Yıl Sonu İndirimlerinden Karlı Çıkmanın Yolları

Yıl Sonu İndirimlerinden Karlı Çıkmanın Yolları

Karlı ve Hesaplı Alışveriş Nasıl Yapılır

Yıl sonu indirimleri henüz başlamadı ama eli kulağında. Mağazalarda mahşer kalabalığı, kasalardaki uzun kuyruklar, ritimli müzikler bir de üstüne %50’ler, %70’ler aklımızı başımızdan alsa da nefsimize hakim olup akıllı alışveriş yapmalıyız. Hem cebimizin hem de gardırobumuzun sağlığı için bu gerekli.

İşte yıl sonu indirimlerinde akıllı alışveriş yapmanın tüyoları…

Teknolojinin Nimetlerinden Yararlanın

Alışverişe çıkmadan önce markaların internet sitelerine gözatmakta fayda var. Önceden kıyafetleri görmek mağazanın kalabalığında doğru parçayı bulmanızı kolaylaştırcaktır. Sitelerden baktığınız ürünlerin kodunu bir kağıda yazmanız mağazaya gittiğinizde ürünü bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Cazip Fiyatın Büyüsüne Kapılmayın

Ay bu ne kadar ucuzlamış, alayım gitsin ne olacak” demeyin. Bu düşüncede alınan kıyafetler gardırobun karanlık köşelerine itekleniyor, yaz-kış ayrımı yapılırken seneye giyerim diye diye bir kere bile giymeden sağdan sola sürükleniyor. İndirim dönemlerinde sezonun trend desenleri, kesimleri yerine zamansız parçalara doğru yönelin. Böylece seneler boyunca yüzlerce değişik kombinde giyebileceğiniz kıyafetlere sahip olacaksınız.

Karlı ve Hesaplı Alışveriş Nasıl Yapılır

Mutlaka Deneyin

Kıyafetleri mutlaka deneyin. Askıda duruşunu beğendiğiniz bir ürün, askıda durduğu gibi üzerinizde durmayabilir veya tam tersi askıda beğenmediğiniz, acaba dediğiniz bir ürün üzerinizde oldukça güzel durabilir. Sizden bir ricam da denediğiniz ve almaktan vazgeçtiğiniz ürünleri toz bezi gibi paçavra gibi yere atmak yerine yerine nazikçe koymanız. Sizden sonra gelen ve almak isteyen insanın ürünü temiz bulması en doğal hakkı. Ürüne ve sizden sonraki alıcılara saygı göstermek de akıllı alışverişin kuralı.

Kaliteye Önem Verin

Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.” diyen atalarımız ne kadar da haklı. Bir ürünün ucuz olması sebepsiz değildir. Ya defoludur ya modası geçmiştir ya da kullanışsız ve dikimi hatalıdır. Dikkat ederseniz siz de farkedeceksiniz ki bazı markaların bazı ürünleri inanılmaz bir fiyata düşürmesi tam da bu sebepten. İndirim döneminde bu nasıl indirim hiç indirmeseydiniz dediğimiz bir tık pahalı olan ürünler daha kullanışlı, diğerlerine göre daha sağlam, kumaşı ve dikişi daha kaliteli olanlardır. Kısacası ucuz ürünlerin ucuzluğuna tamah etmemeli, aldatılmamak koşuluyla da pahalı ürünlerin pahalılığından korkmamalıyız.

Karlı ve Hesaplı Alışveriş Nasıl Yapılır

Liste Hazırlayın

Mutlaka bir “ön liste” yapın. Gerçekten ihtiyacınız olanları not alın. Gardırobunuzdaki tüm ürünler sizin kendinize olan yatırımınızdır. Çula çaputa para akıtmak yerine kaliteye yönelin. Depresyonda iken, acıkmışken veya mutluluktan uçarken alışverişe çıkmayın. Hormonlarınız cebinizi yakmasın! Bütçe planı da çıkartmanız bu noktada önemli. Kredi kartına 6-8-10 taksit gibi kulağa oldukça hoş gelen durumlarda davulun sesi uzaktan hoş gelir ata sözünü mutlaka hatırlayın.

Sepetinizi Düşünerek Doldurun

İndirim döneminde ya da sezonda alışveriş yaparken kendinize sorular sormaktan çekinmeyin. Örneğin; O çok beğendiğiniz ceketi ne ile giyeceksiniz? Gardırobunuzdaki iki tanecik parça ile mi? Ya da o aşık olduğunuz ayakkabıyı ne zaman, nerede giyeceksiniz? Koca 365 gün içerisinde 1 defacık mı? AL-MA-YIN. Kombin yapmak için elinizdekileri değil de yeni ürünleri aldıracak parçaları AL-MA-YIN. Bu durumu fiyat bazında da değerlendirebilirsiniz. Şöyle ki; aldığınız bir ürünü önce kaç kez giyebileceğinizi ve kaç yıl giyebileceğinizi düşünün. 500 TL olan bir mantoyu yılda 3 ay (90 gün) giyeceğinizi varsayalım. Bu da günlüğü yaklaşık beş buçuk liraya denk geliyor. 3 sene giyeceğinizi de hesaba katarsak kârınızı siz düşünün! Unutmayın maddi durumunuz ne olursa olsun akıllı alışverişi akıllı kadınlar yapar ve akıllı alışverişte kazanan taraf daima siz olursunuz.

Yazı: Munise Boz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir