2016’nın 14. İftar Menüsü ve Çilek Kompostosu Tarifi

2016’nın 14. İftar Menüsü ve Çilek Kompostosu Tarifi

2016'nın 14. İftar Menüsü

Ramazan ayı boyunca sizlere özel iftar menüleri hazırlamaya devam ediyoruz. Ramazan’ın on dördüncü günündeyiz ve hafta sonu olduğundan dolayı yine iftar menümüz her zamankinden daha zengin ve lezzetli tariflerle dolu.

İftar menümüze hurmadan sonra bol malzemeli bir çorba ile başlıyoruz. El açması bir börek ile soframız şenlenirken yanına sunumuyla göz dolduran bir ana yemek ve günün tatlısını da dondurma ile servis etmenizi öneriyoruz.

Bugünün tarifi ise çok sevilen meyvelerden çilek ile komposto. Çilek kompostosunun nasıl yapıldığını günün menüsünden hemen sonra sizlerle paylaşıyoruz.

2016'nın 14. İftar Menüsü

İşte size Ramazan’ın 14. gün iftar menüsü…

Şerbetler, hoşaflar, kompostolar Ramazan’da iftar sofralarının vazgeçilmezidir ta Osmanlı’dan beri. O zaman bizde menümüzü çilek kompostosu ile tamamlayalım.

Mis kokulu bir iftar sofrası için çilek ile komposto yapmak isterseniz sadece 3 malzemeye ihtiyacınız var. Neler mi? Gelin birlikte bakalım…

Çilek Kompostosu Tarifi (1)

Çilek Kompostosu Tarifi

Malzemeler:

  • 4 su bardağı çilek
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 6 su bardağı su

Hazırlanışı: Öncelikle su ve şekeri bir tencereye alıp, yüksek ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Şekerler eriyip, kaynamaya başlayınca yıkandıktan sonra ayıklanmış çilekleri ekliyoruz. Yine yüksek ateşte 5-7 dakika kaynatılıp ocaktan alıyoruz ki çileklerin şekli bozulmasın fakat aroma ve rengini de bıraksın. İlk sıcaklığının çıkması için tezgahın üstünde beklettikten sonra da buzdolabına koyuyoruz. Soğuk olarak servis ediyoruz.

Not: Aksamdan yaparsanız ertesi güne rengi tadı ve soğukluğu daha güzel olur.

Afiyetler olsun.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir