9 Adımda Stresten Kurtulun

9 Adımda Stresten Kurtulun

Stresle Başa Çıkma Yolları

Günümüz insanının en büyük ortak sıkıntısı stres… Stres, bunalma, endişe birçok insanın hayatında kimi zamanlarda yaşadığı, korkuya benzeyen yoğun bir duygudur. Elbette tehlike anlarında ya da endişe verici durumlarla karşılaştığımızda verdiğimiz tepkiler normaldir. Hatta böyle durumlarda biraz stresli olmak bizi ciddi sıkıntılara sokacak olaylardan uzak tutar.

Size de şu cümleler tanıdık geliyor mu?

Yapmam gereken bir sürü işim var ve hiç birisini yetiştiremiyorum“, “Kendime zaman ayırmalıyım ama hiçbir şeye vaktim bulamıyorum“, “Hiç kimseye hayır diyemiyorum ama her şeye yetemiyorum kendimi gerçekten bitkin ve yetersiz hissediyorum”, “Sürekli kendimi hasta ve halsiz hissediyorum”, “Devamlı bir şeyler kötüye gidecekmiş gibi geliyor”, “Artık dayanacak gücüm kalmadı”. 
Evet bu sözler size tanıdık geliyorsa muhtemelen stres ve endişe ile baş etme konusunda sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Stresin Sebepleri

Günlük koşuşturmalar, iş hayatının verdiği gerginlik, evlilik ve ilişkiler yaşamımızı stres dolu bir hale getirebilir. Aslında bir durum hakkında nasıl düşündüğümüz bu durum ile ilgili olarak ne kadar stresli veya endişeli olduğumuzu belirler. Stres ve endişe ile ilgili düşüncelerinizi kontrol altına almayı başarırsanız endişenin çok ciddi ruhsal sıkıntı boyutuna erişmesini engelleyebilirsiniz. Kendi kendimize oluşturduğunuz stresin miktarını azaltacak yollar bulabilir, stresle daha iyi baş edebilecek yöntemler geliştirebilirsiniz.

Stresle nasıl başa çıkabilirim diyorsanız işte size stresle başa çıkmak için birkaç öneri…

Sizi Mutlu Edecek Uğraşlar Edinin

Kendinizi şımartmayı ihmal etmeyin. Öncelikle yapmaktan hoşlandığınız şeyler için vakit ayırın. Hayatta yapmaktan zevk aldığınız ve hoşunuza giden şeyleri ihmal ettiyseniz kendiniz için daha fazla bir şeyler yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca sizi rahatlatacak bir hobi edinmeyi de düşünebilirsiniz. Mesela daha önceden neler yapmak hoşunuza giderdi? Bunları yeniden hayatınıza almayı deneyebilirsiniz.

Spor Yapmak

Düzenli Spor yapın

Spor yapmak sağlıklı ve güçlü hissetmenize yardımcı olacaktır. Fiziksel aktivite bedeni stres ile ilgili hormonlardan arındırır. Özellikle açık havada yapılacak yürüyüşler çok faydalıdır. Düzenli nefes alma ve gevşeme hareketleri de bedeninizde gerginlikten sizi uzaklaştıracaktır.

Uyku Düzenize ve Verimine Dikkat Edin

Uyku en temel ihtiyaçlardan biridir ve uyku düzeniniz bozulduğunda strese, endişelenmeye ve depresyona daha yatkın olursunuz. İyi bir uyku alışkanlığına sahip olmak önemlidir.

Sağlıksız Beslenme

Beslenmenize Dikkat Edin

Beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek enerji düzeyini strese gösterdiğiniz tepkilerinizi ve genel sağlığınız üzerinde kontrolünüzü arttırabilirsiniz. Dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanmaya ve bunu belli bir düzen içinde yapmaya çalışın.

En kötü ihtimali kabullenin

İşte size mucizevi bir formül; durumu tüm açıklığıyla ve korkusuzca analiz edin ve olabilecek en kötü senaryoyu belirleyin. Olması durumunda en kötü ihtimali kabullenin. Sonrada sakin olarak kabul ettiğiniz bu durumu nasıl iyileştirebileceğinizin yolunu belirlemeye çalışın.

Stresten Kurtulma Yolları

Zamanınızı Planlayın

Zaman planlaması yapmazsanız, yapmanız gereken işler nedeni ile kendinizi stres altında hissetmeniz çok kolaydır. Kısa zaman içinde, yapılacak işler üst üste yığılmaya ve dağ gibi olmaya başlayacaktır. Yapmanız gereken büyük bir işi ilk olarak ufak işlere bölmektir. Bu ufak işleri önem sırasına göre sıraladıktan sonra ilk önce en önemli olanı halledin. Elinizdeki iş bitmeden bir sonraki işe geçmeyin. İşten işe atlamaktansa programlı bir şekilde ilerlemek sizi her zaman rahatlatacaktır.

Olumlu Düşünün

Canımızı sıkan olaylar üzerinde düşünmek genellikle endişenin daha fazla hissedilmesine ve stres altına girmeyi kolaylaştırır. Düşüncelerinizi olumsuz olaylara yoğunlaşmaktan uzaklaştırdığınızda, ruh halinizde daha iyiye doğru gitmeye başlayacaktır. Bütün çabanıza rağmen olumsuz düşünmeye devam ediyorsanız zihninizi oyalamanızı tavsiye ederim. Bunun için Kitap okumak, müzik dinlemek, bulmaca çözmek dikkatinizi daha olumlu şeylere yöneltmenize yardımcı olabilir.

Anda Kalın

Anı yaşayın. Dünü ve yarını düşünmeyin. Bunlar için harcayacağınız enerji sizin bütün enerjinizi emecektir. Bugüne konsantre olun ve yapabildiğinizin en iyisini yapmaya çalışın.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir