Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Yüzerken Eğlenin Eğlenirken de Sağlıklı Olun

Yüzerken Eğlenin Eğlenirken de Sağlıklı Olun

Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları

Havaların ısınmasıyla birlikte herkeste tatil heyecanı başladı. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamanın avantajı olarak tatil programı genelde deniz odaklı olarak oluşturuluyor. Tatilinizi sağlığınız için fırsata çevirmenin tam sırası.

Yüzmek bu sıcak havaların rahatlamanın en güzel yolu olduğu gibi sağlığımız için de oldukça yararlıdır.

Kas-İskelet Sistemimiz Üzerindeki Etkileri

Yüzerken vücudumuzdaki kasların birçoğu aynı anda çalışır. Suyun rahatlatıcı etkisiyle kaslardaki gerginlik azalır, böylece kısalmış kasların normal haline dönmesi kolaylaşır. Zayıf kasların suya karşı dirençli hareket etmesi kuvvetlenmesini sağlar. Bilhassa omurga sağlığı için sırt üstü yüzmek oldukça faydalı olacaktır. Özellikle diz ve kalçasında kireçlenme olan hastaların yüzerek kaslarını kuvvetlendirmesi hem kemiklere binen yükü azaltacak hem de ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları

Kalp-Damar Sistemimiz Üzerine Etkileri

Yüzmek aerobik bir aktivitedir. Diğer tüm aerobik egzersizler gibi vücuda endurans kazandırır. Kan akışını düzenleyerek kalbin kan pompalama gücünü iyileştirir. Kan basıncını düzenleyerek hipertansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Ayrıca kötü kolesterolü azaltıp iyi kolestrerolü yükselterek daha sağlıklı bir kalp damar profili yaratır. Günlük hayatta yaptığımız işlerde dayanıklılık kazandırır. Daha sağlıklı bir kalp daha yaşanılası bir hayat demektir.

Yüzmenin Sağlık Açısından Faydaları

Genel Görünüş ve Psikoloji Üzerine Etkileri

Kilo vermek ya da verilen kilonun korunması için yapılabilecek en zevkli sporlardan biridir yüzmek. İdeal kilodaki bir vücut birçok hastalığın önüne geçerken kişinin psikolojisinde de olumlu sonuçlar yaratacaktır. Kendini beğenen birisi daha mutlu olacaktır.

Ayrıca her sporda olduğu gibi yüzmek de mutluluk hormonlarının salgılanmasını artırarak stres ve kaygılardan uzaklaştıracaktır. Düzenli olarak yüzdüğünüz zaman daha mutlu biri olduğunuzu sizde fark edeceksiniz.

Tatiliniz ister bir hafta sürsün ister bir ay. Ama bu zaman dilimini bir fırsata çevirin. Kazandığınız yüzme alışkanlığını tatilden sonra da devam ettirin. Artık sadece İstanbul ya da Ankara gibi büyük şehirlerde değil Türkiye’nin dört bir yanında artan bayanlara özel yüzme havuzlarının sayısı bahane üretmenize de engel olacaktır.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *