Zayıflarken Bu İçeceklerden Uzak Durun!

Zayıflarken Bu İçeceklerden Uzak Durun!

Zayıflarken Uzak Durulması Gereken İçecekler

Zayıflama diyetlerine başlarken neler yenilmesi gerektiğinden neler yenilmemesi gerektiğine herkes aşağı yukarı bir fikir sahibidir. Hatta kimi artık bu işte o kadar ustalaşmıştır ki hangi yiyecekte ne kadar kalori var, hangisi daha tuzlu, hangisi daha yağlı tüm detaylarıyla bilmektedir.

Ancak iş içeceklere geldiğinde bir duraksama söz konusu olmaktadır. Genelde kalori değerlerinin olmadığı veya düşük olduğu düşünüldüğü için de tüketim miktarlarına dikkat edilmemektedir. Oysa kimi zaman yenilmekten vazgeçilen bir yiyecekten çok daha fazla kaloriye sahip olabilmektedir içecekler.

Peki zayıflarken uzak durulması gereken içecekler nelerdir?

1. Asitli İçecekler

 • – Asitli içecekler çok ciddi miktarda şeker içerdikleri için zayıflama diyetlerinde yer almaması gereken başlıca içecek grubudur.
 • – Kan şekerini de hızlı yükseltici etkiye sahip olan bu içeceklerin piyasada farklı şekillerde light/diyet çeşitleri bulunmaktadır. Kalorisiz gibi görünen light asitli içecekler ise ne yazık ki uzun süreli kullanımda bel bölgesinde yağlanmaya yol açmaktadır.

Zayıflarken Uzak Durulması Gereken İçecekler

2. Kahve

 • – Kahve tek başına kalorisiz ve yağsız bir içecek olması nedeniyle zayıflama diyetlerinde de yerini rahatlıkla alabilir. Ancak sade kahve alışkanlığının yerini alan sütlü, kremalı kahvelere gelince işin rengi ne yazık ki değişmektedir.
 • – Dikkatten kaçsa da kahve seçimlerinde kremalı, yoğun miktarda çikolatalı ve şekerli kahvelerin seçilmesi günlük alınan kalori ve toplam yağ miktarını ciddi oranda yükseltmektedir.
 • – Bunların yerine, sade Türk kahvesi, lattee gibi kahve çeşitlerinin tercih edilmesi daha sağlıklı ve daha doğru olacaktır.

3. Enerji İçecekleri

 • – Gerek yüksek şeker içerikleri gerek yüksek kalorileri ile zayıflarken uzak durulması gereken içeceklerden biridir enerji içecekleri.
 • – İçeriklerinde bulunan tatlandırıcı, renklendirici, koruyucu maddeler ise sağlık açısından da çok güvenilir olmadığına işaret etmektedir.

Zayıflarken Uzak Durulması Gereken İçecekler

4. Meyve Suları

 • – Piyasada hazır olarak satılan meyve suları son derece yüksek şeker ve kalori değerine sahip olduğu için zayıflarken tüketilmemesi gereken içecekler grubunda yerini almaktadır.
 • – %100 meyve adıyla satışa sunulan ürünler ise raf ömrünün uzun olması sebebiyle katkı maddesi içerdiği için isteğe bağlı değişmekle beraber tercih edilmemelidir.
 • – Hazır meyve sularının yanı sıra sağlıklı olduğu düşünülerek tüketilen taze sıkılmış meyve suları da zayıflama diyetlerinde tercih edilmemesi gerekilen içecek grubudur.
 • – 1 porsiyon meyve ortalama 45-50 kalori civarındayken 1 su bardağı meyve suyu elde edebilmek için yaklaşık 3-4 meyve kullanılmakta ki bunun kalori değeri de 200 kalorileri bulmaktadır.
 • – İçeceklerde de en önemli kurallardan biri kontrol olduğuna göre meyve porsiyonlarına dikkat etmek adına zayıflarken meyve sularına değil meyveye yer verilmelidir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir