Yaz Tatilinde Sıkça Görülen Hastalıklara Dikkat!

Yaz Tatilinde Sıkça Görülen Hastalıklara Dikkat!

Yaz Tatilinde Alerjik Hastalıklara Dikkat

Yaz Tatiliniz Sağlığınızı Bozmasın!

Merakla beklediğimiz yaz aylarına nihayet ulaştık, Ramazan öncesi tatile çıkacaklar şimdiden tatil planlarını yaptılar bile, fakat mutlu ve huzurlu bir dinlenme dönemi geçirmeyi hayal eden tatilcilerin özellikle dikkat etmesi gereken bazı sağlıksal hususlar bulunuyor. Özellikle havuzlar ve otel odalarında döşenmiş halılar hem alerjik rahatsızlıkları hem de astımı tetikleyebilir.

Uzmanların uyarısına göre özellikle astım hastalarının yaz tatilini nerede ve nasıl geçireceklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü halı kaplı otel odaları ve klor kaplı havuzlar astım hastaları için büyük risk teşkil ediyorlar.

Havuz mu yoksa Deniz mi Tercih Edilmeli?

Yaz aylarında serinlemenin en doğal yolu olan suyla temasta özellikle dikkatli olunmasını belirten uzmanlar sıcak havaların etkisiyle buharlaşan klorun özellikle havuz kullanımda solunum yoluna ulaşarak bireyleri olumsuz olarak etkilediğini belirtiyorlar. Bu durum vücutta kimyasal bir ürünün solunması derecesinde bir etki bırakıyor. Deniz suyunun ise sinüsleri temizleme ve burnu açma gibi faydalı özellikleri bulunuyor. Deniz suyuyla açılan burunların kış aylarında daha az astım alevlenmesi yaşanacağına dikkat çeken uzmanlar, tatillerde serinlemek için mümkün olduğunca denizlerin kullanılmasını öneriyorlar.

Yaz Tatilinde Çocuklarda Astım Riski Artıyor

Beslenme Şeklimize de Dikkat Etmeliyiz!

Uzmanlar astımlı her 10 çocuktan 8’inde reflü bulunduğunu belirtiyorlar. Bunların çoğu sessiz reflü olarak adlandırılan bir hastalık türü, özellikle de abur cuburla tetiklenebiliyor. Bu anlamda özellikle sıcak havalarda tüketilen buzlu ve gazlı içecekler, kızartma, ketçap, çikolata ve kakaolu gıdalardan uzak durmak sağlık açısından faydalı olacaktır. Yaz akşamlarının vazgeçilmezi meyveleri de tüketme alışkanlıklarımıza dikkat etmeliyiz, özellikle yatmadan 2 saat önce meyve tüketimine mutlaka son vermeliyiz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *