Yaz Sofralarına Özel Dekorasyon Önerileri

Yaz Sofralarına Özel Dekorasyon Önerileri

Yaz Sofralarına Özel Dekorasyon Önerileri

Adab-ı Muaşeret ve Sofra Düzeni

Türk mutfağı, Türkiye’nin ulusal mutfağıdır. Osmanlı kültürünün mirasçısı olan Türk mutfağı hem Balkan ve Ortadoğu mutfaklarını etkilemiş hem de bu mutfaklardan etkilenmiştir.

Türk misafirperverliği misafire ikram ile başlar. Misafire hürmet ve ikramda bulunmak adet ve geleneklerimizde olduğu gibi İslam dininde de büyük önem taşımaktadır. “Misafir on kısmetle gelir; birini yer, dokuzunu bırakır” atasözü ile de misafirin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca Peygamber Efensimiz’in (sav) de hadisleri ile misafirperver olmamızın önemini bizlere sunmaktadır. “Misafir, rızkıyla gelir, ev sahiplerinin günahlarının affedilmesine vesile olarak çıkıp gider.” (Aclûnî, 1/88,  2/36).

Görgü kuralları ya da eski tabiriyle “adab-ı muaşeret” özellikle yemek sofrasında dikkat edilen incelikleri ifade eder. Günümüzde hemen herkesin evinde yer alan yemek takımları misafirlerimize ikram konusunda bize yardımcı olmaktadır. Yaz mevsiminin gelmesi ile içimiz enerji ile doldu… Bu enerji; evlerimizden giyimimize, sosyal hayatımızdan masa düzenimize kadar yansıyor. Örneğin yaz mevsiminin gelmesi ile balkon, bahçe ve teras sezonu da açılmış oluyor. Artık yemekler balkon, bahçe ve teras gibi açık havada tercih ediliyor. Kış boyu özlemle beklediğimiz o sıcacık yaz günleri ve neşeli yemek sofraları yeniden bizimle. Tabii son yıllarda mübarek Ramazan ayının da yaz mevsimine gelmesi ile bu heyecan ve neşe biraz daha arttı. Şimdi iftar ve hatta sahurlar bile açık havada tercih ediliyor.

YesilTopuklar.com olarak sizlere birbirinden şık ve özenle hazırlanmış sofra dekorasyon önerileri hazırladık. Bu şık sofralar ile tüm yaz aileniz ve misafirlerinize güzel anlar yaşatabilirsiniz. Klasik yemek takımları, sade sofralar, kullanışlı tasarımlar, çiçek desenleri… Bakalım yaz sofralarına özel hazırladığımız bu önerilerden en çok hangisini seveceksiniz? Ama en baştan söyleyelim ki önemli olan farklı yemek takımları alıp evmizde bir karmaşa oluşturmak değil elimizdeki ürünlere ekleyeceğimiz ufak ayrıntılarla güzel bir atmosfer oluşturabilmek. İşte tüm mesele bu…

Yaz Sofralarna Özel Dekorasyon Önerileri

Yaz Sofralarına Özel Dekorasyon Önerileri

Zarif Sofralar: Doğal bir görünümde, saf ve masum renklerden hoşlananlar için %100 pamuklu ve ketenden hazırlanmış masa örtüleri ya da runner’lar ile sofra düzenine başlayabilirsiniz. Peçeteler ve peçete halkalarınızı da yine sade ve sorf renklerde tercih ederek sofranızın zerafetini arttırabilirsiniz. Ahşam, cam ve gümüş şamdanlar ya da kandiller ise açık hava sofralarını aydınlatmak için iyi bir seçim olacaktır. Canlı çiçekler yaz sofralarına çok yakıştığını belirtmeden geçemeyeceğiz.

Yaz Sofralarına Özel Dekorasyon Önerileri

Sade Sofralar: Sade yemek takımları ile yaz sofralarınız taçlandırabilirsiniz. Cam sürahiler, beyaz yemek takımları ile güzel bir birliktelik oluşturacaktır. Beyaz ağırlıklı sofralarınızda gümüş ya da altın içeren küçük dekoratif detaylar kullanabilirsiniz.

Yaz Sofralarına Özel Dekorasyon Önerileri

Kullanışlı ve Fonksiyonel Sofralar: Fonksiyonel tasarımlara sahip yemek takımları yaz günlerinde tam da istediğimiz gibi. Cam ve porselen ağırlıklı yemek tasarımları bu alanda oldukça ön planda. Özellikle tek tepside çok sayıda kasenin bulunduğu parçalar özellikle yaz aylarında çokça tüketilen zeytinyağlılar için oldukça güzel bir fikir olduğunu düşünüyoruz. Bu sayede tek tabakta üç belki dört çeşit aparatifler sunabilirsiniz.

Yaz Sofralarına Özel Dekorasyon Önerileri

Çiçekli Sofralar: Çiçekli tasarımlarla gönlümüzde taht kuran yemek takımlarını bu yaz her sofrada göreceğiz. Her türlü kombinasyona uyum sağlayabilen tasarımlar arasında mor ve mavi menekşe takımları ön plana çıkıyor. Ayrıca yine bu renkli yemek takımlarına uyumlu masa örtüleri, peçeteler ve daha bir çok aksesuar ile sofranızı renklendirebilirsiniz.

Yaz Sofralarına Özel Dekorasyon Önerileri

Rengarenk Sofralar: Beyazın aksine rengarenk sofralarla uzun bir yaz hayalinde olanlar! Bu önerimiz tam size göre… Şimdi ev tekstil ürünleri renkgarenk ve cıvılcıvıl. Yaz sezonu ile renklenen tasarımlar sofralrda da kendini göstermeye başladı. Rengarenk masa örtüleri, peçeteler, servis takımları ile yaz sofralarınız oldukça canlı görünecek.

Yaz Sofralarına Özel Dekorasyon Önerileri

Süslü Sofralar: Renkten, ışıltı ve taşlardan vazgeçemeyenler için kesme camdan yapılan sürehiler bu yazın en favori ürünleri arasında yer alacak. Renkli kesme camdan yapılan bu sürahi ve bardak takımları farklı renk seçenekleri ile hem süslü hem de enerjik bir sofra düzeni kurmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca yine şık detaylı masa örtüleri ve peçeteler ile sofralarınıza şıklık katabilirsiniz.

Yorumlar

“Yaz Sofralarına Özel Dekorasyon Önerileri” için bir cevap

  1. İlhan Koray dedi ki:

    Süper fikirler çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir