Moda Değişiyor, Siyah Her Zaman Tercih Ediliyor

Moda Değişiyor, Siyah Her Zaman Tercih Ediliyor

siyah etek ve ceket

Moda her sezon değişiyor, renkler de… Ama içlerinde öyle bir renk var ki, ne modadan etkileniyor ne de kişisel zevklerden…

‘Hangisi?’ diye sorulsa sanırım tereddütsüz hepimizin vereceği cevap aynıdır. Siyah öyle çekici bir renk ki, gardırobumuzda o renkte bir elbise, takım, triko hırka, babet, çizme ya da çanta olmadan rahat edemiyoruz.

Kırmızı sevmiyor olabilirsiniz, maviyi de hatta laciverti de; ama siyahı sevmiyorum diyen bulmak çok zordur. Ne olursa olsun ister sevsin ister sevmesin küçük ya da büyük mutlaka siyahı kullanıyoruz. Belki bize hissettirdikleri için, belki de modası geçmediği için…

Siyahın dili: Siyah hayli enteresan bir renk aslında. Hem gizemi, hem şıklığı hem de suç ve kötülüğü temsil ediyor. Japonya’da mutluluğu, Batı’da matemi anlatıyor. Gücün ve bireyselliğin rengidir, aynı zamanda bencildir. Çünkü içine aldığı tüm renkleri kendine döndürür, emer ve farklı renkleri yansıtmaz. Kim bilir belki de Einstein’ın çalışma odasının perdeleri tesadüfen siyah renkli seçilmemişti. Konsantrasyonu artırdığı bilinen siyah, ciddiyeti temsil ettiği gibi gücü, tutkuyu, sadakati, sebatı, dayanıklılığı, güvenilirliği ve bilgeliği de ifade ediyor. İşadamları ve siyasetçilerin yıllardır önemli toplantılarda bu renkte takımları tercih etmesinin altındaki neden bu olsa gerek. Duygusallığı ve hüznü de anlatan siyah; keder, ölüm ve kendi içine dönme olarak da algılanıyor. Gecelerin ve karanlığın rengi olarak kabul görmüş olsa da siyah günlük kıyafetlerde şıklığı ve zarifliği ifade ediyor. En önemlisi ise giyen kişiyi olduğundan zayıf göstermesi.

Vazgeçilmez siyahlarımız

Her zaman klasik siyahları almak mantıklıdır, ama bu defa modanın öne çıkardığı siyahlara göz atalım. İndirimlerden de istifade edip gönlümüzün istediği gibi siyahlara bürünelim. Sezon trendlerini yansıtan minik siyah elbiseler, birbirinden ilginç kol kesimleri, saçaklar, drapeler, akışkan kumaşlar, siyahın daha çok belli ettiği metal troklar, her mevsimin kurtarıcısı uzun hırkalar ve tabii ki aksesuarlar…

roman 2010 koleksiyonu 1

Elbise

Bu sezon karşımıza çıkan mimariden esinlenmiş basit ve sade çizgiler siyah elbiselerde çok şık duruyor. Klasik siyah elbiselerden sıkıldıysanız ve tarzınızda değişiklik yapmak istiyorsanız sezonda çok moda olan ve daha sonra da karşımıza çıkacak cesur kol kesimlerinin kullanıldığı elbiseleri tercih edebilirsiniz.

Erkekler için ise siyah takım elbise her zaman kurtarıcıdır. İş toplantısında, akşam davetlerinde, günlük giyimde her daim kullanabileceğiniz kıyafettir. Bu sezon alıştığınız kesimlerin haricinde daha slim fit kalıplara yönelin. Paçalara doğru daralan pantolonlar, dar yakalar ve üzerinize biraz daha sıkı oturan ceketlerden yana kullanın tercihinizi. Göreceksiniz daha dinamik ve genç olacaksınız. Ama unutmayın siyah çabuk solan bir renktir ve her ne kadar hataları kamufle eder diyorsak da kaliteli kumaş ve dikim ile birleşmiş siyah elbiselerden vazgeçmeyin.

roman 2010 koleksiyonu 2

Siyah pantolon ve etek

Ne giyeceğinize karar veremediğiniz ortamlarda, acil davetlerde şık görünmenizi sağlayacak siyah etek ve pantolonları farklı kombinlerle değişik giysiymiş gibi kullanmanızda mümkün. Tercihinizi etekten yana kullanıyorsanız yüksek belli, iddialı olmayan kesimleri tercih edebilirsiniz.

Siyah trikolar

Erkekler için ince tuşeli siyah balıkçı trikolar takım elbiselerin içine dahi giyilebilecek şıklıktadır. Mutlaka dolabınızda olması gereken parçalardandır. Bayanlar için ise hem klasik kombinlere hem de günlük zarifliğe imza atmalarına yardım eder. Daha kalın, örgülü siyah uzun hırkalar ise soğuk günlerin şık parçalarındandır. Bir anda kıyafetinizin tarzını değiştirir. İnce deri kemerlerle kullanıldığı gibi uzun kolye yahut da renkli fularlarla da farklı stillere bürünebilirsiniz.

dior 2010 ayakkabı çanta modelleri 9

Siyah ayakkabı ve çantalar

Yüksek fiyatlarda kaliteli bir çizme ya da ayakkabı alacaksanız mutlaka siyah alın ve uzun yıllar severek kullanın. Çantalarda bu sene saçak ya da parlak deri modası var. Benim size tavsiyem orta boylarda keskin hatları olmayan bir çanta olacak.

Aksesuarlar

İri boncuklu siyah kolyeler hem moda hem de şık duruyor. Metal karışımlı siyah taşlı takılar kişisel zevkinizi ortaya çıkarır. Siyah eldiven, siyah geniş bir kemer, 20’li yıllardan esinlenilmiş siyah kadife şapka ya da gençlerin tutkusu oyalı fularlar mutlaka giysilerinizi bir aksesuarla tamamlayın.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir