Yaza Veda Ederken Kilolara da Veda Etmenin 5 Kolay Yolu

Yaza Veda Ederken Kilolara da Veda Etmenin 5 Kolay Yolu

Yaza Veda Ederken Kilolara da Veda Etmenin 5 Kolay Yolu

Yaz da geçti gidiyor. Oysa bu yaz için ne çok umudumuz vardı.

Mesela;

 • Çok spor yapacaktık
 • Çok kilo verecektik
 • Çok yağ yakacaktık
 • Çok fit olacaktık
 • Eylüle kadar hiç fazlamız kalmayacaktı.
 • Olmadı.

Olmaz tabi. Hep lafta kaldı. Tatile gittik aman canım bir haftadan ne olacak dedik. Tatilden önce de zaten tatilden dönüşte başlarız demiştik. Sonra misafir geldi. Akşam dışarı çıktık eee bu yaz akşamları dondurma yemeyecektik de ne zaman yiyecektik. O da olmadı. Özellikle şu akşamdan sonra yememe işi yazın hiç olmadı. Kışın da olmuyor. Bir oturtamadık şu işi. Kışın kestaneler, yazın dondurmalar derken yazlar kışı kışlar yazı kovalıyor. Ömür geçiyor fark etmeden ve sen her gün yarın mutlu olmayı bekliyorsun. Bunu kendine sen yapıyorsun. Ne gelen misafir, ne gittiğin tatil, ne kutladığın doğum günü. Suçlu hiç biri. Suçlu kendine koyduğun yanlış kurallar, ulaşılamaz hedefler kısıtlı diyetler, yapamayacağın ilkeler. Her başkasında gördüğün sağlıklı beslenme kuralının çeyreğinin yarısını yapıp başa sarmaların suçlu…

Zaman kendine gelme zamanıdır. Ertelememeyi öğrendiğinde işin yarısını halletmişsindir. Şimdi kalanı için benim desteğimi istersen ben buradayım.

Bunlar benim kurallarım. Doğruya en yakınlar. Fakat hepsi beraber sana ağır gelebilir. Bu hafta her şeye baştan başlama. Kaldığın yerden devam et ama bir kuralı da hayatına kat mesela. Emin ol böyle her şey daha kolay olacak. Zorlama. Tadına bak sevdiğin şeylerin. Tadı damağında kalsın fakat bir kilo yeme.

Hazırsan ben başlıyorum.

Yaza Veda Ederken Kilolara da Veda Etmenin 5 Kolay Yolu

 • Akşam yemeği en geç 18.30. Sonrasında yemek yemek yok. Mümkünse ara öğün de yok. Fakat canın illa ki bir şey yemek isterse bir kase yoğurda tolerasyon sağlayabiliriz. En önemli madde bu. Artık yarın başlamak için gece yediğin yemekleri bir kenara bırakma vaktidir.
 • Su, beyaz çay, kabuk tarçın. Bu üçlü senin hem kendini iyi hissetmeni sağlayacak hem de sağlıklı beslenmeni kolaylaştıracak. Beyaz çayına kırdığın kabuk tarçını da ekle ve günde 2 kupa kadar iç. Beyaz çayı yakma. Yani kaynar suyu beyaz çayının üzerine dökme. Su! Sanırım su ile ilgili olan diğer yazılarımı ya okumadın ya da unuttun hemen şuraya linkleri bırakıyorum ki suyun bizim hayatımızdaki faydalarını tekrar bir hatırla.

Yaza Veda Ederken Kilolara da Veda Etmenin 5 Kolay Yolu

 • Haftada iki gün sıfır şeker ve az karbonhidrat. Bu ne demek haftada aralık bırakarak iki gün şekersiz besleneceğiz. Yani tüm paketli gıdalardan uzak duracağız. Fakat şekerin içine tabi ki meyve de giriyor bugünlerde bunları da az yemeye özen gösterelim. Bir de ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidratları da bu iki gün daha az tüketmeye çalışalım.
 • Uyku düzenin artık bir düzene girmeli! Yaz akşamları, gezmeler, oturmaları, eğlenmeleri derken ipin ucu kaçtı. Gece 1-2-3-4-5 derken sabaha karşı uyumalar. Gündüz öğlene kadar yatmalar. Ama ben gece bir şey yemiyorum desen de o iş öyle olmuyor. Gece hormonu var gecenin bir düzeni gündüzün bir bereketi var. Yat 22.30-23.00 bu civarlarda uyu ki sağlıklı kilo ver.
 • Kahvaltını atlarsan bırak bu işi. Sağlıklı yaşamak falan değil seninki. Kahvaltı çok önemli. Metabolizmanı hızlandırmak için yüzlerce lira harcayabilirsin değil mi? Harcamana gerek yok çok kolay bir formül söylüyorum kahvaltını 8.30 da yap bak o metabolizma nasıl çalışıyor!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir