Zayıflamada Kullanılan Popüler Ürünler ve Faydaları

Zayıflamada Kullanılan Popüler Ürünler ve Faydaları

Zayıflamada Kullanılan Popüler Ürünler ve Faydaları

Son yıllarda popüleritesi artmış bir kesim tarafından sıkça kullanılan bir kesimin hafiften kullanmaya başladığı bir kesimin kullanmak için can attığı fakat kullanmayı bilmediği bir kesiminde hiç ilgi alanım değil benim eski alışkanlıklarım bana yeter deyip hiç oralı olmadığı ürünlerden ve faydalarından bahsedeceğim bu yazımda.

Bana sorarsanız illa ki kullanmak zorunda mısınız? Hayır böyle bir zorunluluk hiç bir ürün için olmadı olamaz da. Fakat ben kullanmak istiyorum ya da öğrenmek istiyorum diyenler için bu yazım. Keyifle okumanız dileği ile.

Zayıflamada Kullanılan Popüler Ürünler ve Faydaları

Hindistan Cevizi Yağı: Kullanım alanı oldukça geniş olan hindistan cevizi yağının içinde MCT dediğimiz orta zincirli yağ asitleri vardır. Orta zincirli yağ asitleri diğer yağlardan daha farklı ve hızlı şekilde sindirildikleri için enerji artışına sebep olup aynı zamanda metabolizmayı hızlandırırlar. Yemeklerde rahatlıkla tercih edebileceğimiz hindistan cevizi yağı kızartmalarda kullanılmaz çünkü yağın yanmaması önemlidir. Aromatik ve kendine has bir tadı olan Hindistan cevizi yağının 1 tatlı kaşığı 45 kalori kadardır. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda cilt ve saç içinde kullanabilirsiniz. Özellikle saçınıza maske gibi sürüp sabaha kadar bekletmenizi tavsiye ederim. ‘’Ağızda yağ çekme’’ gibi işlemleri de hindistan cevizi yağı ile yapabilirsiniz.

Zayıflamada Kullanılan Popüler Ürünler ve Faydaları

Hindistan Cevizi Suyu: Hindistan cevizinin yağından olduğu gibi suyundan da faydalanıyoruz. Hindistan cevizi suyu muzdan daha fazla potasyum içerir ve kaloriyle kolesterol miktarı oldukça düşüktür. A vitamini, bakır, demir, çinko ile birlikte içerdiği sitokin sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücudun sıvılarını dengede tutmaya yardımcı olarak zihinsel konsantrasyonu sağlar ve baş ağrısını önler. Bu aromatik suyu spordan önce veya sonra tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Unu: Hindistan cevizinin en çok kullanılan formlarından biride un halidir. Gluten tüketmeyenler veya tüketemeyenler için güzel bir alternatif olabilir. Hindistan cevizi unu diğer unlara göre daha fazla sıvı çektiği için tariflerde kullanılan un miktarı daha da azalıyor bu da fit tariflerimiz için hindistan cevizi ununu kalori ve karbonhidrat açısından daha kullanılır hale getiriyor. Tatlılarda, hamur işlerinde, bebek mamalarında, çorbalarda, kızartmalarda rahatlıkla tercih edebileceğiniz bu unun 100 gramı 150 kalori içeriyor. Kemik sağlığını koruyup sinir sistemini desteklemenin yanı sıra bol lifi ile sindirim sistemini düzenleyip kan şekerini de dengede tutarak tokluk hissini arttırıyor.

Zayıflamada Kullanılan Popüler Ürünler ve Faydaları

Hindistan Cevizi Sütü: 1 su bardağı Hindistan cevizi sütü 40 kalori kadardır. İçerdiği sağlıklı yağlar nedeniyle fazla yeme ihtiyacınızı dengede tutar ve kilo vermeye yardımcıdır. Yine spor öncesi veya sonrası tercih edebileceğiniz hindistan cevizi sütü içerdiği magnezyum ve potasyumla kasların yeniden yapılanmasında ve güçlenmesinde rol oynar. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan hindistan cevizi sütü antioksidan yönünden de oldukça zengindir.

Zayıflamada Kullanılan Popüler Ürünler ve Faydaları

Hindistan Cevizi Şekeri: Hindistan cevizi bitkisinin kaynatılması ve kurutulmasıyla elde edilen bir şekerdir. Kalori ve karbonhidrat olarak toz şekerle aynı olsa da Hindistan cevizi şekeri kan şekerini daha dengeli bir şekilde yükseltiyor. Glisemik indeks karbonhidratın kan şekeri üzerindeki etkilerini ölçer, normal şekerdeki glisemiks indeks 65 iken Hindistan cevizi şekerindeki glisemiks indeks 35’tir yani meyve şekerinin 25 olan glisemiks indeksini göz önünde bulunduracak olursak Hindistan cevizi şekeri fit tarflerimiz içinde normal şekere göre daha rahat kullanılabilir. Hindistan cevizi şekeri aynı zamanda içerdiği kısa zincirli yağ asitleriyle yüksek kolesterol ve kalp hastalığının önlenmesine de yardımcı olur. Beyaz şekerle kıyaslanacak olursa iyi bir alternatiftir.

Zayıflamada Kullanılan Popüler Ürünler ve Faydaları

Teff Unu: Gluten tüketmeyen veya tüketemeyen bireyler için yeni bir alternatifte teff unudur. Tahıl formu da bulunur beyaz, kırmızı, kahverengi olarak üç çeşidi bulunan teff tohumu dünyadaki en küçük tahıl tanesi olarak da bilinir. Tohum şekliyle kinoaya protein açısından rakip olan teff tohumunu isteyenler bu şekilde de tüketebilirler. Her türlü hamur işinde kullanılabilen, ekmek mayalanabilen, kinoa ile yapılan her tarifin yapılabileceği teff unu yüksek proteinin yanı sıra kalsiyum ve demir içerir. Kan şekerini dengelerken sindirim sistemimizi düzene sokup kabızlığı önlüyor. Pilav, kek, kurabiye, ekmek yapımında rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 1 kase pişmiş teffte kalsiyum oranı 123mg ki bu da yarım kase ıspanaktaki kalsiyum oranına denk.

Zayıflamada Kullanılan Popüler Ürünler ve Faydaları

Keçiboynuzu Özü: Keçiboynuzu meyvesinin özüyle elde edilen keçiboynuzu özü süte göre 3 kat daha fazla kalsiyum içerir. Pek çok vitamin ve minerali bulundurur. Yağ, kafein ve gluten içermeyen keçiboynuzu özü bağışıklık sistemimizi güçlendirir. 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu özü 28 kalori kadardır.

Zayıflamada Kullanılan Popüler Ürünler ve Faydaları

Vanilya Özütü: Vanilya özütü pahalı bir zirai ürün olan vanilyayı uzun bir süre bozulmadan saklayabilmemizi ayrıca tatlı ve hamur işlerinde doğal olmasının yanı sıra ekonomik bir şekilde kullanabilmemizi sağlayan alkollü bir solüsyondur. Fırında geçen sürede alkolün uçtuğu ve sadece aromasının kaldığı savunulur ama bununla ilgili bilimsel gerçekliği olan bir araştırma yoktur. Bütün pastalarda ve keklerde tercihe göre kullanılabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir