Yeni Yılda Formda Olmanız İçin Spor Şart!

Yeni Yılda Formda Olmanız İçin Spor Şart!

Yeni Yılda Spor

Acısıyla tatlısıyla, hastalığıyla sıhhatiyle, sevinciyle üzüntüsüyle 2014 yılını geride bıraktık. Her yeni yıl yeni umutlar, yeni beklentiler, yeni hedefler demektir. Yeni yılda her kim ne istiyorsa Allah gönlündekinden daha fazlasını versin.

Yeni yılda daha sağlıklı, daha hareketli, fiziksel olarak aktif bir yıl geçirmeyi ve sizlerin de geçirmesini temenni ediyorum. Sporla, egzersizle geçireceğimiz bir yıl bizi birçok açıdan motive edecektir. Evet, belki sizden isteyeceğim şeyler ilk etapta zor gelecek, yapmak istemeyeceksiniz. Ama sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat için size özel bir kapı açacaktır.

1. Asansörü terk edin!

Teknoloji hayatımızı öyle kolaylaştırdı ki 1.katta oturan insan bile asansörle evine çıkıyor. Oysa merdiven inip çıkmak ciddi bir fiziksel aktivitedir. Asansörleri terk edelim, en azından evimize inip çıkarken merdiveni kullanalım. Bugün ilk işiniz asansörü terk edip merdiven kullanmak olsun.

Yeni Yılda Spor ve Egzersiz

2. Toplu taşıma araçlarını tercih edin.

Yeni ehliyet almış biri olarak araba sürmek gerçekten çok eğlenceli. Fakat az da olsa yürüme imkânını elimizden alıyor. En azından haftada 2 kez işe toplu taşıma araçlarını kullanarak gidelim. Otobüse bir durak önce binip bir durak geç inelim. Bu aradaki yürüme mesafesini küçümsemeyin, küçük mesafeler büyük mesafelere dönüşecektir.

Yeni Yılda Spor ve Egzersiz

3. Günde 30 dk egzersiz yapın.

Egzersiz başlığının altını nasıl doldurmanız gerektiğini size diğer yazımda anlatmıştım. İster yürüyün ister pilates isterseniz çocuğunuzla oyun oynayın. Ama her gün en az 30 dk orta şiddette fiziksel aktivite yapın.

Yeni Yılda Spor ve Egzersiz

4.Hafta sonunu evde geçirmeyin.

Hafta sonu ailecek yürüyüşe, bisiklet binmeye, koşmaya gidin. Ailecek yaptığınız etkinlikler hem aile bağlarınızı güçlendirecek hem de eşinizin ve çocuklarınızın da spor yapmasını teşvik edecektir.

Yeni Yılda Spor ve Egzersiz

5.Ailecek spor yaparken özçekim yapmayı ihmal etmeyin!

Spor yaparken özçekim yapın ve twitter da @saglikbakanligi ve #saglik tagleriyle paylaşın. Sağlık Bakanlığı resmi sitesi sizin fotoğrafınızı paylaşsın. Belki başkalarının da spor yapmasına vesile olursunuz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *