Vücudun Su İhtiyacını Gidermeye Yardımcı 7 Besin

Vücudun Su İhtiyacını Gidermeye Yardımcı 7 Besin

Salata

Sağlıklı bir vücudun temel ihtiyaçlarından biri sıvı alımı. Bunu ihtiyacı gidermenin bir yolu su içmek diğeri ise içeriğindeki sıvı miktarı yüksek olan besinleri gerektiği ölçülerde tüketmek. Hangi besinlerde ne kadar su var ve bu vücudun sıvı ihtiyacını nasıl karşılıyor? Özellikle Ramazan’da sıvı ihtiyacını gidermek için tüketilmesi gereken bu besinler ve faydaları neler? İşte bu soruların cevabı…

Salatalık

Salatalık

En yüksek sıvı oranına sahip olan salatalık; C,K ve B vitaminleri bakımından da zengindir. Yüzde 96 oranında sıvı içerdiği bilinen salatalık günde iki tane tüketildiğinde vücudun günlük ihtiyacı olan sıvının hemen hemen yüzde 40’ını karşılar.

Kabak

Kabak

Salatalıktan sonra sıvı oranı en yüksek olan besin kabak, haşlanarak tüketildiğinde fayda gösterir. Kızartılan kabak su miktarını çabuk kaybeder. Zaten sağlıklı beslenme de kızartmaya da yer yok. Özellikle diyet ve düzenli spor yapan kişilerde haftada iki tabak haşlanmış kabak yemeği tüketmek vücudun ihtiyacı olan sıvının yüzde 50’sini giderir.

Domates

Domates

Sıvı bakımından yüksek olduğu kadar asit içerikli maddeler de ihtiva eden domates günde en fazla 3 -4  tane tüketilmeli. Ayrıca domatese kırmızı rengini veren ve insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten flavonoid madde sayesinde vücudu kanserli hücrelere karşı da koruyucudur.

Marul

Marul

İçerdiği sıvı oranı sayesinde vücuttaki toksinleri temizlemede etkili olan göbek marul, düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı bir kalkan görevi görür.

Kereviz

Kereviz

Özellikle saplarında yüksek miktarda sıvı bulunan kereviz, vücutta meydana gelen ciddi komplikasyonların yaşanmasını önler. Yapılan araştırmalarda günde bir bardak kereviz suyu içerek yaşanan baş ağrısı, depresyon, stres ve yorgunluk gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıkların önüne geçer.

Turp

Turp

Sıvı bakımından zengin besinlerden biri olan turpun suyu çıkartılarak tüketildiğinde midedeki asit oranını düzenliyor aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırıyor. Turp, lif oranı yüksek ve glisemik indeksi düşük olduğu için daha uzun süre de tok tutar.

Ispanak

Ispanak

A ve C vitaminleri bakımından zengin olan ıspanak vücudun ihtiyacı olan demir ve proteini yüzde 100 karşılar. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan bu besin aynı zamanda sıvı oranı bakımından da zengindir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir