Yüz Şeklinize En Uygun Şal Bağlama Biçiminin Hangisi Olduğunu Biliyor musunuz?

Yüz Şeklinize En Uygun Şal Bağlama Biçiminin Hangisi Olduğunu Biliyor musunuz?

Yeni Şal Bağlama Modelleri

Başörtüsü seçimlerinizde nelere dikkat ediyorsunuz? Rengi, dokusu, kumaşı ya da desenleri… Her gün kullandığımız şalların giyim stilimize adapte etmekte zorlanıyorsanız ya da henüz yeni yeni başörtüsü bağlamaya başladıysanız bu rehber tam da size göre!

Giyim stilinizi ve yüz şeklinizi tanıyarak en doğru şal modellerini keşfedin!

Doğru bir şal bağlama modeli, desen ve renk seçiminden çok daha fazla önemlidir. Başörtüsü bağlarken saç, boyun ve kulakları asla görünmeyecek şekilde bağlamak tüm bilinen başörtüsü bağlama şekillerinin ilk kuralıdır diyebiliriz. Bu kuralı uyguladıktan sonra başörtüsü bağlarken giyim stilinizin tamamlayıcısı olarak ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Ve emin olun ki giydiğiniz hiç bir kıyafet şal ya da eşarp kadar yüzünüzde dönüştürücü etkiye sahip değildir. Ancak dikkat! Bu dönüşümü yanlış seçimlerle dezavantaja dönüştürmemek için giyim stilinize ve yüz şeklinize uygun eşarp ve şal bağlama biçimleri içinden doğru seçimler yapmalısınız. Böylelikle kombin oluşturmanın belki de en zorlayıcı tarafı olan eşarp ve şal seçiminde avantajlı duruma geçip harika kombinler oluşturabilirsiniz.

Yeni Şal Bağlama Şekilleri

Detaylı yüz şekline uygun şal bağlama biçimlerine girmeden önce o kocaman topuzların çoktan geride kaldığının da altını çizmek isteriz. Basit bir şekilde saçlarınızı boynunuzun üzerinden toplayarak şalınızı dilediğiniz şekilde bağlayabilirsiniz. Dikkat! Topuz yapmama kuralı tüm yüz tipleri için geçerlidir.

Yüz Şekline Göre Eşarp ve Şal Bağlama Biçimleri

Kendi yüz şeklinize göre eşarp ve şal bağlama şekli bulmak için dikkatli bir inceleme yapmanız yeterli. Yüzünüzde ön plana çıkan alın, şakaklar, çene hattı gibi belirgin bölgeler şal bağlama şekli için birebir rehberdir.

En pratik bir yüz şekli haritası çıkarmak için çene çizginizin kavisine dikkat edin; daha çok kare mi yoksa yuvarlak mı?

Yüz Şekline Uygun Yeni Şal Bağlama Şekli

Kare Yüz Şekli İçin Şal Bağlama Biçimi

Yüz haritanızı çıkardığınızda kare bir şekle sahip olduğumuzu düşünüyorsanız, alın ve çene eşit genişliklerinizin daha kalın ve açısal çizgilere sahip olduğunu da fark etmiş olmanız gerekir. Yüzün uzunluğu ve genişliği ile orantılı olabilecek şal bağlama modeli yüzdeki sert açıları daha yumuşatma etkisine sahip olmalı. Ayrıca eşarp altından kullandığınız bonenin gözükmemesine dikkat etmelisiniz. Zira bonenizin fazlaca gözükmesi daha tombul bir yüze sahipmişsiniz görünümü verebilir ve bunu hiç istemeyiz. En doğru eşarp ya da şal bağlama biçimi bonenin gözükmemesi ve eşarbınızı oval bir biçimde bağlamanız olacaktır. Doku olarak ise pamuklu dokular tam size göre bir seçim olabilir. Pamuklu dokular kare şekilli yüzdeki keskin hatları yumuşatıp elmacık kemikleri ile bir denge oluşturur. Ayrıca renkli çerçeveler de dikkatleri yüzün düz hatlarından uzaklaştırır.

Yüz Şekline Uygun Şal Nasıl bağlanır

Yuvarlak Yüz Şekli İçin Şal Bağlama Biçimi

Elmacık kemiklerinin daha geniş, alın ve çene bölgesinin eşit genişlikte olduğu yuvarlak yüz şekli yanakların dolu olmasıyla ön plandadır. Yuvarlak yüz şekline sahip kişilerin şal bağlarken dikkat etmesi gereken en önemli şey yüzlerine açı ekleyecek şal bağlama modellerini tercih etmeleridir. Oval şal bağlama modeli ve sert dokulu şalların gözlü etkisi yuvarlak yüz şeklini daha uzun ve ince gösterirken, açısal ve geometrik desenli şallar daha keskin ve belirgin çizgiler ekleyerek yüzde denge oluşturur.

Yeni Şal Bağlama Modelleri

Oval Yüz Şekli İçin Şal Bağlama Biçimi

En geniş bölgenin alın bölgesi olduğu oval yüz şeklinde alın ve çeneye doğru bir daralma mevcuttur. En evrensel yüz şekli olarak da bilinen oval yüz şekli çoğu şal ve eşarp bağlama modeline ve son trend bağlama şekillerine uyum sağlayabilir. Ancak yine de her modelin size uygun olduğundan hemen emin olmayın. Oval yüz şekline sahip olanların ideal bağlama biçiminde şal ya da eşarbınızın üst kısmının yüzünüzden biraz da önde ve yukarıda olmasını sağlayarak çene kısmınızın sivri görünümünü geri plana taşıyabilirsiniz.

Moda Yazarı: Esra Gönenç

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir