Abdülhamit Han’ın Paha Biçilemez Elması Claudia Peltz’in Boynuna Nasıl Geldi?

Abdülhamit Han’ın Paha Biçilemez Elması Claudia Peltz’in Boynuna Nasıl Geldi?

Star Of The East

Soyadı, kıyafetler, davetliler derken son günlerin çok konuşulan düğününde en dikkati çeken Beckham’ın dünürünün boynundaki elmastı. Tabii sebebi paha biçilemez olması değil, bir zamanlar 2. Abdülhamit’in koleksiyonundaki en değerli parça olması. Peki nasıl oldu da sultanın elması bir şekilde döne dolaşa Nicola Peltz’in boynuna geldi? Gelin en başından başlayalım.

Yıllardır Nerede Olduğu Bilinmiyordu

İngiliz futbolcu David Beckham’ın oğlu Brooklyn Beckham geçtiğimiz haftalarda Amerikalı milyarderin kızı Nicola Peltz ile evlendi. Brooklyn’in eşinin soyadını alması meselesi tartışıla dururken daha önemli bir mesele Nicola’nın annesi Claudia Peltz’in paylaşımıyla gündeme düştü. Boynunda milyon dolarlık bir elmasla kareler paylaşan Peltz ile yıllardır nerede olduğu bilinmeyen ‘Star Of The East’ yani ‘Doğunun Yıldızı’ adlı elmas gün yüzüne çıkmış oldu.

Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit Han’ın Elmas Koleksiyonunu

95 Karat ve Mükemmel Kalite

Bahsi geçen 95 karatlık armut biçimli D rengi VS2 berraklık (mükemmel kalite) derecesine sahip elmasın Hindistan’daki bir madenden çıkarıldığı tahmin ediliyor. Bu elmas, Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit Han’ın koleksiyonunun bir parçasıydı.

Padişahın Şanıydı Mücevher

Elmas deyince aklınıza kadın takısı gelse de imparatorluklar döneminde bu böyle değil. Daha çok sultanlar otorite göstergesi olarak mücevherleri, kıyafet, kılıç, taç ve tahtlarında dosta düşmana karşı sergilerdi. Ancak gelin görün ki, Sultan Abdülhamit’in koleksiyonundaki birçok elmasın saraydan nasıl çıktığı bilinmiyor. Aynı ‘Star Of The East’ ve ‘Hope Diamond’ gibi.

Abdülhamit Han'ın Paha Biçilemez Elması ve Claudia Peltz

38 Yıldır Nerede Olduğu Bilinmiyordu

Elmas Abdülhamit’ten sonra Fransız kuyumcu Pierre Cartier’in eline geçti. Daha sonra da Amerikan madenci varisi ve sosyetik Evalyn Walsh Mclean’e 120 bin dolara satıldı. Hope Diamond adlı elmasın da sahibi olan McLean, bazı magazin kaynaklarına göre, bu iki elması giyerek öldü. Sonrasında koleksiyon Smithsonian Enstitüsü’ne bağışlandı ardından tahminen bir milyon dolara Amerikalı mücevherci Harry Winston’a satıldı. Markanın 50. yıldönümü sebebiyle 1984’te New York’taki Modern Sanat Müzesi’nde sergilenen Doğu’nun Yıldızı adlı elmasın akıbeti belli değildi. 38 yılın ardından Beckham’ların düğününde görülene kadar…

Hope Diamond

Hope Diamond’ın da Kaderi Aynı

Doğu’nun Yıldızı ile birlikte Hope Diamond adlı elmasın da adını geçirdik. Kendisi çok daha meşhur ve yine 2. Abdülhamit’in koleksiyonundaki nadide bir parça. 45 karatlık VS1 dereceli eser, renginden dolayı ‘Mavi Elmas’ olarak biliniyor. Adını da bir zamanlar sahibi olan Hope ailesinden alıyor. Bu parça da sultandan sonra çok kez el değiştirmiş, kimin eline geçtiyse kendisine uğursuzluk getirmesi ile anılmaya başlamıştı. Bu sebeple elmasın en son sahibi Harry Winston, onu da Smithsonian Enstitüsüne bağışladı. 1958’den beri ABD’deki National Museum of Natural History müzesinde sergileniyor.

Hope Diamond - Nilhan Osmanoğlu

Yıldız Sarayı’ndan Yağmalandı

2. Abdülhamit’in koleksiyonundan Bechkam’ın dünürü Peltz’in boynuna ulaşan elmasın gündeme düşmesi üzerine, sultanın 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu 1909’daki ‘Yıldız Yağması’na gönderme yaptı. Abdülhamit Han’ın tahtan indirildiği yıl Yıldız Sarayı’na yapılan baskında birçok değerli parça yağma edilmişti. Bazı kaynaklarda şamdanlardan tutun da altın ve mücevherlere kadar her şey alınmıştı. Kimine göre o gün, işte bu bahsini ettiğimiz eserler de yağmalanmış sonrasında Avrupalı, Amerikalı ve İngiliz milyarderlerin eline geçmişti.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir