Yaz Aylarında Ortaya Çıkan 10 Tesettür Giyim Hatası!

Yaz Aylarında Ortaya Çıkan 10 Tesettür Giyim Hatası!

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Bu Yaz Son Bulmasını İstediğimiz Giyim Hataları

Kavurucu sıcaklarda ince giyinmek, rahat etmek ve aynı zamanda şık olmak isterken tesettürlü kadınlar bazı hatalara düşebiliyor. Sıcak yaz günlerini geride bırakmaya hazırladığımız şu günlerde, bu tesettür giyim hatalarını da geride bırakılmalı…

Muhafazakar çizgiden uzaklaşan tercihler yanlış kombinlere neden oluyor. Peki, güneş ile aradaki buzları eritmek isterken yapılan 10 giyim hatası nedir? Gelin şimdi yaz aylarında ortaya çıkan tesettür giyim hataları nedir birlikte öğrenelim.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

İç Belli Eden Kumaşlar

Yaz aylarında baş gösteren en büyük hata bu diyebiliriz. Tasarımcıların incecik kumaşlarla sunduğu gömlekler, etekler, elbiseler, pantolonlar ve hatta şallar. Hem iç göstermesi hem de astarsız olması büyük bir sıkıntı. Sıcak havaya serin bir fikir olarak tercih edilen bu parçalar bir de astarsız giyildiğinde faciaya yol açıyor. Tüm hatları belli eden içi dışı bir bu ince fikir, tesettürlü kadın için mantıklı değil.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Bilekleri Açıkta Bırakan Tasarımlar

Son zamanlarda giymekten kimsenin çekinmediği kanıksanan bir hata ise ayak bileklerini gösteren tasarımlar. Pantolon, etek ve elbiselerin bilek üstünde biten modelleri şık algısı oluştururken tesettüre gölge düşüyor. Ayak bileklerini açıkta bırakan tasarımlar olduğu gibi truvakar kollar – fakir kol da deniliyor – da bileklerin açığa çıkmasına neden oluyor.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Dar Paça Pantolonlar

Yaz sezonunda koleksiyonlarda oldukça yer bulan dar paça pantolonlar sıkça düşülen yanlışlardan. Bir de bu tasarımların genellikle bileği açıkta bırakacak şekilde kullanılması iki fiyaskoyu bir araya getiriyor. Pantolonun hiçbir şekilde tesettüre yakışmadığı düşünülürse, hem dar paça hem bileği açıkta bırakması kabul edilemez hatalara sebep.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Kısa Bluz ve Tunikler

Eteklerle kullanılmak üzere tasarlanan kısa bluz ve tunikler, son zamanlarda moda olan pantolonlarla kullanılmaya başlandı. Pantolonunuz her ne kadar bol olursa olsun bel ve kalça kısmını her halde ortaya çıkarıyor. Bir de bunun üzerine kısa gömlek, bluz ve tunik kullanıldığında tesettürle bağdaştırılmıyor.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Bol Bağlanan Şallar

Her ne kadar sıcakların bunaltıcılığından yaka silksek de bu bol bağlanan şallara bahane olmuyor. İğnesiz, ani rüzgarda açılıveren, kulakları ve boynu gösteren bu bağlama biçimleri tesettürlü kadının ilk yapmaması gereken hatalardan.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

İnce Kumaşlı Şallar!

Yaz aylarında ortaya çıkan ince şallar tam bir fiyasko. Stil olarak da hoş durmayan bu görünüş tesettüre de hiç yakışmıyor. Saçları, boynu, hatta bone bağlama şeklini bile ortaya çıkaran kumaşlar, tesettüre uymadığı gibi rüküşlüğü de zirveye çıkarıyor.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Allı Morlu Kombinler!

Pembesi, sarısı, mavisi… Cıvıl cıvıl tonlar koleksiyonlarda yerini almışken bu rüya gibi dünyaya kapılmamak oldukça zor. Ancak dikkat çekicilikten uzak olmak gerekirken düşülen yanlışlardan biri de bu. Gökkuşağına dönmemek için yazın sevilesi renklerinin hepsini kombinlere yansıtmak gerekmiyor.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Baş Üstü Yapılan Güneş Gözlükleri

Tesettürlü kadınların en çok eleştiriye maruz kaldığı bir konu da güneş gözlükleri. Aşırı büyük gözlükler, eşarp ve şallarda şekil olarak hoş durmadığı gibi dikkat çekici. Güneşten korunmak elbette ki hepimizin hakkı, ancak daha minimal bir seçim yapmalı. Bununla beraber aksesuar haline getirilip başın üstüne takılan gözlükler -bu devirde böyle bir moda da kalmadı- şalla birleşince eleştirilerin odağı oluyor.

Tesettür Giyimde Yapılan Hatalar

Dış Giyimin Göz Ardı Edilmesi

Sıcak günlerde biranda unutuluveren dış giyim ürünleri tesettür giyimin büyük hatalarından. Pardesü, kap ve feraceler yaza uygun, bol, ince ve iç göstermeyen kumaşlarla yapılıyor olsa da birçok tesettürlü kadın tarafından tercih edilmiyor. Belki de fiyaskoların en büyüğü burada ortaya çıkıyor.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

“Yaz Aylarında Ortaya Çıkan 10 Tesettür Giyim Hatası!” için 5 yanıt

 1. Ahsen dedi ki:

  Helal olsun !

 2. Ftm dedi ki:

  Yazdıklarınızda çok haklısınız. Ancak bu sitede bu tarzda o kadar çok kombin sunulup ozendiriliyor ki… keşke bunu da tesettüre göre duzenleyebilseniz…

 3. SAIME KABLAN dedi ki:

  Harika düşüncelerime TERCÜMAN olmuşsunuz

 4. admin dedi ki:

  Bu konuda her zaman hassas davranıyoruz.

 5. Rabia dedi ki:

  Evet gayet haklı noktalar üzerinde duruyorsunuz, tebrik ederim. Lakin doğru yolu üzerine değinirken aynı zamanda insanları bu şekil giyinmeye, şal bağlamaya vs özendirecek instagram bloggerlarını burada tanıtıyorsunuz. Kendinizle çelişmeyin lütfen. Bir tarafta tesettürün layıkıyla yapılmasından bahsederken diğer tarafta tamamen bunlardan uzak tasarımcıların ve instagram fenomenlerinin tanıtımını yapmak oldukça trajikomik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir