Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Yaz Mevsiminde Dondurma Yemeniz İçin 5 Neden!

Yaz Mevsiminde Dondurma Yemeniz İçin 5 Neden!

Meyveli Dondurma Çeşitleri

Dondurma mevsiminin tam ortasından merhaba! Sevmeyen var mıdır bilmiyorum ama özellikle çocukların dondurmaya bayıldığı kesin…Ben danışanlarıma yaz-kış tatlı olarak dondurma veriyorum….Evet, şeker içerdiği için tamamyla sağlıklı dememiz mümkün değil ama dengeli tüketerek, dondurmayı diyetinize bir alternatif olarak katabilirsiniz. Birçok tatlıya göre kalorisi düşük olan dondurmayı sağlık yönleriyle ele alalım…..

Meyveli Dondurma Çeşitleri

  • 1- Kemiklerin ve dişlerin yapı taşlarından olan kalsiyum ve fosfor içeriğinin yanı sıra magnezyum, sodyum, potasyum, demir, çinko, A,C,D ve E vitaminlerini içerir. 100 ml dondurmanın kalsiyum içeriği 125 mg’dır. 19-50 yaş arası kişilerin günde ortalama 1000 mg kalsiyum almaları gerekiyor. Günlük kalsiyum ihtiyacı; çocuklarda, yaşlılarda ve hamilelerde arttığını düşünürsek, dondurmadan 2 top tüketmek, yaklaşık 150 mg kalsiyum almamızı sağlayarak günlük kalsiyum ihtiyacımızı karşılamaya destek olur. Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum kaynaklarını yeterli tüketmeyen çocuklar için iyi bir alternatif oluşturmaktadır.

Çikolatalı ve Kaymaklı Dondurma

  • 2- Sütlü dondurmalar size mutluluk veren triptofan adlı hormonu içerir. Serinletici özelliğiyle ter oluşumunu azaltarak sizi dinçleştirip enerji verir. Dolayısıyla hem bu hormon sayesinde hem de serinletici etkisiyle rahatlatıyor ve stresten uzaklaşırsınız. Ayrıca beyindeki haz merkezinin de (orbitofrontal korteks) harekete geçmesini sağlayarak sizi mutluluğa bir adım daha yaklaştırır.

Meyveli Dondurma

  • 3- Dondurma bilinenin aksine hem kilo aldırmaz hem de 4 mevsim tüketilebilir. Hamur ve şerbetli tatlılara oranla daha az kalori içeriyor. 1 top dondurma ortalama 100 kaloridir. Fakat ilave edilen sos, karamel, çikolata sosu gibi yan ürünlerin kaloriyi arttırıp kilo artışına sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır. Haftada 2-3 kez 2 top dondurmayı meyve yerine ara öğün olarak tercih edebilirsiniz.

Dondurmanın Faydaları

  • 4- Kasların temel yapısı proteinlerden oluşur ve dondurma da kaliteli bir protein kaynağı olduğu için kasları güçlendirir. Spor sonrası dondurmayı beslenmenize diyetisyeninizin önerdiği miktarlarda ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı Dondurma

  • 5- Kadınların özel günlerinde yaşadığı tatlı krizleri meşhurdur. Bu dönemde kendinizi kaybetmek yerine, kendinize 2 top dondurma ısmarlayın ve keyfini çıkarın. Dondurmanın içerisindeki potasyum ve magnzeyum adet sancılarınıza iyi gelecektir.

Dondurma Çeşitleri

Not: Dondurma çeşitleri arasında ciddi bir kalori farklı bulunmamakta. Örneğin 1 top sade dondurma 104 kalori, çilekli dondurma 96, fıstıklı ise 120 kaloridir. Dilediğinizi tercih edebilirsiniz😉

Diyetisyen Kübra Bal’dan randevu almak için www.kubrabal.com adresini ziyaret edebilir veya 0216 428 36 84’ü arayabilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *