Zor Zamanlarla Baş Edebilmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken 3 Kural

Zor Zamanlarla Baş Edebilmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken 3 Kural

Koronavirus Psikoloji

Son dönemde çevremizi ve doğrudan hayatımızı çepeçevre saran kaygı, karamsarlık ve korku duygularının girdabından kurtulmanın zamanı gelmedi mi?

Duygusal zorluklarla başa çıkmak ve dayanıklılığımızı arttırmak için adım atmanın şimdi tam zamanı.

Adım 1: Mukavemet

Şu sıralar belki de “asla yapamam” dediğimiz şeyleri çaresiz kaldığımızı hissettiğimizde yapabildiğimizin farkına varıyoruz. Örneğin asla 10 gün ya da 15 gün hiç dışarı çıkmadan asla evde oturamam diye düşünmüş olabiliriz ama bugünlerde bunu hiç fire vermeden yapmak zorundayız. Bu zorluklar ve zorlanmalarla aslında neleri yapabileceğimizi de keşfetmiş oluyoruz. Belki zorlanıyoruz ama zorluklarla birlikte birçok güzelliğin keşfedildiği de bilinen bir gerçek.

Koronafobi

Zorunluluklarla birlikte sarsılan ruhsal durumumuzu dayanıklılığını yani makavemetini arttırmamız gerekiyor. Zorlayan duygularımız olabilir ve muhtemel şimdi o duygularla sarmalanıyoruz ama tüm bu duyguların anlatmak istediği birşey var. Bu mesajı iyi anlayıp iyi gelecek şekilde ruhsal ihtiyaçlarımızı belirlersek kendimizi suçlamak yerine tüm bu doğal duygu akışıyla kabul etmiş saygı duymuş olacağız. Duygularımızı anlamsız bulmak ve kendimize suçlayıcı ve çaresizmiş duygusu yüklemek yerine durup yüzleşmek, doğallığını fark etmek ve bu süreçte hissedilen tüm duygu durumlarının ne kadar normal olduğunu anlamak gerekli. Ancak aşırıya kaçan kaygı ve endişe durumları yaşıyorsak  bir uzmandan yardım talep etmenin faydası olabilir.

Kaygı Durumunu Yenme

Adım 2: Esneklik

Bu zorlu süreçte kendimizi çok yormadan ve daha da zorlamadan geçirmek çok önemli. Ayakta ve dimdik sağlam kalmayalım mesajı yerine olumlu ve olumsuz duyguların yaşamın içinde eşit mertebede olduğunu kendimize sıkça hatırlatmak önemli. Özellikle kendimize esnemek için alan tanımak ve bu süreci kendimizi tanımak için bir öğrenme fırsatı olarak da görmek aynı bir fırtınada ağacın dallarının eğilmesi ama kırılmaması gibi hep dimdik ayakta kalmak değil hacıyatmaz gibi eğilmek ama tamamen düşmemek gibi rahat bir süreç olarak geçirebiliriz.

Resim Yapmak

Adım 3: Büyüyerek Çıkmak

Bu zorlu süreci dengeli bir duygu durumu ile geçirmeyi başarırsak zorluklardan sonra büyüyerek çıktığımızı fark etmiş olacağız. Belki de bu motivasyon kaynağınız da olabilir. Düzenimizin tam anlamıyla değiştiği şu dönemde yepyeni deneyimleri keşfederek hiç tanışmadığımız yönlerimizle tanışabilir ve şikayet etmek, sızlanmak ya da suçlamak yerine büyük bir olgunlukla süreci tamamlayabiliriz. Viktor Frankl’ın dediği gibi: Başımıza gelen olayları seçemeyebiliriz ama bu olaylara nasıl tepki vereceğimizi seçme özgürlüğü her zaman elimizde.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir