Yılın Son Sinema Randevusunu Kaçırmayın!

Yılın Son Sinema Randevusunu Kaçırmayın!

Yılın Son Sinema Randevusunu Kaçırmayın!

TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 19. yılında sinemaseverlerin karşısına yeniliklerle çıkacak. 16- 22 Aralık tarihlerindeki yılın son sinema randevusunda iki yeni bölüm ve iki yeni ödül var.

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından bu yıl 19. kez gerçekleştirilecek olan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, sinemaseverlerin karşısına, her zamanki zengin programının yanında, yeni sürprizleriyle de çıkmaya hazırlanıyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 16- 22 Aralık tarihleri arasında seyircilerle buluşacak olan 19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 15 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonundaki açılış töreniyle başlayacak ve seyircilerine; “Aşkın Krallığı” (A United Kingdom) filmi ile “merhaba” diyecek. Gerçek olaylara dayanan bu tarihi dramda, 1940’larda Güney Afrika ile İngiltere arasında uluslararası krize yol açan bir aşk, bütün etkileyiciliği ile beyaz perdede olacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin basın toplantısı yapıldı.

TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen festivalin basın toplantısı 7 Aralık Çarşamba günü Armada Sultanahmet Hotel’de yapıldı. TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar konuşmasına TÜRSAK’ın 25 yıldır ülkemizde sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunacak etkinlikler düzenlemeye devam ettiğini ve geniş kitlelere sinemayla ulaşmayı hedefleyen en önemli etkinliklerinden birisinin Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali olduğunu belirterek başladı. Fehmi Yaşar sözlerine; “Festivalde bu yıl İki yeni bölümümüz var. Bir tanesi Gastronomi Randevusu. Yemek sinema ilişkisi öteden beri sinemanın gündemindedir ancak son yıllarda yeme içme sektöründeki gelişmelere paralel gastronomi filmleri dünyada yükselen bir trend haline geldi. Berlin ve San Sebastian gibi önemli festivaller yemek sinemasına ayrı bir bölümde ele alıyorlar. Biz de Türkiye’de yemek ile sinema arasında ilişki kuracak benzer bir etkinliği hayata geçiriyoruz. Çünkü geniş kitlelerin farklı mutfaklar üzerinden birbirlerinin kültürlerini tanımaları bakımından bunu çok önemli buluyoruz.”diye devam etti. Yaşar, 16-22 Aralık tarihleri arasında 19. kez seyirci karşısına çıkacaklarını dile getirirken, 19 yıldır festivalin izleyiciyle buluşmasında çok önemli rol oynayan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da teşekkürlerini iletti.

Yılın Son Sinema Randevusunu Kaçırmayın!

Film seçkileri hakkında bilgi veren Festival Direktörü Senem Erdine, “Aç Gözünü!” adını verdikleri ana seçkiyi oluştururken yılın son film festivali olmaktan kaynaklanan avantajlarını kullandıklarını ve bir tür yıl değerlendirmesi yaptıklarını dile getirdi. Erdine sözlerine; “Yılın önemli festivallerinin seçkilerinde yer almış ancak henüz ülkemiz seyircisiyle buluşmamış en ilgiye değer filmleri seçtik. Bu bölümde bir tema belirlemekten özellikle kaçındık. Tek kriterimiz filmlerin kalitesiydi. Dolayısıyla bu bölümde dünyanın dört bir yanından gelen birbirinden çok farklı filmler birarada ama her biri şu ya da bu nedenle özel filmler. Aralarında sinema sanatının sınırlarını zorlayan bağımsız yapımlar da var önümüzdeki ödül sezonunda adını çok duyacağımız geniş kitlelere seslenen büyük yapımlar da var.” diye devam etti.

Bu yıl yeni eklenen bölümleriyle birlikte Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 2016’yı dopdolu bir seyir zevkiyle tamamlamayı vaat ediyor.

Sinemaseverler, 2016’nın en seçkin örneklerini ise “Aç Gözünü!” seçkisinde bulabilecek. Bir ‘yıl sonu değerlendirmesi’ niteliği taşıyan seçkide; Oscar’a göz kırpan yapımlar da sinefillerin merakını kamçılayan çok özel filmler de var. Bir Randevu klasiği olan Sinema Tarih Buluşmasında tarihe ayna tutan 3 film gösterilecek; Hugh Hudson’ın bütün dünyada ilgi uyandıran filmi “Altamira” (Finding Altamira), Martin Zandvliet’in yönettiği “Mayın Ülkesi” (Under Sandet) ve Danièle Thompson’ın yönettiği “Cézanne ve Ben” (Cézanne et moi). Geçtiğimiz dönemde aramızdan ayrılan sinema ustaları; Tarık Akan, Abbas Kiyarüstemi ve Andrzej Wajda’ya ise birer filmleri ile “Anısına” bölümünde bir selam göndereceğiz.

Türkiye’nin sinema hayatına 25 yıldır eğitim faaliyetleri, çocuklar için film festivali, gençler için yarışmalar başta olmak üzere pek çok koldan destek veren TÜRSAK Vakfı’nca düzenlenen 19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, değişen dünyayı okuyarak kendini de yeniledi. Festival, programını iki yeni ve güçlü bölümle destekliyor. Bunlardan biri; İspanyol Sineması. Bu yıldan itibaren her yıl bir ülke sinemasını odağa alacak olan festival, İspanyol sinemasından 7 örnekle yolculuğuna başlıyor. Bu yolculukta seyircilere iki İspanyol yönetmen de eşlik edecek. Programda yer alan “Periler Akademisi” filminin yönetmeni Jose Luis Guerin ile “İlk Aşk” filminin başrol oyuncusu Francesco Carril ve yapımcısı Javier LaFuente, festival kapsamında gösterimlere katılıp seyircilerin sorularını cevaplayacak. İspanyol sinemasının dünyada en çok tanınan yönetmenlerinden birisi olan Isabel Coixet ise “İspanya’nın Bir Günü” filmiyle yer aldığı festival için çok özel bir sürpriz hazırlığında.

Yılın Son Sinema Randevusunu Kaçırmayın!

19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin bir diğer yeni bölümü ise Gastronomi üzerine yapılan filmlere ayrıldı. Son yıllarda bütün dünyada artan bir ilgiye mazhar olan gastronomi ile sinemanın heyecan verici buluşması, beyazperdede 7 filmle yer bulacak. Ancak orada kalmayacak; mutfak kültüründe de dünyanın en eski ve en zengin birikimine sahip başlıca lokasyonlardan olan tarihî yarımada, buluşmaya ev sahipliği yapacak diğer bir adres. Bu bölgede gerçekleştirilecek gastronomi turları için bir Gastronomi Rehberi hazırlıkları başladı. Ocak ayında ise Gastronomi Filmleri Yarışması duyurulmaya başlanacak. Böylelikle TÜRSAK, dünyanın önde gelen festivallerinden Berlin ve San Sebastian festivallerinin, ‘yemek sineması’na özel bir bölüm ayırmalarının ardından Türkiye’ye de bu farklı ve yeni bakış açısını kazandırmış olacak. Bu kapsamda özellikle gençlere ulaşmayı hedefleyen festival, üniversite öğrencilerine 7 bin film biletini ücretsiz olarak ulaştırmayı da planlıyor.

Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin Geleneksel Onur ödülleri belli oldu.

Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin geleneksel Onur ödülleri bu yıl; sinemamızın değerli oyuncusu Perihan Savaş ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema Televizyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sami Şekeroğlu’na takdim ediliyor. Öte yandan kültür ve sanat hayatımıza katkılarıyla fark oluşturan isim ve kurumlara dikkat çekmeyi amaçlayan TÜRSAK bu yıldan itibaren Kültür ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü’nü de hayata geçiriyor. Bu yılki ödül sahipleri ise Contemporary İstanbul’un kurucusu Ali Güreli ve TÜRSAK İlk Senaryo İlk Film Yarışması başta olmak üzere pek çok kültür ve sanat etkinliğini destekleyen, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş.

16- 22 Aralık tarihleri arasında seyircileri, sinemayla yılın son randevusunda buluşturmayı amaçlayan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali filmleri; Beyoğlu Atlas ile Historia Cinemaximum salonlarında izlenebilecek.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *