Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Yaz Rehavetinden Kurtaran 20 Altın Öneri

Yaz Rehavetinden Kurtaran 20 Altın Öneri

Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları

Depresyonda mısınız? Yaz rehaveti, halsizlik, yorgunluk başağrısı, iştahsızlık en sık rastlanan bulgularıdır. İşte hayatınızdan yorgunluğu atmanızı sağlayacak altın öneriler…

Yeterli ve kaliteli uyku en son ne zaman uyudunuz?
Yetişkinler ortalama günlük 7-8 saat uyku uyumalılar. Büyüme gelişme çağındaki çocuklar ise 9-10 saatten daha az uyumamalıdır. Uykusuzluk vücudun uykuda yenilenmesi işleminin yeterince yapılamamasına sebep olduğunu biliyor muydunuz?

Uyku apnesi mi yaşıyorsunuz?
Obez ve KOAH hastalarının en büyük derdi! Uyku esnasında belirli aralıklarla solunum durur.Bu kesintiler kişiyi uykudan uyandırır yada derin ve sağlıklı bir uyku dönemi yaşamasına mani olur. Kişi yatakta yatar fakat debelenip durur. Mutlak çözüm mü istiyorsunuz: aşırı kiloları vermek sigara ve benzeri risk faktörlerini hayattan uzaklaştırın!

Neden yetersiz besleniyorsunuz?
Az yeme sonucu oluşan enerji eksikliği, bitkinlik, kan şekerinin düşük seyretmesi kişiyi yorgun ve dermansız kılar. Ne mi yapacaksınız: 3 öğün düzgün yemek yiyerek ve ara öğünler protein ve kompleks karbonhidrat tüketimine dikkat ederek hayat daha hafif ve kolay olacak…

Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları

Kansızlıkla mı savaşıyorsunuz?
Adet kanamasının aşırı olduğu durumlar en sık sebebi oluşturur. Bu da demir eksikliğine sebep olur. Demir kırmızı kan hücrelerinin yapısına iştirak eder. Dokulara oksijen taşınmasını sağlar. Eksiğin yerine konması (Demir,B12,Folikasit gibi…) ve iyi ve yeterli beslenme ile çözümünü bulabilirsiniz…

Aşırı kafein tükettiğinizin farkında mısınız?
Sinirlilik, uykusuzluk, kalp atım hızının artması tansiyon yüksekliği… Aşırı kafein tüketimi yorgunluğa sebep olur. Kafein içeren içecek, ilaç, kahve ve çayın aşırı tüketiminden kaçının!

Yeteri kadar su içmiyor musunuz?
Vardiyalı bir işte mi çalışıyorsunuz? Çözümü uyuduğunuz alanı sessiz, loş tutarak bulabilirsiniz.

Herhangi bir besine karşı alerjiniz var mı?
Alerji yapan besinlerin tesbitinin yorgunluğa derman olacağını biliyor muydunuz?

Yorgunluktan Kurtulmanın Yolları

Kalbe dikkat!
Özellikle egzersiz ve naktiviteye dayalı durumlar sonucunda yorgunsunuz. Giderek kolay yapılan işlerin yapılmasında zorluk çekme söz olacaktır. Vakit geçirmeden doktorunuza gitmelisiniz.

Şeker Hastalığı
Yüksek kan şekeri, hücreye girip metabolize edilemediğinden enerji kaynağı olarak kullanılamaz. Yeterince besin tüketilmesine rağmen enerjisiz kalan vücutta yorgunluk baş gösterir. Uygulanacak ilaç tedavisi, diet ve egzersiz hastalığı kontrol altına alacaktır.

İnsülin direnci mi var?
Gün içinde acıkma atakları, tatlı çekme, yemek sonrası uyku gelmesi, halsizlik, yorgunluk sık bulgularındandır.

Hipotiroid ve yorgunluk
Metabolizma yavaşlar kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder, kilo alır, vücutta doku aralıklarında ödem olur. Dışarıdan verilecek tiroid hormonuyla yeniden vücut dengesininin düzelebileceğini biliyor muydunuz?

Yorgunluğunuz belki idrar yollarındaki bir enfeksiyondan kaynaklanıyor
İdrarda yanma hissi acil işeme hissi olmaksızın yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkar. İdrar tetkik ve antibiyoterapi ile 1 haftada sorun çözülür.

Kadınlarda Menapoz
Gece terlemeleri, sıcak basması meydana gelen hormon dengesizliği sonucu yorgunluk ve halsizlik olur.

Kanserler
Hastalığın kendi kemoterapi, radyoterapi halsizlik, yorgunluk yapar. Antidepresanlar, alerji ilaçları, hipertansiyon ilaçları, kaygı giderici ilaçlar, tedavide yorgunluk rastlanabilir durumlardır.

Günlük yaşamın vazgeçilmezi
Kronik Stres: Aşırı gerilime bağlı halsizlik ve yorgunluk söz konusudur.

Neden çikolata yorgunluğa çözüm?
İştah ve uykuyu düzenler beyinden salgılanır, yediğimiz karbonhidratlar insulinle eş zamanlı geçici seratonin salgılatırlar. Seratonin azlığı kişiyi tatlıya yönlendirir. Çikolatadaki triptofon beyinde seratonine dönerek kişiye mutluluk duygusu verir.

Kaynak: YeniŞafak

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *