Yaz Mevsiminin Çilesi Ödemden Kurtulmak İçin 5 Pratik Çözüm

Yaz Mevsiminin Çilesi Ödemden Kurtulmak İçin 5 Pratik Çözüm

Ödemden Kurtulmak İçin Su İçin

Özellikle sıcak yaz aylarında başta kadınlar olmak üzere birçok kişinin yakındığı en büyük problem de ödem konusu. Ödem, vücut içerisindeki sıvının doku aralarında ve cilt altında birikmesiyle oluşmakta ve rahatsızlık hissi uyandırmakta. Şimdi size yaz aylarında hem serinletecek hem ödemden kurtaracak 5 pratik çözüm!

Ödemden Kurtulmak İçin Salatalık ve Maydanoz Tüketimi

1. Su, Salatalık ve Maydanoz Tüketimi

Günde kg başına en az 30 ml su tüketimi ödemin 1 numaralı düşmanı olmakla beraber maydanozun idrar söktürücü özelliğiyle etkisi artacak ve suyunuza ayrı bir aroma katarak su tüketiminizin artmasını da sağlayacak. Eğer ki ben ayrı ayrı da tüketirim derseniz seçim sizin. Kahvaltılarınıza ve salatalarınıza maydanoz ekleyebilir veya su tüketemiyorum diyenlerdenseniz işte bu çözümü uygulayarak bir adım atabilirsiniz! Ayrıca salatalık da içeriğindeki yüksek su oranı sayesinde ödem atmanızı sağlayacak bir diğer besin.

Ödemden Kurtulmak İçin Tuz Tüketimini Azaltın

2.Tuz ve Basit Karbonhidrat Tüketimini Azaltmak

Günlük gereksinim olan 5 gramdan fazla alınan tuz alımı vücuttaki suyu tutacağından ödem oluşumuna zemin hazırlamakta. Peki biz bunu nasıl yapacağız diyorsanız ; yemeklerinizi az tuzlu hazırlamalı ve dışarıda yemek yerken ekstra tuz atmamalısınız. Ayrıca glisemik indeksi yüksek olan basit karbonhidratlar (pirinç, un, şekerler vb.) kan şekerini birden yükseltip vücutta ödeme neden olan mineral seviyelerini arttırdığı için bunlar yerine glisemik indeksi düşük kepekli veya tam buğday ürünleri seçerseniz bu yaz aylarında ödeme dur diyebilirsiniz. Bu 2 öneri için de ortak olan bir nokta ise paketli ve işlenmiş ürünlerden kaçınmaktır.

Ödemden Kurtulmak İçin Prebiyotik ve Probiyotik Gıdalar Tüketin

3.Prebiyotik, Probiyotik ve Fiziksel Aktiviteyi Arttırmak

Beslenmenizde çıkarmanız gerekenler kadar eklemeniz gerekenlerde olabilmektedir. Prebiyotik ve probiyotik gıdalar ise bunlardan birini oluşturur. Özellikle bel ve karın bölgesinde oluşan ödemlerin birçoğu sindirim bozuklukları ve bağırsak düzensizlikleri sonucu olmakta. Soğan, sarımsak, pırasa, patates, yer elması, enginar gibi prebiyotik gıdalar ve başta kefir, yoğurt olmak üzere probiyotik gıdalar ise bağırsak sisteminizi düzenleyip sindirim işlevini kolaylaştırarak daha rahat bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Sadece beslenmeyle değil aynı zamanda harekete geçip günde 30-45 dakika yapılan tempolu yürüyüş bu süreci daha da kolaylaştıracak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Ödemden Kurtulmak İçin Faydalı Meyveler

4. Ananas, Muz, Nar

Hem lezzetli hem de ödem atmanızda yardımcı olan bu meyveleri ister tek olarak isterseniz de yoğurdunuza veya salatanıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Muz içeriğindeki potasyumla, ananas bromelain içeriğiyle, nar da yüksek lif içeriği nedeniyle ödem atımını kolaylaştıracaktır.

Ödemden Kurtulmak İçin Magnezyum, Potasyum ve B6 Vitamini Tüketin

5. Magnezyum, Potasyum Minerallerini ve B6 (Piridoksin) Vitamin Alımını Arttırmak

Yapılan çalışmalarda magnezyum alımının özellikle adet öncesi, hamilelikte ve menopozda olan ödemlerin önüne geçtiği görülmüştür. Kuru yemişler, kuru baklagiller, tam tahıllar ve kepekli ürünler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, avokado gibi magnezyum kaynaklarını beslenmenize ekleyebilirsiniz. Muz, patates, ceviz ve et gibi gıdalarda bulunan B6 vitamini de tıpkı magnezyum gibi adet öncesi olan ödemlerin giderilmesinde etkilidir. Potasyum ise vücutta idrar üretimini arttırıp ödem tutumundaki mineral seviyelerini azaltarak ödem azaltmaya yardımcı olur. Avokado, muz ve domatesi ise beslenmenize potasyum kaynakları olarak salatalara, yemeklere veya çiğ şekilde dilediğiniz gibi ekleyebilirsiniz.

Diyetisyen Kübra Bal’dan randevu almak için www.kubrabal.com adresini ziyaret edebilir veya 0216 428 36 84’ü arayabilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *