2016’nın 26. İftar Menüsü ve Orman Meyveli Tatlı Tarifi

2016’nın 26. İftar Menüsü ve Orman Meyveli Tatlı Tarifi

2016’nın 26. İftar Menüsü

Ramazan ayı boyunca sizlere özel iftar menüleri hazırlamaya devam ediyoruz. Ramazan’ın yirmi altıncı gününde de iftar menümüz oldukça lezzetli tariflerle dolu.

İftarımıza hafif bir başlangıç yapıp, nefis bir ara sıcakla devam ediyoruz. Ana yemek olarak tercihimizi sebzeden yana kullanırken pişmeden hazırlanan soğuk tatlı ile menümüzü sonlandırıyoruz.

2016’nın 26. İftar Menüsü

İşte size Ramazan’ın 26. gün iftar menüsü…

Gelelim günün tarifine. Pişme derdi olmayan kısa sürede hazırlanan oldukça fresh bir tada sahip bu nefis tatlı bütün yaz boyunca favoriniz olacak. Biz orman meyveleri ile süsledik ama istediğiniz mevsim meyveleri ile servis edebileceğiniz bu nefis tatlının malzeme listesine ve nasıl yapıldığına gelin birlikte bakalım…

Orman Meyveli Tatlı

Orman Meyveli Tatlı

Malzemeler:

  • 250 gram labne peyniri
  • 500 gram sütlü kesme dondurma
  • 1 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 1 limon kabuğu rendesi
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Üzeri için:

  • Orman Meyveleri

Orman Meyveli Tatlı

Hazırlanışı: Krema karışımını hazırlamak için sütlü kesme dondurmayı kısa bir süre oda ısısında beklettikten sonra limon suyu ve rendelenmiş limon kabuğu ile karıştırıyoruz.

Pudra şekeri ve suyunu süzdürdüğümüz labne peynirini başka bir kapta mikserle çırpıyoruz. Üzerine limonlu dondurma karışımını ve orman meyvelerinin bir kısmını ekleyip, servis kasesi ya da bardaklara paylaştırıyoruz. Soğuması ve kıvam alması için buzdolabına kaldırıyoruz. Servis yaparken üzerini tekrar orman meyveleri ile süslüyoruz.

Afiyetler olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir