Yaz Geldi, Bahçeye Çıkma Zamanı!

Yaz Geldi, Bahçeye Çıkma Zamanı!

Mimar Nimet Akbıyık Yazıları ve Bahçe Dekorasyon Önerileri

Tasarım sınır tanımaz. Hayal gücümüzde mevsime, zamana , renge göre birbirinden şık keyfili suretlere bürünür. Yeşil; peyzaj denilince akla ilk gelen resmin rengidir. Günümüzde peyzaj kelimesi, birçoğumuz için “Yeşil” demektir. Yeşil insanı ferahlatır, ki zaten bilimsel olarak insan psikolojisi için olumlu etkileri birçok kez belirtilmiştir. Mimarlık ise, mekan tasarlama işidir. İşte bu yazımızda yeşil ile mimarlığı bir araya getiriyoruz. Yoğun ve kalabalık iş temposundan, tatil yapmaya fırsat bulamayacak olanlar için, bahçe-balkon tasarımı oldukça önemlidir. İnsan bunalınca, negatif enerji ile yüklenince “bir nefes al” deriz . Tek nefes bile ne kadar önemlidir. İşte bu yüzden bizde, evlerimizde ofislerimizde zaman zaman nefes alabileceğimiz yaz aylarının güzelliklerini yaşayabileceğimiz mekanlar oluşturmalıyız.

Mimar Nimet Akbıyık Yazıları ve Bahçe Dekorasyon Önerileri

Kış bitti, çiçekler açtı, papatyalar laleler sardı dört bir yanımızı. Biz de zaten iç mekanların keyfini yeterince çıkardık diye düşünüyorum. Gökyüzüyle buluşmanın vakti çoktan geldi. Ayağımız toprağa bassın, bahçelere çıkalım artık diyorum. Bahçemiz yok ise balkonlara çıkalım elimiz toprağa değsin. Nefes alsın ruhumuz, bedenimizle beraber. Yazın tüm güzelliklerinden yararlanmak, keyif ve konforu bir arada yaşamak isteyenler haydi o zaman bahçeye çıkıyoruz. Bahçe mobilyaları için çok uygun çözümler var. Bahçe dekorasyonu da, iç mekan  ve dış mekan dekorasyonu gibi, her bütçeye uyum sağlamaktadır. Hatta en kolayıdır.

Mimar Nimet Akbıyık Yazıları ve Bahçe Dekorasyon Önerileri

Bahçelerimizi ve balkonumuzu yaz aylarına hazırlarken şık ve rahat bir ortam olmasına özen göstermeliyiz. Mekanlarımız büyük yada küçük olsun fark etmez, minik dokunuşlarla huzurlu ve keyifli mekanlara dönüştürmek bizlerin elinde. Her zaman dediğimiz gibi, biz ne istediğimizi biliyor isek, problem yok demektir. 

Sil baştan bir dekorasyon yapacağım diyorsanız; Öncelikle zeminimizin ne olması gerektiğine karar vermelisiniz.  Döşemelerde çimen bölümün kesin olacağını varsayarak çimenle beraber kullanacağınız, ahşap, taş, granit gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Daha sonra, mobilyalara karar vermelisiniz. Yeni almak şart değil , evinizde kullanmadığımız parçaları da bahçenizde kullanabilirsiniz. Kendi konforunuzun devamı adına. Ancak bu mobilyaları dışarıda kullanırken dikkat edilmesi gereken malzemesi ve kumaşıdır. Güneşe dayanıklı su geçirmeyen özellikte kumaşlar ve malzemeler bahçeniz için  daha uygun olacaktır. Bunun yanında şık pergolalar kullanabilirsiniz. Aydınlatmalarda mumlar, kandiller, ayaklı lambalar, yerde kullanılan led ışık sistemler kullanabilirsiniz.

Mimar Nimet Akbıyık Yazıları ve Bahçe Dekorasyon Önerileri

Ve bitkiler bu dekorasyonun en önemli öğesi, nefes alan renk katan yaşatan..Sevdiğimiz, yaşatabildiğimiz, mevsimine uygun bitkiler kullanmalıyız. Dekorasyonun bir bütün olduğunu unutmamalıyız. Bu bütünde kullanacağımız mobilyalardan, çiçeklerin tonlarına, zeminin rengine, ufak aksesuarlara, saksıların renklerine kadar bir uyumu yakalamalıyız..

Mimar Nimet Akbıyık Yazıları ve Bahçe Dekorasyon Önerileri

Uzaklardan bir ses duyar gibi oluyorum. Benim bahçeli evim yok ki. Balkonum var o da  çok küçük ben napayım şimdi. Olabilir. Ufacıkta olsa balkonlarımız bizlerin nefes alacağı mekanlardan. Onları uçsuz bucaksız bahçelere dönüştürmek bizim elimizde. Ufak masa – sandalye, saksılar, çiçekleri, mumlar, renkli çiçekli masa örtüleri, birkaç tabure. Bunlar sizin cennetinizi oluşturmanızı sağlayacak merak etmeyin. Hımm unutmadan tebessüm ve pozitif enerji sizinle zaten olacaktır. Bunları hiç saymıyorum bile.

Aldığımız her nefese şükrettiğimiz, yeşilin bizi mutlu kılldığı  gülümsediğimiz günlerde tekrar görüşmek dileğiyle.

Yaradan’a emanet..

Yorumlar

“Yaz Geldi, Bahçeye Çıkma Zamanı!” için bir cevap

  1. […] hava bir gün yağmurlu bir gün güneşli olarak devam eden günleri takip etse de biz balkon ve bahçe sezonunu çoktan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir