Yeni Gelinler İçin Ev Temizliği Tüyoları

Yeni Gelinler İçin Ev Temizliği Tüyoları

Yeni Gelinler İçin Ev Temizliği Tüyoları

Düğün telaşı anlık sürprizlerle geldi geçti, artık evinizdesiniz. Eşinizle evinizde bol bol vakit geçirebilmek için yeni yaşamınıza planlı bir başlangıç yapın.

Her eşyasını özenle seçtiğiniz evinizi her zaman temiz tutabilmek, ev temizliğinin işkenceye dönüşmesini önlemek için ihtiyacınız olan tüyoları bir araya topladık. Kayınvalidenize teşekkürden başka söyleyecek söz bırakmamak, annenizin göğsünü kabartmak için haydi iş başında. Unutmayın, bir iş nasıl başlarsa öyle gider.

Temizlik süresini azaltmaya yardımcı olacak öneriler sayesinde; hobileriniz ile ilgilenmeye, gezip tozmaya, eşinizle zaman geçirmeye vakit bulabileceksiniz.

Yeni Gelinler İçin Ev Temizliği Tüyoları

Erteleme hastalığına yakalanmayın!

Yeni bir gelin olarak, ev temizliğinin sırları konusunda bizden ve annenizden duyacağınız ilk öğüt bu olacak: “Aldığın şeyi tekrar yerine bırak.” Kullandığınız eşyaları ait oldukları yere bırakmazsanız kısa sürede eviniz darmadağınık olur. Kirliler çamaşır sepetine, kuruyan çamaşırlar çekmecelere, blender dolaba…

En basit ama en çok zaman kazandıran yöntemlerden birisi evin düzenini sabit hale getirebilmektir. Bu konun önemini eşinizle paylaşarak, onun da size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer en başından bu sistemi oturtabilirseniz eviniz her zaman derli toplu görünecektir. Aksi durumda; lavaboda biriken bulaşıklar, katlanmadığı için kirlenip yeniden yıkanması gereken çamaşırlar, dolaba konmadığı için bozulan yemekler canınızı sıkmaya yetecektir.

Yeni Gelinler İçin Ev Temizliği Tüyoları

Programlı çalışarak zamandan tasarruf edin

Eğer bütün hafta sonunu ütü yapmakla veya ev temizliği ile harcamak istemiyorsanız ev temizliği programı yapmalısınız. Örneğin en sevdiğiniz dizinin olduğu akşamı ütü günü ilan edebilirsiniz. Böylelikle dizi izlerken ütü yapıp, zamandan tasarruf edebilirsiniz. Yeter ki heyecanlı sahnelere dalıp kıyafetlerinizi yakmayın.

Banyo temizliği, genel mutfak temizliği, evi süpürme, çamaşırları yıkama gibi işlerinizi bir zaman çizelgesinde konumlandırın. Size zor gelen işler konusunda eşinizden yardım isteyebilirsiniz. Ev işlerinde size yardım ettiğinde, onu en sevdiği tatlıyı yaparak ödüllendirin. Bu hem aranızdaki muhabbetin artmasına yardımcı olacak hem de işlerin daha kısa sürede bitmesini sağlayacaktır.

Yeni Gelinler İçin Ev Temizliği Tüyoları

Temizlik malzemeleri ile gücünüzü katlayın!

Annenizden tercih ettiği temizlik malzemeleri konusunda tavsiyeler isteyin. Raflarda birçok markaya ait temizlik ürünü arasında en iyi olanını bulmak için deneme yanılma yöntemi yerine, annenize kulak verin. En hesaplı ve en kaliteli temizlik malzemesini anneler bilir.

Temizlik ürünlerinin tümünü aynı dolapta, sınıflandırarak tutun. Böylelikle; banyo temizliği için gerekli ürünler bir tarafta, salon temizliği için gerekli ürünler başka bir tarafta işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer temizlik ürünlerini koyacak fazladan bir dolabınız yoksa renkli kutular, hasır sepetler, retro kovalar ile kendi depolama alanınızı yapabilirsiniz.

Ev işlerini yapmak konusunda zorlanıyorsanız evliliğiniz ilk aylarında kız kardeşlerinizden veya yakın arkadaşlarınızdan yardım istemeye çekinmeyin. Yaşamınızı kolaylaştırmaya yardım ettiklerini bilmek onları da mutlu edecektir.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *