Yetişkinler ve Çocuklar için Besin Deposu: Aşure

Yetişkinler ve Çocuklar için Besin Deposu: Aşure

Aşure'nin Faydaları Nelerdir

Muharrem ayının 10. Günü olarak bilinen aşure günü; Allah’ın 10 peygambere 10 farklı ikram ve ihsanda bulunduğu, bolluk ve bereket simgesi olarak bilinen bir gündür.

Aşurenin Tarihçesi

Aşure pişirme geleneğinin Hz. Nuh’tan kalan bir sünnet olduğu; büyük tufandan sonra gemi karaya oturduğunda, Allah’a şükretmek maksadıyla gemide elde kalan tüm malzemelerin karıştırılıp pişirilmesiyle elde edildiği bilinmektedir.
Osmanlılar döneminde de sarayda aşure pişirilmiş, “aşure testisi” adı verilen özel kaplarla saray dairelerine ve halka birkaç gün süreyle dağıtılarak bolluğu simgelemesi sağlanmıştır.

Tadının güzelliğinin yanı sıra besin değeri açısından son derece zengin bir tatlıdır aşure. Pek çok besin grubunu içeren aşurede; tahıllardan, kuru baklagile, yaş ve kuru meyvelerden, fındık, badem gibi yağlı tohumlara yaklaşık 15 ve yöresel değişiklikler de söz konusu olduğunda çok daha fazla malzeme bulunmaktadır.
Besin bileşimi ve besin değeri açısından diğer tatlılardan çok farklı bir yerde olan aşure bilinen en faydalı tatlıdır. İçerdiği çok sayıda besin ile bereketin simgesi olarak bilinen aşurenin çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Aşure'nin Faydaları Nelerdir

Aşurenin Faydaları

 • Demir, çinko, fosfor, kalsiyum gibi mineralleri içermektedir.
 • A, B1, B2, C ve E vitaminlerinden zengindir.
 • Yüksek enerji içermektedir ki bu özelliği ile kilo almak isteyen kişiler gibi günlük enerji ihtiyacı fazla olan kişiler için, büyüme-gelişme çağındaki çocuklar için idealdir.
 • Protein kalitesinin yüksek olması nedeniyle hamileler, emziren anneler, büyüme çağındaki çocuklar ve vejetaryenler için doğru bir tatlı seçimidir.
 • İçerdiği kuru baklagiller ve kuru meyveler ile posa içeriği yüksek olan aşure, bu özelliği ile bağırsak hareketlerini arttırarak hazımsızlığı önlemekte, kabızlık sorununun giderilmesine de
  fayda sağlamaktadır.
 • Zengin besin bileşimi ve yüksek posa içeriği ile kan şekerini yavaş yükseltici rol oynamaktadır. Kan şekerinin yavaş yükselmesi kan şekeri dengesi sağlayarak uzun süreli tokluk hissi vermekte, sonraki öğünlerde fazla besin alımının önüne geçmektedir.
 • Hayvansal kaynaklı besin öğesi içermemesi sebebiyle doymuş yağ asidi de içermemektedir. Kolesterol, kan yağı yüksekliği gibi sağlık sorunları olan kişiler için de porsiyon kontrolü sağlanmak koşuluyla güvenilir bir tatlıdır.
 • Fındık, badem gibi yağlı tohumları içeren aşure bu besinlerle omega-3 açısından da zengin bir tatlı olarak kabul edilmektedir. Kalp damar sağlığı açısından da bu özelliğiyle diğer tatlılardan ayrılmaktadır.

Aşure'nin Faydaları Nelerdir

Aşurenin Besin Değeri

1 kase aşure içerisine konulacak malzemelerin miktarına göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak;

 • 340 kkal enerji,
 • 8 gram protein,
 • 5 gram yağ,
 • 85 gram karbonhidrat

içermektedir.

Şeker Hastaları Dikkat Etmeli!!!

İçeriğinde bulunan kuru meyvelerdeki meyve şekeri ve yine içine konulan şeker nedeni ile şeker hastalarının dikkatli olmaları gerekmektedir. Şeker yerine diyabetik tatlandırıcılarla yapılan aşure tercih edilse bile kuru meyve içeriği nedeniyle önerilen porsiyon miktarına dikkat edilmeli ve uyulmalıdır.

Online diyet üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.diyetagaci.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir