2016’nın Son İftar Menüsü ve Bayram İçin Reyhan Şerbeti Tarifi

2016’nın Son İftar Menüsü ve Bayram İçin Reyhan Şerbeti Tarifi

2016’nın Son İftar Menüsü

Ramazan ayı boyunca sizlere özel iftar menüleri hazırlamaya çalıştık. Ramazan’ın yirminci dokuzuncu yani son gününe kadar geldik. Ramazanın son günü olması sebebiyle iftar menümüz oldukça lezzetli tariflerle dolu.

İftarımızı hurma, peynir zeytin gibi iftariyeliklerle açtıktan sonra nefis bir çorba, peşinden ara sıcak, son iftar menüsünün doyurucu ana yemeği yöresel bir lezzet ve ardından tatlı…

2016’nın Son İftar Menüsü

İşte size Ramazan’ın son iftar menüsü…

Ramazan bayramına bir kaç gün kala zeytinyağlı dolmalar,baklavalar, börekler yapıldı. Şimdi de bunların yanına ikram edebileceğiniz buz gibi bir içecek tarifi veriyoruz.

YeşilTopuklar.com en güzel şerbet tariflerini sizler için araştırmaya devam ediyor. Bunlardan biri de hem rengi hem aroması ile dikkat çeken reyhan şerbeti. Ramazan’da olduğu gibi bayramda da ağızları tatlandırırken aynı zamanda serinletecek bu nefis şerbetin malzeme listesine gelin birlikte bakalım…

Reyhan Şerbeti

Reyhan Şerbeti

Malzemeler:

  • 2 demet olgunlaşmış mor reyhan
  • 5 litre içme suyu
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 2,5 su bardağı toz şeker
  • 1 çubuk tarçın

Reyhan Şerbeti

Hazırlanışı: Reyhanları bol suda beklettikten sonra güzel bir şekilde yıkayıp, kök kısımlarını ayıklıyoruz.

İçme suyunu şekerle birlikte derin bir tencereye alıp, kaynatıyoruz. Su kaynadığında limon tuzunu atıp, ocaktan alıyoruz.

Reyhan ve çubuk tarçını ocaktan aldığımız tencerenin içine atıp, renginin ve kokusunun suya geçmesi için bekliyoruz.

Reyhanın cinsine ve büyüklüğüne göre pembe ile mor arasında bir renk alınca süzgeçten geçirerek şişe ya da sürahilere koyup, buzdolabına kaldırıyoruz. Soğuk olarak servis ediyoruz.

Afiyetler olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir