Sağlığınıza Zarar Veren 7 Moda Alışkanlığı

Sağlığınıza Zarar Veren 7 Moda Alışkanlığı

Sağlığa Zarar Veren Moda ve Giyim Hataları

Kimi zaman farkında olmadan kimi zaman bile bile yapılan bazı alışkanlıklar sağlığı tehdit ediyor. Bir zararı olmadığını düşünülen, yanlış ve kalitesiz ürünler, güzellik uğruna düşülen hatalar, uygun fiyatlarıyla da cezbedici olunca sağlığa verdiği zararlar gözardı ediliyor.

İşte sizler için derlediğimiz sağlığa zarar veren giyim hataları ve moda alışkanlıkları…

Sentetik ve Dar İç Çamaşırı

Sentetik iç çamaşırlarının cilde verdiği zararlar oldukça önemli. Uzmanların sürekli uyardığı bu konu gerçekten ciddi tehlikelere sebep olabiliyor. Özellikle konu iç çamaşırı olduğunda bu durum daha ciddi bir hal alıyor. Kimyasal maddelerle üretilen sentetik çamaşırların, ter emme gibi bir yapısı olmadığı için sağlıksız bir ortamın oluşmasına sebebiyet veriyor. Sentetik, dantel gibi kumaşlar yerine pamuklu ürünler tercih edilmeli.

Yanlış seçilen sütyenler, dar çamaşırlar sağlığı tehlikeye atıyor. Damarlara baskı yaparak kan akışını zayıflatan bu durum pek çok hastalığa sebebiyet veriyor. Deriyi kesecek kadar dar olmayan çamaşırlar, dikişsiz ürünler kullanılmalı.

Sağlığa Zarar Veren Moda ve Giyim Hataları

Suni Deri Ürünler

Uygun fiyatlarıyla cezbedici hal alan suni deri ürünler, piyasada oldukça göz önünde. Büyük bir sağlık tehditi oluşturan suni deriler kesinlikle tercih edilmemeli.

Sağlığa Zarar Veren Moda ve Giyim Hataları

Taklit Gözlükler

Taklit güneş gözlüklerinin göz sağlığına verdiği zararı bilmeyen yoktur. UV koruması olmayan güneş gözlükleri, sağlık bakanlığı onayı olmayan gözlükler kesinlikle kullanılmamalı. Göz üzerinde dejenerasyon, katarak gibi körlükle sonuçlanan oldukça önemli noktalar var. Bu sebeple taklit gözlük kullanmaktansa hiç kullanmamak daha mantıklı bir durum.

Sağlığa Zarar Veren Moda ve Giyim Hataları

Sivri Burun Ayakkabılar

Sivri burun ayakkabılar, stilettolar hiç şüphesiz kadınların tutkun olduğu tasarımlar. Ancak güzellik uğruna düşülen bu hata birçok sakıncayı da peşinde getiriyor. Ayakkabının ucunda toplanan parmaklar doğal duruşunu kaybediyor. Parmak bozuklukları, çıkıntılar, ağrılar, tırnak batmaları, nasırlar… Ve hatta dizlere, tüm omurga sistemini etkileyen zararlar.

Sağlığa Zarar Veren Moda ve Giyim Hataları

Çok Yüksek ya da Düz Tabanlı Ayakkabılar

Yüksek topuklu ayakkabılar doğal duruşu bozduğu için birçok tehlikeye sebep oluyor. Sırt ağrıları, duruş bozuklukları, kireçlenme, eklem ağrıları… Bunlarla beraber düz taban ayakkabılar da aynı oranda sağlığa zararlı. Yürümeyi zorlaştıran düz taban ayakkabılar, bilek, kalça, sırt ağrılarına da neden oluyor. Bu sebeple kullanacağınız ayakkabılar, 2-5 cm arasında olmalı.

Sağlığa Zarar Veren Moda ve Giyim Hataları

Çok Dar Kıyafetler

Özellikle sıcak yaz günlerinde nefes aldırmayan dar kıyafetlerin sağlığa da ciddi zararları var. Damarları sıkıştıran, kan akışını kesen, varislere sebep olan, duruş bozukluğu ve daha birçok tehdit içeren bu alışkanlığa oldukça dikkat edilmesi gerekiyor.

Sağlığa Zarar Veren Moda ve Giyim Hataları

İmitasyon Takılar

İmitasyon takılara karşı her vücudun gösterdiği tepkiler vardır, kimi az kimi çok. Kaşınma, deri dökülmesi, ciltte kızarıklık şeklinde baş gösteren zararlar, ciltte kalıcı tehditlere neden oluyor. Egzama, leke gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir