Yeniköy: Gezilecek Yerleri, Sokakları ve Cafeleri

Yeniköy: Gezilecek Yerleri, Sokakları ve Cafeleri

Yeniköy

Şehrin içinde ama gürültüsünün dışında kalabilen, tarihi yalıları, evleri, mabetleri, eşsiz sahili, Rum ve Türklerden oluşan ahalisi ile İstanbul’un dört mevsiminin en güzel renklerini yansıtan şirin bir Boğaz semtidir Yeniköy

İstanbul’da yaşamak farklı bir şeydir, İstanbul’u yaşamak farklı bir şey. Tarihi dokusunu koruyan kültürel çeşitliğiyle İstanbul’un nadide semti Yeniköy’ü yaşamak ise apayrı. Sahil tarafında kahvaltı yapıp ardından kahvenizi içtikten sonra yürüyüş yapmak isterseniz; yeşil ve maviyi buluşturduğu doğası ile gezilmesi görülmesi gereken yerleri, sokakları, cafe ve mekânları sıralıyoruz.

Yeniköy İskelesi

Yeniköy rehberi elbette iskeleyle başlıyor. Bir zamanlar, iskele yakınında onlarca fırın bulunduğundan; gemi kaptanlarının sıkça uğradığı semt, “peksimet iskelesi” olarak anılırmış. Şimdilerde ise semtin iskelesi, ahşap dokusuyla, Rumeli yakasına özgü iskelelerden biri olarak işlemeye devam ediyor.

Simitçi Salih Sokak

Yeniköy’ün şaşalı yalıları daima rol çalsa da, eskimiş ama halen ruhu olan, pencerelerine sardunyalar dizili ahşap evleriyle Simitçi Salih Sokak ve yokuşları göze alanlar için bu sokağın biraz daha üstleri, “eski İstanbul’u” arayanları mutlu ediyor.

Osman Reis Camii

Osman Reis Camii

Upuzun bir cadde olan Köybaşı’ndan Yeniköy’e doğru gelirken, yolun kenarındaki sade yapılar arasında hemen göze çarpar bu camii. İlk yapımı 1600’lere dayansa da, 20. Yüzyıl’da en ünlü İstanbullu mimarlardan olan Alexandre Vallaury tarafından onarılmış.

Avusturya Büyükelçiliği Yazlık Binası

Köybaşı Caddesi’nin incilerinden; 1880’lerde yapılmış olan yazlık binası yıllar içinde hiç değişmeden buradan seyreder denizi. Mini balkonların süslediği sade yapı, sahil yolu yapılmadan önce kayıkhaneleri denize uzanan bir yalıymış.

Yeniköy Sinagogu

1800’lerde Abraham Salomon Camondo tarafından yaptırıldığı bazı kayıtlarda geçen, cadde üzerinde yer alan tek sinagog.

Yeniköy

İkiz Yalı

190O’lerin başında Raimondo D’Aronco tarafından inşa edilen yalı, mini balkonları ve ahşap detaylarıyla ilgi çekici. Hemen yanı başında vapur iskelesi ve tarihi Emek Kafe bulunuyor.

Dadyan Yalısı

Yeniköy sahilinin, dantel gibi ahşap işlemeleri ve iki yanında kıvrılan zarif merdivenleriyle en güzel yalılarından biri olan Dadyan Yalısı. Birkaç kez el değiştiren yalının, II. Abdülhamit döneminde vezir olan Artin Dadyan’a geçmesiyle bu ismi aldığı biliniyor.

Şemsettin Sirer Yalısı

Yeniköy kıyılarında, tipik Osmanlı mimarisinden farklı; Sedad Hakkı Eldem tarafından tasarlanan bu yalı, modern mimarisiyle kendini ilk görüşte hemen belli ediyor.

Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı

19.Yüzyıl’da yapılan ve adını Osmanlı sadrazamı Sait Halim Paşa’dan alan yalı, Yeniköy’ün en gösterişli yapılarından biri. 2000’lerde, 1860’lardaki hali göz önüne alınarak yeniden restore edilmiş. Davet ve organizasyonlara kiralanıyor.

Şehzade Burhaneddin Efendi (Erbilgin) Yalısı

Boğaziçi’nin en büyük yalılarından biri olan yalı, 64 odalı. 1911 yılında II. Abdülhamid’in oğlu Burhaneddin tarafından alınınca, bir dönem onun adıyla anılmış. Birkaç kez el değiştiren yalı, varaklı süslemeleri ve Rokoko üslubuyla göz dolduruyor.

Yeniköy'ün Gözde Mekanları

Yeniköy’ün Gözde Mekanları

Bütün Yeniköy’ü gezdikten sonra ister Mua’da dondurma yemeye ister Yeni Bi’köy’de yorgunluk kahvesi içmeye ister karnınızı doyurmak için Yeniköy 464 akşam yemeğine gidin. Yeniköy’ün gözde mekanları gezinizin son durağı olacak ya da belki ilk. Bu mekanlarda önce kahvaltı da yapabilirsiniz, tercih sizin. Peki son dönemde popüler olan Yeniköy alkolsüz mekanları hangileri? Gelin şimdi onlara kısaca bir göz atalım.

Yeniköy 464

İstanbul Boğazı’nın tam kalbinde, yaşlı çınar ağaçlarının altında bulunan, penceresi eşsiz bir manzaraya açılan Yeniköy 464 dünya mutfaklarından sayısız lezzetleri bir araya getiriyor.

Mekan yenilenen yüzüyle, dostlarınızla sabah kahvaltısından beş çayı sohbetlerine, şömine başında romantik anlardan toplantı, doğum günü gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Yeniköy 464

Enfes boğaz manzarasına karşı tadıyla olduğu kadar görünümüyle de iştah kabartan, çeşit çeşit lezzetlerle özenle donatılan masada yerinizi ayırtın. Ramazan yaklaşırken iftar mekanları listemize de aldığımız Yeniköy 464, yaşadığınız her anı, deneyimlediğiniz her tadı unutmak istemeyeceğiniz bir yer.

 • Yeniköy 464 İletişim:
 • Adres: Yeniköy Mh. Köybaşı Arkası Sk. No:9, 34464 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: (0212) 299 64 64

Mua Dondurma Yeniköy

Yeniköy’de küçük bir dükkanla başladıkları yolculuğa bugün İstanbul’da 9 ve Bursa‘da 1 şubesiyle devam eden Mua, mutluluk verici lezzetler sunuyor. İtalyan dondurma lezzetini Türk damak tadına göre uyarlayan mekanda, yaz-kış taze ve sağlıklı tatlar en kaliteli halleriyle servis ediliyor.

Mua Dondurma Pata ve Çikolata

Mua’da Ne Yenir?

Burası bir dondurmacı ve envai çeşit dondurmalarıyla yaz kış hizmet veriyor. Doğallıktan ödün vermeyen mekan, ismine değer katacak yeni ürünlerle Mua severlerin beğenisini kazanıyor. İmza lezzetlerinden esinlenerek hazırlanan dondurmalı rokoko pastalar ve çikolata şefleri tarafından üretilen el yapımı çikolatalar ile renklenen Mua, ağızları da tatlandırıyor.

Mua Dondurma

Yolunuz Yeniköy’e düşerse, Mua’nın ilk açılan bu şubesine mutlaka uğrayın. Birbirinden nefis lezzetlerini daha önce tatmadıysanız tanışın, yedikten sonra müdavimi olabilirsiniz.

 • Mua Yeniköy İletişim:
 • Adres: Yeniköy Mah. Köybaşı Caddesi 126/B Sarıyer İstanbul
 • Telefon: 0 (212) 299 84 84

Yeni Bi’Köy

Yeni Bi’köy

Yeniköy’ün en sakin köşesinde güzel bir terasta kahve keyfi yapmak isterseniz uğramanız gereken mekan kesinlikle Yeni Bi’köy. Şehrin ortasında ama karmaşasından uzakta sakinliği sevenler için en doğru adres burası. Ferah dekorasyonu ve cozy bahçesi olan bu tatlı mekanda sevdiklerinizle uzun uzun sohbetler edip keyifle kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Yeni Bi'köy Brownie ve Limonlu Mereng Cheesecake

Yeni Bi’köy’de Ne Yenir?

Ağaçların altında, ev sıcaklığı sunan salaş mekanın arka tarafı kendinizi Ege bahçelerindeymişsiniz gibi hissettiriyor. Buraya gelip toffe nut latte, yulaf sütünün eşlik ettiği soğuk matcha çayı içmeden sıcak servis edilen brownie ya da limonlu mereng cheesecake yemeden dönmeyin.

 • Yeni Bi’köy İletişim:
 • Adres: Yeniköy, Yasemen Sk. no:8, 34464 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: 0541 269 95 00

Yeniköy Kitapçısı Sarıyer

Yeniköy’ün Klasik Mekanları

Yıllardır Yeniköy’e hizmet veren klasik mekanları da unutmamak gerek. Samimi, sıcak ve salaş ortamlarıyla Yeniköylülerin müdavimi olduğu mekanlar, buraya gelen misafirlerin de ilgisini çekiyor.

Boğazın güzelliğinde enfes ve bir o kadar ekonomik kahvaltı seçenekleriyle Emek Cafe, sevdiklerinizle koyu sohbetlere dalacağınız Yeniköy Kahvecisi ve kitaplarla vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız Yeniköy Kitapçısı sizleri bekliyor.

Yeniköy Emek Cafe

Emek Cafe

1965 yılından bugünlere kadar çizgisini bozmadan gelmiş nadir mekanlardan biri Emek Cafe. Yeniköy’ün bu klasik mekanı; abartıdan uzak, olduğu gibi, samimi ortamıyla yıllarca sevilmeyi başarıyor. Denizi doyasıya izleyeceğiniz bahçesi, nostaljik atmosferi ve nefis lezzetleriyle büyülüyor.

Emek Cafe

Emek Cafe’de Ne Yenir?

Deniz kenarında masa yakaladıysanız saatlerce oturup kahvaltınızı yapabileceğiniz mekanın en meşhur lezzeti menemen ve gül böreği. Yanında da peynir, zeytin, söğüş tabakları, bal kaymak ve kızarmış ekmek…

 • Emek Cafe İletişim:
 • Adres: Yeniköy Mah. Köybaşı Cad. No:57 Sarıyer İstanbul
 • Telefon: 0212 223 77 28

Yeniköy Kahvesi Merdivenleri

Yeniköy Kahvesi

Tarabya ile Yeniköy arasında yeşillikler içine saklanmış gizli merdivenlerin yukarısında sizi bir kahve bekliyor. Bu mekan ağaçların gölgesinde ve denizi gören güzel konumuyla huzuru iliklerinize kadar hissettiriyor. Sessizliği ve sakinliği arayanlar için ideal olan Yeniköy Kahvesi; ‘Kahve, Kahvede İçilir‘ mottosuyla fiyatlarını da gayet uygun tutuyor.

Yeniköy Kahvesi

Yeniköy Kahvesi’nde Ne Yenir?

Yazın deniz manzaralı bahçesinde, kış aylarında mekan içinde yanan kuzinenin karşısında leziz kahvenizden yudumlayıp mekanın nefis lezzeti ıslak kekinin tadını çıkarabilirsiniz.

 • Yeniköy Kahvesi İletişim:
 • Adres: Kürkçü Faik Sokak No:4 Yeniköy/İstanbul
 • Telefon: 0212 299 38 10

Yeniköy Kitapçısı

Yeniköy Kitapçısı

Yeniköy deyince akla gelen ilk gelen klasik mekanlarından biri de kitapçısı… Kitap rafları arasında nasıl vakit geçtiğini anlamayacağınız huzur dolu bir yer burası. Kibrit kutusu gibi küçük ama tabandan tavana kitapla dolu. Bu samimi mekânda ister kitap okuyabilir isterseniz laptop’unuzla çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca ikinci el kitap ve kalem de satın alabileceğiniz Yeniköy Kitapçısı‘nda fiyatlar oldukça makul.

Yeniköy Kitapçısı Kitap Kahve

Yeniköy Kitapçısı’nda Ne Yenir?

Sıcak ve samimi Yeniköy ruhunu hissedebileceğiniz bu güzel ortamda çay ya da kahvenizi yudumlarken lezzetli keklerinin tadına bakabilirsiniz.

 • Yeniköy Kitapçısı
 • Adres: Yeniköy, Keresteci Zühtü Sk. No:15 D:aire:1, 34464 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: 0212 243 38 77

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir