Geometrik ve Çiçek Desenli Parçalar Nasıl Kombinlenir?

Geometrik ve Çiçek Desenli Parçalar Nasıl Kombinlenir?

Tuğba Tekin (İlaveten) Desenli Giyim Kombinleri

Çiçek açan tasarımlar ve geometrik desenli parçalar, hiçbir zaman sezon koleksiyonlarından eksilmedi, eksilmeyecek. Bu sevilen desenlerin trend olma gücü her zaman baki kalsa da günden güne kalıplaşmış kuralları yıkarak farklı moda ritüellerine konu oluyor. Özellikle desenli elbiselerde renk seçimleri bir tık daha önem kazanıyor. En eforsuz yöntemden sezonun en yeni yöntemlerine kadar hazırladığımız “7 ipucu ile tesettür giyimde geometrik – çiçek desenli parçalar nasıl kombinlenir?” göz atın.

Betül Gedik Desenli Elbise Kombinleri

En Bilindik Yöntem:

Desenli Elbisenin Zemin Rengini Kullanmak

Geometrik ve çiçek desenli parçaları kombinlerken yıllar yılı kullanılan en bilindik ve en minimalist yöntem budur. Betül Gedik’in bu iki kombininde olduğu gibi, eşarp seçimi zemin rengiyle aynı olmalı. Yani, pudra bir zemin üzerindeki kırmızıya çalan çiçek desenli elbiseyi kombinlerken, zeminin rengini yani pudrayı seçmeniz gerek. (Desenleri belirginleştiren beyaz görünümler ikinci ipucunu veriyor.) Yani ayakkabılar ya da çantalar beyazdan seçilecek. Fenomen ismin diğer kombininde de aynı yöntemi göreceksiniz. Su yeşili zemin elbise üzerine canlanan çiçek desenli elbise, zeminle aynı renkteki bir şal ile kombinerek, hem desen hem de stil sadeleştiriliyor. Ve yine desenleri belirginleştiren pudra ve krem arası bir ton, ayakkabı ve çantanın rengini belirliyor.

Sena Sever Siyah Beyaz Çiçekli Elbise Kombini

En Eforsuz Yöntem:

Desenler Arasından En Koyu Rengi Seçmek

Geometrik ve çiçekli elbiseleri kombinlerken en zorlanılan konu, renk uyumları. Bu konuda eforsuz bir kombin arayanların diğer bilindik yöntemi de desenler arasından en göz çarpan en koyu rengi seçmek. Örneğin, Sena Sever’in siyah – beyaz floral desenli elbisesini kombinlerken, en koyu rengi yani siyahı seçmesi gibi. Bununla beraber dikkat etmeniz gereken; hiçbir zaman elbise – eşarp uyumunu ayakkabı ve şalda devam ettirmemek. Bu sebeple, ayakkabı ve çantayı nude ya da hasır parçalardan seçip üçüncü bir renk katmadan yola devam etmek.

Stil önerilerimize ilham kaynağı olan tüm ürünleri alışveriş sitemiz olan alisveris.yesiltopuklar.com ‘da bulabilirsiniz.

Trend kombinler, sadece internetten alabileceğiniz ürünler ve daha bir çok alternatif ürün “Bedava Kargo” ile…

Desenli Elbise ve Kimono Kombinleri

En Minimalist Yöntem:

İri Desenleri Natürel Parçalarla Sadeleştirmek

İri desenli, fazla renkli ya da capcanlı tonlara sahip tasarımları kombinlerken sadeleştirme yöntemini kullanın. Daha minimalist bir havayı yakalayacak bu stilde, yardımınıza renksiz parçalar koşacak. Örneğin, canlı turuncu ve mercan renklerinin yer aldığı ya da rengarenk geometrik şekillere sahip bir elbiseyi kombinlerken mutlaka nude eşleşmeleri tercih etmelisiniz. Yaz mevsiminde kimonolarda çok gördüğümüz bu enerji dolu desenli parçalarda bej, krem gibi ‘ten rengine yakın’ şalları kombinleyin. Ve yine aynı renklerde çanta ve ayakkabı seçin. Ve tabii sadece renkle olmaz. Şallar pamuklu, çantalar natürel ve ayakkabılar sandalet formunda olursa daha sade ve daha minimal bir görüntü yakalamış olacaksınız.

Betül Gedik Mavi Beyaz Desenli Kimono Kombini

En Cool Yöntem:

Marin Stili

Özellikle yaz mevsiminde koleksiyonlardan eksik olmayan mavi – beyaz desenli tasarımlar var. Kimi çizgi kimi farklı geometrik desenli kimi de çiçekli… Her haliyle mutlaka göz atacağınız bir markada bu görünüme denk geleceksiniz. Bu stili kullanırken baş roldeki parçanız desenliyse mutlaka diğer eşleşmeleri beyazla yapın. Mesela ayak bileklerine kadar uzanan geometrik desenli bir kap ya da etnik desenlere sahip maksi boy bir elbise. Tüm görünümüzü kaplayan bu desenleri sadeleştiren ve sadece deseni öne çıkaran beyaz olmalı.

Sena Sever Geometrik Desenli Elbise ve Zikzak Desenli Şal Kombini

En Yeni Yöntem:

Benzer Renklerdeki İki Desenli Parçayı Eşleştirmek

Şimdiye kadar saydığımız yöntemlerin birçoğu çok denenmiş, bilinmiş yöntemlerdendi. Desenler de taktiklerde biliniyor olsa, son zamanlarda adım adım trend basamaklarını çıkan eşleşmeler göze çarpıyor. Bunlardan biri de apayrı desenleri bir arada kombinlemek. Mesela pötikare bir eteği, çiçekli gömlekle; geometrik bir elbiseyi etnik desenli eşarpla kombinlemek gibi. Burada en önemli uyumu desenler farklı olsa da benzer renk tonlarını bir arada kullanmak. Ve iki parçada da mutlaka bir ortak renk sağlamak. Örneğin, mavi bir gömlek ve üzerinde incecik lacivert çizgileri var. Bu gömleği floral desenli bir şalla kombinleyecekseniz gömlekteki o incecik lacivertin şalınızda oldukça belirgin olması gerekiyor.

Sena Sever Siyah Beyaz Geometrik Desenli İkili Takım Kombini

En Dinamik Yöntem:

Aynı Desenlerdeki İki Parçayı Kombinlemek

Son zamanlarda koleksiyonlarda takım haline gelen bir trend de bu. Geçtiğimiz yıl Mimya ve Kuaybe Gider markaları, tesettürde de bu akımın başlayacağı sinyalini verdi. Bu yaz Kevser Sarıoğlu’nda gördüğümüz ve diğer butik ürünlerinde de yansımaları olan trend, oldukça sevildi. Aynı ya da çok hafif farklar bulanan aynı desen ve renkli parçaları kombinlemeyi denerken, eşarp ve ayakkabı eşleşmelerini ilk sıraladığımız minimalist yöntemleri örnek alarak yapmalı.

Çizgili Gömlek ve Şal Kombinleri

En Genç Yöntem:

Aynı Desen Ama Farklı Renkteki Parçaları Bir Araya Getirmek

Desen desenle kombinlenmez diyenlere inat, farklı yöntemlerle bu kuralı yıkan bir başka yöntem de bu. Aynı desen, ama farklı renkte. Mesela çizgili bir gömlek ve çizgili bir şal. Gömlek mavi şal lacivert. Ya da gömlek kırmızı çizgili şal siyah çizgili gibi. Ve tabi zemin rengi ortak olmak koşuluyla.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir