Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Vücudunuzu Keşfedin, Gardıroplarınız Gülsün!

Vücudunuzu Keşfedin, Gardıroplarınız Gülsün!

İnayah Tesettür Giyim Modelleri 2016

Vücut şekliniz hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Vücudunuzu gerçekten tanıyor ve bu doğrultuda mı alışveriş yapıyorsunuz? Vücut tipi, vücut şekli ve vücut ölçüsü kavramları bir gibi gözükse de aslında hepsi birbirinden ayrıdır.

Vücut tipi genetik kodlarda gizlidir ve ana hattı asla değişmez. Bulunduğunuz çevre ve yaşam koşulları vücut şeklinizi elbette ki etkiler fakat ana kodu değiştirmez. Zayıflık, şişmanlık, yuvarlak hatlar, düz hatlar gibi kavramlara kafa yormaktansa fit olmaya ve fit kalmaya odaklanmak daha mantıklı. Ve tabii vücudumuzu tanıyarak alışveriş yapmak hem gözümüze hem de uzun vadede cebimize faydalı.

Vücut Tiplerine Göre Giyinmenin Yolları

Vücudunuzu tanımaya önce tipinden başlayın!

Bu konuyu bir kuzu sesi gibi MEE başlığı adı altında inceleyelim. Vücut tipleri MEE’den de anlaşılacağı gibi üçe ayrılır; Mezomorflar, Endomorflar ve Ektomorflar. Mezomorflar atletik yapılıdır. Vücutları kas oluşumuna oldukça müsait olduğu için kas oranı daha yüksektir. Bu kadar atletik yapıdaki kadınların kıyafet seçimlerine daha dikkat etmeleri gerekir. Zarif görünmek için uzun elbise/etek giymek gibi. Ektomorf vücut tipindeki kadınların metabolizmaları hızlıdır. Bu sayede de kilo almazlar. Hani şu “yiyorum yiyorum kilo almıyorum” diyenler vardır ya işte onlar ektomorflar. Vücutları İtalyan kalıplara uygundur. Canım Türk kadını yuvarlak hatlara sahip olması sebebiyle Endomorf grubundadır. Endomorfların metabolizması yavaş çalışır. Bu nedenle dikkat etmediği takdirde kilo alımına oldukça müsaittir. İki arkadaş da 65 kilodur fakat endomorf vücut tipindeki daha kilolu görünür. Kemikleri iri olabilir. 🙂

Vücut Tiplerine Göre Giyinmenin Yolları

Vücut tipinizi belirlediğimize göre sıra geldi şeklinize. 5 farklı vücut şekli vardır; Kum Saati, Armut, Çilek, Elma ve Pırasa.

Kum Saati en ideal vücut şeklidir. İnce bir bel, omuz ve kalça birbirine paralel. Her kıyafeti hakkını vererek taşırlar. İstediklerini giymekte özgür ve oldukça şanslı bir gruptur Kum Saatigiller.

Armut ise canım Türk kadınının vücut şeklidir. Kalça omuza göre daha geniştir. Omuzlar dar dediysek hayatın bütün yükünü de o omuzların taşıdığını hatırlatalım. Armut vücut tipine sahip kadınların kalın kumaşlardan yapılmış (fitilli kadife, gabardin vs.) parçalara dikkat etmeleri gerekir. Bu tarz kalın kumaşlar kalçaları bir tık daha geniş gösterecektir. Aynı şekilde kalem etek ve elbiselere de. Daralan etekler ve pantlonlar yerine kalçayı baz alarak düz inen modelleri tercih etmelidirler. Kumaş tercihleri ise her zaman dökümlü, akıp giden ve inceler olmalıdır. Kalçaları örten blazer ceketleri giymeyi de unutmayın. Dar olan omuzlarınız için çare kayık yakalarda.

Çilek vücut şekline sahip olan kadınların yüzücü omuzlu dediğimiz geniş omuzları ve dar kalçaları vardır. Geniş omuzlu olmak elbette ki güzeldir. Kıyafetler üzerinizde jilet gibi durur. Fakat göğüsleriniz küçük ise minik hileler ile sizi ideal şekil olan kum saatine çevirmek en doğrusu olacaktır. V yaka trikolar, elbiseler size oldukça uygun. Kalça ile omuzu eşitlemek için minik renk oyunları yapmanız gerekiyor. Üst koyu renk, alt ise daha açık renk olmalı. Pilili, anvelop ve kloş etekleri gardırobunuza eklemelisiniz.

Elma vücut şekline sahip kadınların vücudunun üst kısmı oldukça yuvarlak ve geniştir. Göğüs, mide ve karın üçlüsü bir bütünmüş gibi görünür. Fakat üst vücutlarının bu kadar geniş ve yuvarlak olmasına rağmen bacakları oldukça ince ve güzeldir. Elma vücut şekline sahip olan kadınlar düz inen parçaları tercih etmeli, dar ve vücuduna tam oturan parçalardan uzak durmalıdır. Bol bol elbise giymelidir.

Pırasa vücut şekline sahip kadınların bel kıvrımı yoktur. Omuz,bel ve kalça üçlüsü aynı ölçüdedir. Vücudunuzu kum saatine çevirmek için belinizi ince gösterecek ve bel kıvrımınızı ortaya çıkartacak parçaları tercih etmelisiniz. Kendinden kıvrımlı siyah-beyaz elbiseleri tercih edebilirsiniz. Cepli parçalar da kalçalarınızı olduğundan geniş göstereceği için cepli pantolon ve etekleri sıkça kullanmalısınız. Omuzlarınızda hafif vatkalar kullanmak da işe yarayacaktır.

İnayah Tesettür Giyim Modelleri 2016

Tabii vücut şeklinizi anlamanın en iyi yolu boy aynanızın karşısına iç çamaşırlarınız ile geçip dik durarak kendinize bakmak. Elbiseleriniz üzerinizdeyken yanılma olasılığınız yüksek. Tabii burada iç çamaşırlarınızın doğruluğu da önemli.

Vücudunuzun ölçüsünü biliyor musunuz? 90-60-90 olanı değil. Aslında şöyle sormamız gerekirdi, vücudunuzun oran-orantısını biliyor musunuz? Üst bölgeniz mi daha uzun yoksa bacaklarınız mı? Yoksa vücudunuz iki eşit parçadan mı oluşuyor? Bunu bilmek size şunları kazandıracak, yüksek belli mi yoksa düşük belli mi; gömlek içeride mi yoksa dışarıda mı kalmalı; pantolonun paçası İtalyan mı olmalı… Bacak boyunuz kısa ise yüksek belli parçalar giymelisiniz ki bacak boyunuz daha uzun görünsün. Bacak boyu kısa olan kadınların bilekten bağlamalı ayakkabılardan uzak durmaları gerektiğini önceki yazılarımda belirtmiştim. Küçük göğüsleriniz varsa kruvaze gelen parçaları, büyük göğüsleriniz varsa V yakaları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Vücut şeklinize göre giyinerek adeta bir stil ikonu gibi görünebilirsiniz! Vücut tipine göre doğru kıyafet seçimi konusunda karışıklığa düşüyorsanız, önerilerimize mutlaka göz atın.

Yazı: Munise Boz

1 Yorum Bulunuyor

  • Esra
    2016-02-17 | Permalink |

    Merhaba vücut tiplerine göre birer kombin yapıp bizi daha da aydinlatir misiniz

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *