Yazma Eserler Osmanlıca İhtisas Seminerleri Başlıyor

Yazma Eserler Osmanlıca İhtisas Seminerleri Başlıyor

Osmanlıca Yazma Eserler Seminerleri

Yazma Eserler seminerlerine davetlisiniz…

Osmanlı Çalışmaları: Dil ve Kaynaklar ana başlığı altında Osmanlıca Seminerleri’nden sonra ikinci kademe olarak tasarlanan Osmanlıca İhtisas Seminerleri, sene içerisinde paket programlar halinde ve bir birini takip edecek şekilde Yazma Eserler, Nümismatik, Tenkitli Metin Neşri, Osmanlı Arşivleri, Diplomatika, Arşiv, Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler-Mezar Taşları, Hüsn-i Hat, Metin Tahlili gibi alanlarda oluşturulmaktadır.

Kültür mirasımızın ve tarihimizin önemli kaynakları olan el yazması eserler; tarih, din, dil, felsefe, coğrafya, astroloji, fen bilimleri gibi çeşitli konularda, yazıldığı dönem ve yere ait temel bilgileri bünyesinde toplayan, bilim ve sanat dünyasının ilk elden kaynaklarını oluşturmaktadır. Genel olarak tarih ve özel olarak Türkiye ve Osmanlı çalışmalarının çok önemli bir parçası olan yazma eserlerin tanıtılması ve tartışılması amaçlanan bu seminerde, büyük bir kültür ve ilim hazinesi olan yazma eserler görsel örnekler eşliğinde tanıtıldıktan sonra bu eserlerden nasıl yararlanılabileceğine dair ipuçlarının verilmesi hedeflenmektedir.

Nevzat Kaya nezaretinde 7, 14, 21 ve 28 Ekim 2016 Cuma günleri 16.00-18.00 saatleri arasında düzenlenecek olan ihtisas semineri, ilgili olan herkesin katılımına açıktır.

  • Katılımcılardan beklenilen özellikler ise şunlardır:
  • Osmanlıca bilgisi
  • Toplantılara düzenli katılım

Bu çerçevede Yazma Eserler seminerine katılmak isteyenler 3 Ekim 2016 Pazartesi gününe kadar online olarak bisav.org.tr adresinden başvurularını yapabilirler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir