10 Adımda Yaşam Enerjinizi Yükseltin

10 Adımda Yaşam Enerjinizi Yükseltin

10 Adımda Yaşam Enerjinizi Yükseltin

Yaşam enerjisi içimizi ve içimizden yayılarak dünyayı aydınlatmak isteyen enerjidir. Yaşam enerjimizi nasıl korumamıza geçmeden ilk önce kendinize hali hazırdaki yaşamınızla ilgili bazı sorular yönelterek başlayalım.

Şimdiki soracağımız soruları eşinizi, ilişkiniz ya da evliliğiniz yoksa hayatınızda sık görüştüğünüz insanları düşünerek cevaplayabilirsiniz.

Yaşam enerjimi görünmez olsa da bir karabasan gibi bastıran biri ile mi beraberim? Neden birilerine enerjimi kısıtlama imkanını veriyorum? Geçmişimden kalan alışkanlıklarımdan dolayımı? Enerjimi tüketen biri ile mi birlikteyim? Enerjimden haz alan ve onu ortaya koymamı yüreklendiren biri ile mi beraberim?

Soruları okurken eminim evet benimde böyle bir yakınım var demişsinizdir. Maalesef birçoğumuzun çevresinde onu kötü etkileyen, yaşam enerjisini düşüren birileri mevcut. Bir kısmını değiştirme lüksümüz varken bir kısmı ile de yaşamımıza devam etmek durumundayız.

Peki yaşamımıza devam ederken enerji alanımızı nasıl koruyabilir? Yaşam enerjimizi kimseye kaptırmadan hayatımıza nasıl devam edebiliriz?

İşte yaşam enerjiniz düşmüşse onu tekrar ateşleyecek birkaç öneri;

 • 1- Başkalarını Kontrolü Bırakın

Yaşam enerjinizi korumanın bir yolu kimsenin hayat alanına müdahale etmemektir. Başkalarını kontrol etmeyi bırakın. Başkalarını değiştirmek için harcadığınız enerji normal şartlarda harcadığınız yaşam enerjinizin iki katına mal olur. Her ne kadar kendimizi kötü şeylerden, öfke ve hayal kırıklığından korumak istediğimiz için kontrolü devamlı elimizde tutup, her şey istediğimiz gibi olsun desek de bu durum enerjimizi daha fazla düşürüp ve kendi kendimizin bile duygularını kontrol edemez hale bizi getirir.

 • 2- Kendinize İki Kat EVET Deyin

Kendinize zamanınızın yani yaşamınızın yüzde yüzünde ne istediğinizi sorun. Eğer ki yüzde yüz kendiniz ile uzlaştığınız bir hayat istiyorsanız yaşamınızda kendi kendinize hayır dediğinizin iki katı ‘EVET’ deyin.

10 Adımda Yaşam Enerjinizi Yükseltin

 • 3- Kavga Yerine Uzlaşmayı Seçin

Hayat prensibimiz her zaman kavgalar yerine affetmeler uzlaşmalar olmalıdır. Sizi kışkırtan, sizi kışkırtan ne olursa olsun asla kin gütmeyin ve şiddet kullanmayın. Başkalarının yersiz davranışlarını düzeltmek eğitim ve şefkat gerektirir, cezalandırma yada aynı ile karşılık değil. Kendinizi bu konuda kontrolde yetersiz görüyorsanız dışarıdan destek almaktan çekinmeyin.

 • 4- Enerjinizi Düşürenlerle Yüzleşin

Sizin enerjinizi aşağıya çeken, sizi kontrol etmeye çalışan yada korkutan kişi, size ne kadar yakın olursa olsun, bu kişilerle yüzleşin ve ilişkilerinizi bitirin. İlla görüşmeniz gereken kişilerle de aranıza mesafe koyun.

 • 5- Hayalleriniz İçin Adım Atın

Hayallerinizi beklemeye aldığınız raftan çıkarın. Hayalinizi kurduğunuz bir projeye başlayın. Ve kimsenin sizi olumsuz düşünceleri ile durdurmasına izin vermeyin. Belki ilk adımda başaramazsınız fakat bu sizi doğru yola götüren bir adım bir tecrübe olacaktır.

 • 6- Mizahi Yanınızı Geliştirin

Hayatla küçük oyunlar oynamayı öğrenin. Gündelik olayların başkalarının mizahi yanını görerek mizah anlayışınızı geliştirin. Bu kendinizle küçük oyunu sürdürdükçe hayatta ne kadar çok gülecek şey varmış fark edeceksiniz.

10 Adımda Yaşam Enerjinizi Yükseltin

 • 7- Kendinizi İfade Etmekten Çekinmeyin

Kendinize önce siz inanmayı öğrenin. Kendi kararlarınıza inanın ve arkasında durur. İfade şeklinizde rahat ve atılgan olun. ”En kötü ne olabilir ki” düşüncesi ile en kötüyü göze almak sizi daha cesur yapacaktır.

 • 8- Hayatınızda Her Zaman Alternatifleriniz Olsun

Hayatta ‘aşılmaz’ gibi görünen sorunlarla karşılaştığınızda alternatifler üretin. Yaşam enerjisi sevinçtir. Ya öyle ya böyle durumu bulduğumuzda sevinç duyarız ve sevinç yaşam enerjinizi yükseltir.

 • 9- Hayatınızda Sırlara Yer Vermeyin

Kişilerin enerjilerini düşüren en önemli şeylerden biride sırlarıdır. Tutmak için hayatınızı karmaşık hale getirdiğiniz sırlarınızı söyleyin. Belki size bazı şeyleri kaybettirecektir fakat yaşam enerjinizi kaybettirmekten daha büyük kayıp değildir bu durum.

 • 10- ”Evet, Ama” İfadesini Bırakın

Bunları okurken aklınıza gelen ‘Evet, ama‘ ifadelerini hemen bir yana bırakın. Bunun yerine ”Her zaman bir yol, bir çıkış vardır” cümlesi düsturunuz olsun.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

“10 Adımda Yaşam Enerjinizi Yükseltin” için bir cevap

 1. Mine dedi ki:

  Kavga yerine uzlaşmayı seçin adımında , dışarıdan yardım alabiilirsiniz demissiniz cümle sonunda , bu kimler olabilir ? Yazinizdan çok etkilendim guzel yerler yakalamissinjz kendimde eksik bulduğum bu yerleri umarım duzeltebilirim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir