Hafta Sonu İçin Sakarya’da Günübirlik Gezi ve Tatil Önerisi

Hafta Sonu İçin Sakarya’da Günübirlik Gezi ve Tatil Önerisi

Sakarya

Doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla ön plana çıkan Sakarya, her adımında huzur veren yapısıyla dikkat çekiyor. Konum olarak İstanbul ve Ankara’nın arasında kalan bu güzel şehir; sonbahar ve kış sezonunda da günübirlik tatil rotalarından biri oluyor. Özellikle hafta sonları şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin değişmez adresi olan  Sakarya’da nerelere gidilir, mutlaka görülmesi gereken yerler ve daha fazlası yazının devamında…

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Dağlardan inen küçük derelerin dibindeki kaynaklardan beslenen Sapanca Gölü müthiş güzelliği ile Kasım ayında gidilebilecek en favori yerlerden biri. Göl kenarında ve hatta üzerinde kahvaltı yapmak, sıcak bir kahve yudumlamak ya da akşam yemeği yemek isteyenler, burada birçok imkana ulaşabiliyor.

Justinianus Köprüsü

Justinianus Köprüsü

Anadolu’da yer alan Bizans köprüleri içinde ilk akla gelen ve Charles Texier’in “Çağdaşların bütün övgülerine layık muhteşem bir eser”  olarak tanımladığı, değer ve sağlamlığına paha biçilemeyen Justinianus Köprüsü, bütün ihtişamıyla bugün bile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Doğa severlerin Sakarya’da uğrak noktalarından bir tanesi de eşsiz güzelliğiyle Acarlar Longozu. Burada keyifli doğa yürüyüşüne su içerisinde yüzen ağaçlar, bin bir çeşit bitkiler ve göçmen kuşlar eşlik ediyor. Longozun küçük bir kısmı ziyarete açık olsa da su bisikleti turları ve kamp yapma imkanı da sunuyor.

Ali Fuat Paşa Kuva-yi Milliye Müzesi

Ali Fuat Paşa Kuva-yi Milliye Müzesi

Tatil ve gezi anlayışı tarihi, kültürel yerleri keşfetmek olanlar için de Sakarya’nın Geyve ilçesinde yer alan Ali Fuat Paşa Kuva-i Milliye Müzesi bulunuyor. Müze tüm ihtişamıyla tarihin derinliklerinde ufak bir yolculuğa çıkarıyor. Geçmişin izlerini taşıyan müzede, Kurtuluş Savaşı komutanlarından Ali Fuat Cebesoy ve Kuva-yi Milliyeye ait eşyalar sergileniyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir