X, Y ve Z Kuşağının En Belirgin Yaşam ve Giyim Özellikleri

X, Y ve Z Kuşağının En Belirgin Yaşam ve Giyim Özellikleri

Venöve Etek (Betül Gedik) - Suud Ceket (Sena Sever) - Siyah Salopet (Ecmel Rümeysa Ocak)

Kuşaklar arası yaş farkları en keskin şekilde giyime yansıyor. Bu noktada da tabii ki doğdukları yıllardan halihazırda içinde bulundukları hayat temposuna kadar birçok değişken devreye giriyor. E tabii, hiç öğrencilik çağındaki Z kuşağıyla iş hayatındaki yerini koruyan X kuşağının seçimleri bir olur mu? Gelin, aradaki farklara somut örnekler üzerinden bakıp X, Y, Z kuşağının en belirgin yaşam ve giyim özelliklerine göz atalım.

Massimo Dutti Ceket - Nuo Official Pantolon - Qooq Store Gömlek ve Trençkot (Hülya Aslan)

En Bilinçli Seçimlerin Zamanı X Kuşağı

40’lı 50’li yaşların kadınlarını temsil eden X kuşağındakiler, hem yaşam hem kıyafet seçimleri açısından en bilinçli zamanlarındalar. 60’ların 70’lerin moda anlayışını bizzat yaşayarak görenler bu anlayışı günümüze bir şekilde modernize ederek getirmeyi biliyorlar. Giyilmesi kolay parçalar, yormayan kıyafetler, salaşlıktan uzak minimalist tavırlar, her daim elegan tavırlar bu kuşağın vazgeçilmez ifadeleri. İş hayatındaki koşturmacalı günleri de onları tabii ki buna uygun seçimler yapmaya zorluyor. Bu da demektir ki ciddi, modern ve mikro bir stil onlardan sorulur.

Ebu Prive Takım - Atelier Pelin Yıldırım Abaya (Betül Gedik)

– Giyim Alışkanlıkları

X kuşağının giyim alışkanlıklarını saymak gerekirse başlayalım. İpeksi bluz ve gömlekler, kuşaklı maksi boy trençkotlar, düz kesim elbise ve etekler, kumaş pantolon, takım elbise gibi giy – çık rahatlığındaki dış giyimin ağırlık kazandığı seçimler onların baş tacı.

Touche & DeFacto Tunik Pantolon Takım

Touché Privé X Defacto Tunik
Touché Privé X Defacto Pantolon

Renk tercihlerinde de her zaman ‘derin’ tonlar ve zeytin yeşili, siyah, nude tonlar var. Ayakkabı, çanta ve aksesuar seçimlerinde onlar tam bir klasik. Büyük gözlükler, zincir saplı ya da kısa kol çantaları, mini topuklu stilettolar, babetler vazgeçilmezleri.

Kuaybe Gider&LCW Modest Verev Çizgili Etek - Çiçekli Gömlek - Çizgili Takım (Sena Sever)

Kuaybe Gider X LCW Modest Etek
Kuaybe Gider X LCW Modest Bluz
Kuaybe Gider X LCW Modest Pantolon

Geçiş Dönemindeki Y Kuşağı

20’lerin sonları ve 30’lu yaşları temsil eden Y kuşağı, dünyadaki hakim nesil olarak adlandırılıyor. Eskiyi yeniyle harmanlamayı bildiği gibi şıklığı sportiflikle yansıtan bu yaşların kadınları, haliyle doğdukları zamanlardaki 80’lerin ve 90’ların da giyim stillerinden de etkileniyor. Okul hayatından iş hayatına geçişin tipik örneklerini yansıtmakla kalmayıp fazla zıpır gençlik kombinlerinden biraz daha klasiklere yönelimlere başlıyorlar.

Normcore Elbise

Normcore Çiçekli Elbise
Normcore Elbise

– Giyim Alışkanlıkları

Y kuşağının dolabını karıştırırsak göreceğimiz birkaç favori vardır. Blazer ceket, yüksek bel bol krep – pamuklu pantolonlar, beyaz tunik gömlekler, A kesim elbise ve jileler, modern çiçek desenli elbiseler, çizgili gömlek ve etekler, mom jean’ler… Ayakkabı seçimlerinde ise kalın tabanlı spor ayakkabılar, makosen ve Oxfordlar, hafif topuklu sandaletler; renkli eşarplar, krep şallar, broşlar, zincir kolyeler de diğer aksesuarları.

Mina Aişe Kot Ceket - Gizce Gömlek ( Emine Nur Semiz)

Konfor Düşkünü Z Kuşağı

20’li yaşlardaki Z kuşağının giyim tercihleri anbean değişse de sabit olan tek konuları konfor düşkünü olmaları. Okul hayatı, arkadaş ortamı, sosyal hayatın hareketliliği doğal olarak giyimlerine de yansıyor. Tipik algıların dışına çıkmayı seven bu yaşların gençleri, alışkanlıkları yıkmayı seviyor. Bu anlamda da kusursuz kombin ve uyumlar onlara göre değil. Sezonun ikonik detayları da tabii ki onlardan sorulur.

Touche Denim Pantolon - Ceket - Puantiyeli Gömlek, Paçası Yırtmaçlı Krep Pantolon (Kardelen)

– Giyim Alışkanlıkları

Z kuşağının çılgın seçimlerine biraz göz gezdirelim. Yüksel bel jean’ler, renkli spor ayakkabılar, oversize kesimlere sahip her şey, denim ceketler, tulum ve jileler, süveterler, sweatshirtler ile eşofman takımları gibi sportif ve cool görünen tüm parçalar… Aksesuar seçimlerinde ise sırt çantaları, minik omuz çantaları, pamuk şallar, renkli kemik gözlükler, hatta şapkalar

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir