Şifa Sebebi Olarak Seyahat Etmek

Şifa Sebebi Olarak Seyahat Etmek

Modern yaşamın yoğunluğu bedenimizi ve ruhumuzu da yıpratıyor. Bilim insanlarının yaptığı yeni çalışmaya göre seyahat etmek ise sadece dinlenmek ve hayata ara vermek için değil şifa bulmamız için de kanıtlanmış bir gerçek olarak karşımıza çıkyor.

Evet, şu günlerde fazlaca seyahat etmek istiyor olabilirsiniz ama belki de buna sadece sizin değil tüm ruhunuzun ve bedeninizin de ihtiyacı vardır. Son günlerde bilim insanları da tatil yapmanın sayısız faydasını araştırmalarla kanıtlamış durumda.

Düzenli Seyahat İyi Oluş Endeksimizi Etkiliyor

Düzenli seyahat için her zaman vakit ayıran kişiler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre bu kişiler, daha az seyahat edenlere kıyasla “İyi Oluş Endeksi’nde” tam 17 puan daha yüksek skorlar elde etmiş.

The Journal of Positive Psychology’de yer alan bir başka araştırmaya göre, meditasyon ya da teslimiyet ile gerçekleştirilen ibadetler ile tatilin birbirine çok benzer faydalar sağladığı kanıtlanmış. Ve tatilinden memnun ayrılan kişilere özel olarak, bütün bu “ruhani” kazanımların tatilden sonraki beş hafta boyunca hala devam ettiği görülmüş!

Seyahat Kalp Sağlığını Koruyor

Ruh sağlığımız için seyahat etmenin faydası olduğunu araştırmalar olmada da bir çoğumuz hislerimize güvenerek de tahmin edebilirdik. Ancak peki ya kalp sağlığımız?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, haftada 55 saatten az (örneğin 35-40 saat) çalışmak ve düzenli olarak ara vermek, kalp sağlığımızı %65 oranında koruyor. Başka bir çalışma ise yapılan her ek tatilde metabolik sorunlarla karşılaşma ihtimalimizin dörtte bir oranında azaldığını kanıtlıyor. Dokuz yıl süren bir araştırmada ise “vay be” dediğimiz o sonuçla karşılaştık:

12.000’den fazla insan üzerinde yapılan çalışmada, deneklerden yılda daha fazla tatil yapanların kardiyovasküler problemler yaşama ihtimali dikkat çekici oranda düşük bulunmuş. Kısaca tatil, sağlığımızı da koruyor.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir