Yeni Yılda Beklediğimiz Sevgi Nasıl Gelir?

Yeni Yılda Beklediğimiz Sevgi Nasıl Gelir?

Yeni Yılda Beklediğimiz Sevgi Nasıl Gelir

Bu yıldan ne bekliyorsunuz?

Benim cevabım “SEVGİ

Bir danışanım bu soruma; “Sevgi istiyorum. Ruhumun istediği adamı bulmak, ruh eşimi tanımak ve onunla beraber olmak istiyorum” cevabını verdi. Her birimizin istediğinin özeti sevgi. Fakat farkına varmadığımız, kendimizin bir sevgi memuru olduğumuzu unutup, halen sevgiyi dışarıdan istediğimizdir. Sevginin önünü kesen barikatları yıkın. Arzu ettiğiniz sevginin tamamı içinizde.

Ruhumuz daima bizi kendi iyiliğimize doğru yöneltir. ilahi güzellikler bizim için her zaman ihtimaller halinde mevcuttur ve biz ruhumuzda taşıdığımız çirkinlikleri yoldan çekmeye istekli olmazsak, sonsuza kadar birer ihtimal olarak kalırlar. Bu yüzden dışarı ile uğraşmayı bırakıp kendimizle çalışmaya başlamalıyız.

Kendi Üzerinde Çalışmak Ne Demek?

Bir süre önce genç bir kadın bana “Kendi üzerimizde çalışmak ne demek? Bunu derken ne demek istiyorsunuz? Kendi üzerimde çalışacağım şeyler de ne?” diye sormuştu.

Aslında tam anlatmaya çalıştığım şey içimizde, temizlenmesi gereken çöplüğümüzü temizlemek. Her birimizin hayatında olmak istediği insana dönüşmesini engelleyen geçmişten kalan çöplerimiz var. Yapmamız gereken ise artık dışarıda bir suçlu aramaktansa, sorumluluğun kendimize ait olduğunu fark edip, kendi içimizi geçmiş çöplerden temizlemektir. Bu her şey olabilir; annenize duyduğunuz kinden tutun, herhangi bir içgüdüsel davranışınıza, kontrol edici ya da yönetici tutumunuza, incinmiş bir çocuk gibi davranmanıza, erkeklerin, devletin, kültürün kurbanı olduğunuz inancına kadar bir çok olumsuz davranışı kapsar. Bunları bulup, üzerinde çalışmanız gerekir.

Bir ilişkide neyin eksikliğinden şikayet ediyorsanız, onu vermeyen taraf genelde sizsinizdir.

Herhangi bir durumda eksikliğini hissettiğimiz aslında bizim vermeyi reddedip, kendimize sakladığımızdır. Bu şimdi ne demek diyebilirsiniz. Bir ilişkide sevgi, anlayış, bağışlayıcılık ve duyarlılık eksikliği duyuyorsanız, bilin ki asıl sevgisini, anlayışını, bağışlayıcılığını ve duyarlılığını vermeyen taraf sizsinizdir.

Bu konuda istisnalar yoktur. Kendi ilişkimizde böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını, istisnalar olabileceğine inanırız. Kabul etsek de reddetsek de gerçek budur.

Yeni Yılda Beklediğimiz Sevgi Nasıl Gelir

Hangi Duygu Üzerine Çalışmalıyım?

Kendinizde neyin üzerinde çalışmanızı, anlayacak sağduyuyu kazanmak için, hatalarınızı derinlemesine incelemelisiniz. İşte bunu başarmanız için bir kaç öneri:

Olumsuz ve işe yaramaz inançlarınıza daha dikkatli bakın: Hayatımızdaki sonuçlar aslında nedenlerdir. Her birini tek tek bir kağıda yazın ve gerçek nedene ulaşmak için hepsini tekrar tekrar gözden geçirin. Şu anda yaşadığınız sonuçları doğuran nedeni fark etmeye çalışın. Unutmayın neden içinizde yatıyor. Düşünce ve inanç sisteminizde gizlenmiş olabilir. Eğer kendinize karşı dürüst olursanız, sevgiyi bloke eden ve varlığınız üzerindeki etkiyi yok eden kışkırtıcı nedeni bulabilirsiniz.

Benim adına burada Işıl diyeceğim genç bir bayan; tanıştığımızda bir şirkette üst düzey bir yöneticiydi, kendini kötü hissediyordu, iki yetişkin oğlu vardı onlara artık tahammül edemiyor, iş arkadaşlarından rahatsız oluyor ve ihtiyaçlarını önemsemeyen patronundan haksızlık gördüğüne inanıyordu. Üstelik son yaşadığı romantik ilişkiyi onaylamadığı için, annesi ve kız kardeşi ile de arası bozulmuştu. Bu ilişkinin de ötekiler gibi başarısızlığa uğradığını kafasına kakıp duruyorlardı.

Kız kardeşi ile arasında geçen korkunç tartışmadan sonra, kimsenin kendisine saygı duymadığına inanmaya başladı. Kimsenin zor günler geçirdiğinin farkında olmadığını düşünüyordu. Ona göre çevresindekiler sanki kendisi dışında herkes doğru cevapları biliyor gibi davranıyordu.

Yeni Yılda Beklediğimiz Sevgi Nasıl Gelir

Ve çaresizlik içindeyken çözüme ulaşabilmek adına bana geldi. O anlatıyordu, ben de ona yaşadığı her deneyimin içinde arıtılması gereken bir parçayı ortaya çıkardığını kabul ettirmeye çalışıyordum. İnsanlarla yaşadığı sorunların kaynağını dışarıda bulacağından kesinlikle emindi, ama yine de eğer içinde gömülü bir şeyler varsa keşfetmeye hazırdı. Sakin bir şekilde oturup son bir kaç ayda yaşadığı yıkımları incelemeye başladı. Bakın ne kadar da tanıdık şeyler;

  • 1- Ailesi ve iş arkadaşları sadece kendileri ile ilgileniyorlardı.
  • 2- İnsanlar son zamanlarda davranışlarını yanlış değerlendiriyorlardı.
  • 3- Son zamanlarda özellikle kadınların öfkesini üstüne çekiyordu.
  • 4- Duygusal açıdan yetersiz erkelere ilgi duymaya ve hayatına almaya yeniden başlamıştı.

Işıl artık bu huzursuzluk içinde yaşamak istemiyordu. Eski ilişki modellerini tekrar hayatına almak istemiyordu. Listeyi hazırladı ve düşünmek için kendine bir kaç gün zaman tanıdı. Sonra listesindeki olası nedenleri bulabilmek için “Kendi üzerinde” çalışmaya başladı. Benzer şeyleri yaşıyorsanız, muhtemel sizde benzer şeylere takılıyor olabilirsiniz. Kendi üzerinizde çalıştığınızda olası sonuçlar şunlar;

1- İnsanların yaptıklarını fazla önemsiyordu: Kendine, kendi isteklerine, kendi tercihlerine, insanların onun için ne yaptıklarına veya ne yapmadıklarına fazla önem veriyordu, enerjisini bunlara harcıyordu. Kendine karşı acımasızca dürüst oldu ve kendisini de en az o yargıladığı insanlar kadar kendine yönelik olduğunu kabul etti.

2- Neden yanlış anlaşıldığını çözdü: Kendisinin davranışlarını yanlış değerlendirenlere gelince, bura da tabi ki ‘yanlış anlarlar’ cevabını verdi. Kendisi bile kendisinden emin değildi. Kendisi üzerine çalışacağına insanların hatalarını yakalamaya çalışıyordu.

3- Kendini öfkelendiren kadınlar ise birer işaretti: Kendi içinde farkında olmadan sakladığı birikmiş bir öfke olmalıydı. Bu fikir hiç hoşuna gitmedi. Ama onu bulup onu düzeltmeye ve ondan kurtulmaya kararlıydı.

4- Eski ilişkilerinin benzerini hayatına çekiyordu: Eski ilişki modellerini terk etmesinin taşıdığı acziyeti kavradı ve sürdürmekte olduğu ilişkisini hemen bitirdi. Geçmişteki insanları ve kendisini affedebilmek için çeşitli teknikler uyguladık.

Yeni Yılda Beklediğimiz Sevgi Nasıl Gelir

Evet Işıl’ın yaptığı bu çalışmanın benzerini kendinizde uygulayabilirsiniz. Bu çalışma hayatınızda istemediğiniz sonuçları incelemenize ve nedenleri daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Devamlı başınıza gelen olaylara bakın ve dürüstçe kendinize sorun; “Hayatımda tekrarladığım kısır döngüler neler?” listenizi yapın. Sonra “İnsanların bana nasıl davrandığını düşünüyorum?” diye sorun ve cevaplarını yine listenize yazın. Bu listeyi okuduğunuzda çok şey öğreneceksiniz. Kendi üzerinizde çalışmanız gereken neler olduğunu anlayacaksınız.

Ruh eşinizle aynı frekansta buluşabilmek için, gereksiz yüklerden, iyileştiremediğiniz bütün olumsuz özelliklerden kurtulmalısınız. Daha öncede söyledim bunu başarmak kolay değil, ama her şeye değer.

Online Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir