Sağlıklı Anne-Kız İlişkisi İçin 7 Öneri

Sağlıklı Anne-Kız İlişkisi İçin 7 Öneri

Sağlıklı Anne-Kız İlişkisi

Geleceğin anne adaylarını yetiştiriyorsanız sağlıklı nesiller için anne kız ilişkilerinin sağlıklı olması çok önemlidir. Şöyle bir düşünün; kendinizi, annenize çok kızdığınız, hep eleştirdiğiniz bir hareketi kendi kızınıza yaparken buldunuz mu? İlginçtir ama “Ben asla kendi çocuklarıma, kendi kızıma yapmayacağım” dediğiniz durumları muhakkak yaşıyorsunuz. Bir de bakmışsınız farkına bile varmadan annenizin kopyası olmuşsunuz.

Bugün, yarının anne adaylarının daha sağlıklı yetişmesi ya da yetişkin bir anne kızsınız fakat ilişkilerinizde sorunlar var ise çözüm için bir kaç öneri paylaşacağım. En temele inmek lazım, evet ‘Anne-kız’ ilişkilerini gözden geçirmeye ve nelere dikkat etmek gerektiğini merak ediyorsanız işte size 7 öneri;

Sağlıklı Anne-Kız İlişkisi

1- Beklentileriniz Gerçekçi Olsun

Öncelikle anne-kız ilişkinizi geliştirmek istiyorsanız kendinize gerçekçi bir hedef belirleyin. Birbirinize zaman tanıyın. Eğer sorunlu bir ilişkiniz varsa, bu durum bir gecede elbette değişmeyecektir. İyi ve sağlıklı bir ilişki için zaman gerekir. İlişkinizin kötü olmasına neden olan önemli bir konuysa, sorunları sıraya koyun ve birini halledip diğerine geçin. Daha sonra ise ilişkinizi geliştirmeye çalışmalısınız.

2- Kızınız ya da Annenizle Olan İlişkinize Öncelik Verin

Anne-kız ilişkinizi geliştirmeye gerçekten de kararlıysanız buna öncelik vermelisiniz. Son zamanlarda sosyal medyada sık sık rastladığımız anne kız paylaşımlarını kimi zaman desteklemesem de ortak paylaşım noktasında oldukça yararlı buluyorum. İlişkinizin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız Beraber yapabileceğiniz şeyler önerebilirsiniz, alışverişe, yemeğe çıkabilir ya da sinemaya gidebilirsiniz. Beraber bir aktivite yapmayı planlıyorsanız bunun, ikinizin de eğleneceği bir şey olduğundan emin olmanız önemli tabi ki…

Sağlıklı Anne-Kız İlişkisi

3- Geçmişte Yaşadıklarınızı Affetmeyi Öğrenin

Evet yine konumuz bir çok ilişki kuralında olduğu gibi anne-kız ilişkisinde de yine affetmek… Pek çok anne-kız ilişkisinde zaman zaman iki taraf da birbirine kırılabilir. Karşınızdakinin de insan olduğunu ve hata yapabileceğini unutmayın. İlişkinizde yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız geçmiş defterleri kapatmalısınız. Affetmeyi başaramadığınız takdirde aynı noktalara tekrar tekrar geri döneceksiniz ve bu sadece ilişkinizi gerecek, birbirinizden uzaklaşmanıza sebep olacaktır. Unutmayın özellikle annenizle ya da kızınızla yaşadığınız affedemediğiniz her konu karşınıza tekrar tekrar çıkmaya farklı kişi ve olaylarda devam edecektir.

4- İlişkilerinizde Dengeli Olun

Bazı anne-kızlar o kadar birbirlerine düşkündürler ki, her boş vakitlerini birlikte geçirirler, bazıları gün aşırı konuşurlar, bazıları haftada 1 günü beraber geçirmeye ayırırlar. Herkesin ideal dengesi diğerlerinden farklıdır. Siz ve anneniz ne sıklıklarda görüşmekten hoşlanıyorsunuz, ne sıklıkta görüştüğünüzde ilişkiniz sağlıklı ilerliyor? Bunların cevabını bildiğinizde ve uyguladığınızda, ilişkinizin dengesini bulmuş olacaksınız. Özellikle yetişkin anne-kız İlişkilerinizde aşırı görüşmek kadar ilişkilerin kopma noktasına da getirecek kadar görüşmeleri aksatmak da dengeyi bozmaktadır.

Sağlıklı Anne Kız İlişkisi

5- İki Tarafta Emek Göstermeli

Her ilişki emek ister, anne-kız ilişkileri de öyledir. Ergen bir kıza sahip annelerde daha çok çaba anneye düşerken, yetişkin anne-kız ilişkinizi daha iyi hale getirmek için yalnız tek tarafın çaba harcaması yetmeyebilir. Bunun için, iki kişinin de emeği gerekmektedir.

6- Başka İlişkilerle İlişkinizi Kıyaslamayın

Bu kural, her ilişki için geçerli bir kuraldır. Ama konu anne-kız ilişkisi ise bu daha da hassaslaşır. Anne-kız ilişkilerin tartışmalarının gizli sebepleridir kıyaslamalar. Bazen kendi çocuğumuzu bir başka çocukla kıyaslamak bazen de annenizin başka anneler gibi olsa ne olurdu diye kıyaslamak… Her iki durumda da kıyaslamak tarafları öfke ile doldurur.

Hatırlanması gereken; başka insanların ilişkileriyle kendinizinkini kıyaslamak hiç de doğru bir yaklaşım değildir. Her zaman dediğim gibi; mükemmel bir ilişki yoktur. Anne-kız ilişkilerinde de durum aynıdır. Uzaktan mükemmel görünen bir ilişkinin aslında nasıl olduğunu bilemezsiniz. Belki sizden daha sorunlu bir ilişkiye bile sahip olabilirler.

Sağlıklı Anne-Kız İlişkisi

7- Anlaşmazlıklarınızı kabullenin

Siz anne-kız olsanız bile farklı iki bireysiniz. Her ilişkide olduğu gibi, anne-kız ilişkinizde de her zaman her konuda anlaşmanız gerekmemektedir. Bazen, aynı şekilde düşünmediğinizi kabullenmeniz gerekmektedir. Farklı düşünceler anlayışlar sizi zenginleştirir.

Diyebilirim ki kişilerin ilişki sorunlarını çözmekte yardımcı olan bir ilişki koçu olarak; bir çok kadının eşiyle ya da çocuğu ile olan ilişkisinde yaşadığı sorunların ona annesinden miras kaldığını görmekteyim. Evet annenize olan öfkelerinizi kızgınlıklarınızı bitirip affetmeyi seçmeden, diğer ilişkilerinizi çözmeniz imkansız gibi görünüyor. Aslında suçlamayı ve kurban rolü oynamayı bir kenara bıraktığınızda; annenizin o an için kendi bildikleri ve ona öğretilenler kadarıyla en doğrusunu yaptığını fark edeceksiniz. Bu durumu fark etmeniz onu affetmenize ve kendi kızınız ile ilişkinizi düzeltmenize yardım edecektir.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir