Washington Siyasetinin Renkli Moda Hikayeleri

Washington Siyasetinin Renkli Moda Hikayeleri

Washington Siyasetinin Renkli Moda Hikayeleri

8 Kasım 2016’da Donald Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanmasıyla Beyaz Saraya yeni bir first lady geliyor. 46 yasındaki Melania Trump Yugoslav asıllı. Yugoslavya’da araba satıcısı bir babanın ve çocuk kıyafetleri tasarlayan bir annenin kızı olarak 16 yasında mankenliğe başlıyor. Melania’nın mankenlik serüveni bu endüstride görülen bir çok hikayeyi de andırıyor. Farklı ülkelerde yaşayan maddi imkanları olmayan aileler daha iyi bir yaşam sağlamaları için mankenlik vasıflarına sahip olan (uzun boyluluk, incelik ve estetik bir siluet) genç kızlarını bu mesleğe teşvik ediyor. Bu ailelerden bir tanesi de Melania’nın ailesi. O da bir çok manken gibi başladığı üniversite eğitimini daha birinci senesinde bu kariyer için bırakıyor.

Washington Siyasetinin Renkli Moda Hikayeleri

Milano ve Paris’te bir çok defilede çalışan Melania, 1996 yılında New York’a taşınıyor. Harpers Bazaar, Vanıty Fair, GQ ve Sports İllustrated gibi moda alanında tanınmış dergilerde fotoğraf çekimleri yayınlanıyor. 1998 yılında New York’ta bir moda partisinde Donald Trump ile tanışıyor ve 2004 yılında Trump ile nişanlanıyor. Melania’nın hayatındaki en büyük başarısı bir milyarder ile evlenmesi. Yaş sınırı ve başarılı olma şansının düşük olduğu ömrü kısa süren mankenlik kariyerinde Melania’nın New York gibi bir şehirde ve moda dünyasında ayakta kalması zor olurdu. Ama Donald Trump ile evlenmesi ona prensesleri imrendirecek imkanlar Sunday Melania Trump’ın eski bir manken olarak görsel estetiğe sahip zarif bir first lady olacağı şüphesiz. Bir çok modacının canla başla giydirmek istediği biri olacaktır. Ama eğitimin önemli olduğu bir konumda entelektüel anlamda zorlanacağı da muhtemeldir. Bir hanımefendi olarak her şey görsellikle kalmıyor, büyük bir sorumluluğu ve görevi de omuzlarında taşıması gerekiyor.

Washington Siyasetinin Renkli Moda Hikayeleri

Michelle Obama gibi avukat olan ve zekası ile büyük kitleleri kendine hayran bırakan bir First Lady’nin arkasından Melania Trump, Mrs. Obama’nın yerini doldurmakta çok zorlanacaktır. Mrs. Trump’ın geçmiş hanımefendilerden tek farkı, yabancı kökenli olması ve 5 dil konuşuyor olması. Bir çok uluslararası ortamda diplomatlarla ve diplomat eşleriyle farklı dillerde iletişim kurabilmesinin faydasını görecektir. Ama bundan daha önemlisi her Amerikan First Lady’si gibi onun toplumsal gelişim projelerinin hangi alanı üzerine eğileceği ve bir başkan eşi olarak topluma neler katacağı merak konusu.

Washington Siyasetinin Renkli Moda Hikayeleri

Tabii ki bunun yanı sıra bir First Lady olarak hangi tasarımcıların kreasyonlarını giyecek onu da merakla bekliyoruz. New York moda sektörünün Donald Trump’ı ve dolayısıyla Melania Trump’ı pek sevdiği söylenemez. Melania Trump’ın sosyetik hayat tarzından dolayı uzun süredir haute couture tasarımları tercih ettiği ve arkadaşlık yaptığı uluslararası tanınmış modacılar olduğu şüphesiz, ama gelmiş geçmiş first ladyler için tasarım yapan Amerikalı modacılar onunla çalışmak isteyecek mi, işte bunu zamanla göreceğiz. Örneğin geçtiğimiz hafta Michelle Obama’yı yaklaşık 8 senedir giydiren New Yorklu modacılardan Isabel Toledo yaptığı açıklamayla Mrs. Trump’i Donald Trump’ın ayrımcı siyasetinden dolayı protesto ettiğini ve kesinlikle Mrs. Trump ile çalışmayacağını açıkladı. Diğer modacıları da protesto etmeleri için çağrıda bulundu. Bakalım gelecek zaman içinde Washington siyaseti hangi moda hikayeleri ile renklenecek?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir