayı gerçekleştiren Amrita Ahluwalia, antiseptik madde içermeyen ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini, çürük tedavisi sonrası öneriler bu tür maddelerin ise sadece doktor kontrolünde alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir