Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Zorla Evlendirilebilir miyim?

Zorla Evlendirilebilir miyim?

Zorla Evililik

Her Türk vatandaşı kadın ya da erkek ancak kendi isteğiyle evlenebilir. Evlilik birliği için hukukumuzda belli başlı şartları taşımak gerekmektedir. Öncelikle akıl buluğ olmak yani ergen 18 yaşını tamamlamış olmak ( istisnai haller hariç) aranmaktadır. Evlenecek kişilerin ayrı cinsten olması da olmazsa olmazlardandır. Resmi memur önünde nikâhın kıyılması gerekmektedir. Resmi nikâhtan önce imam nikâhı yasalarımıza göre yapılamamaktadır. Nedeni de insanların evlilik birliğini hiçe sayarak dini nikâhla evliliği devam ettirmeleri ve resmi nikâh kıymadan kadınları orta yerde bırakmaları ya da daha acısı 2. eş olarak almaları maalesef ki toplumun gerçekleri arasındadır.

Zorla Yapılan Evlilik

Görücüler eve geldi ve babanız sizi zorla istemediğiniz bir adamla evlendirmek istiyor. Yaşınız küçükse zaten aileniz suç işliyor demektir. Böyle bir baskı içinde evliliğe zorlanabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gerekenleri anlatmaya çalışacağım.

Zorla evlendirildiniz ama mutlusunuz. Keşke her zorla evlendirilen kız böyle şanslı olsa!!!

 • Kayınvalidenin evde hizmetçi gibi gördüğü gelinler…
 • Kayınpeder tarafından tacize uğrayan gelinler…
 • Eşi ve ailesi tarafından şiddete uğrayan gelinler…
 • Her gün hakaretle karşılaşan ama cevap veremeyen küçük görülen gelinler…
 • Ailesinin sahip çıkmadığı adı evlat olan gelinler……
 • Erkek çocuk doğurmadığı için üzerine kuma getirilen gelinler…

“Kadınlar istedikleri erkekle evlenme hakkına sahiptir”

stemeyerek Yapılan Evlilik

Zorla evlendirildiğiniz de yapmanız gerekenleri biliyor musunuz ?

Bir şekilde evlenme gerçekleşti. Rızanız alınmadı, baskı altında ya da şiddet yoluyla sizi evliliğe zorladılar. Evlilik birliğinin öngördüğü cinsel birleşmeyi reddedebilirsiniz. Buna rağmen kocanız zor kullanarak cinsel birleşmeyi sağladıysa, işte o zaman şiddet uygulanarak birleşme sağlandığı yolunda savcılığa şikayet edilebilirsiniz. Savcılıkta da zorla evlendirildiğiniz yönünde ifade verirseniz eğer; ifadenizde mutlaka başınıza gelenleri ve bu evliliğe neden olan kişileri savcıya söyleyin! Korkmayın! Çekinmeyin! Asla UTANMAYIN!

İstemeyerek Yapılan Evlilik

Zorla Evlendirme Hususunda Bilinmesi Gerekenler

 1. 18 yaşından küçük kızların evlenebilmesi için önce kendi, sonra anne ve babasının birlikte rızası gerekmektedir. Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple on altı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir.
 2. 18 yaşındaki ergin aklı başında her kişi kendi rızasıyla evlilik gerçekleştirebilir. Hiçbir izne ihtiyaç duymaz. Kanun 17 yaşını doldurmuş olma şartını aramaktadır.
  Rıza ile evlilik ya da rızanız olmadan gerçekleşen bir evlilikte unutmayın imam nikâhından önce resmi nikâhın kıyılması zorunludur.
 3. Reşit olmuş olsanız, yani 18 yaşına gelmiş olsanız da, nikah memurunun evlenmeyi isteyip istemediğinizi size sorması gerekiyor ve “Hayır” diyebilirsiniz ve kimse sizi zorlayamaz.
 4. Dini nikâh elbette Müslümanlar için bir evlilik akdidir. Ama unutmayın kanunlar karşısında haklılığınızı dini nikâhla kazanamazsınız ispat dahi edemezsiniz. Sadece çocuklarınız nüfusa kaydedilirken sizin açınızdan imam nikahının tek başına yasal bir geçerliliği yoktur. Resmi nikâhtan sonra yapılabilir. Tek başına yapılması ceza kanununa göre suçtur.
  Yapıldığını düşünelim ve mutlaka resmi nikahınızın kıyılmasını isteyin.
 5. Başlık parasının hiçbir hukuksal geçerliliği yoktur. Kadın her zaman karşı çıkabilir. Reşit değilse de kendisini başlık verildiği için istemediği biriyle evlendirdiklerini ifade ederek evliliğin feshini isteyebilir. Para karşılığı evlilik olmaz .
 6. Zorla evlendirilmekte bir aile içi şiddettir. Böyle bir durum da “ 0212 6569696 “ numaradan yardım talep edebilirsiniz.
 7. Küçük yaşta ya da ergin kızların zorla evlendirilmediği bir toplum da yetişen çocuklar ancak mutlu olabilirler.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *