Vücudumuzdaki İyi Kalpli Dostlarımız: Probiyotikler

Vücudumuzdaki İyi Kalpli Dostlarımız: Probiyotikler

Probiyotik Kaynağı Besinler

Son günlerde birçok arkadaşınızdan, kefir içmeye başladıklarını duymuş olabilirsiniz. Bağırsak, flora, iyi bakteri kelimeleri sağlıklı yaşamaya karar veren insanların hayatında yankılanıp duruyor.

Doktorların, vücudumuzdaki iyi kalpli dostlarımız olarak tanımladıkları probiyotikler, bağırsaklarımızın iç yüzeyinde yaşayan; sindirim, emilim, vitamin sentezi gibi görevleri olan ve bağırsak sağlığını koruyan mikro organizmalardır. Eğer sağlıklı bir bünyeye sahipseniz, sindirim sisteminizde yüz milyardan bazla iyi kalpli bakteri bulunur.

Probiyotikler; sindirimimize yardımcı olur ve bağışıklık sistemimize destek olur. Probiyotikler ve bu dostlarımızın gücünü artıran prebiyotiklerle birleşerek, bağırsak florasını oluştururlar. Eğer floranız sağlıklıysa, bedeniniz de bir o kadar sağlıklıdır.

Probiyotik Kaynağı Besinler

Probiyotiklerin gözle görülür etkileri

Probiyotiklerin en göze çarpan etkisi, ince kalmanıza ve sağlıklı görünmenize yardımcı olmalarıdır. Probiyotikler sayesinde pırıl pırıl parlayan, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Vücudunuzu toksinlerden arındırmak ve hormonlarınızı dengelemek için probiyotik kaynağı olan yoğurt, kefir, turşu, kombucha gibi besinleri sıklıkla tüketmelisiniz. Özellikle hamilelik döneminde, probiyotikler beslenme programının vazgeçilmez ögesidir.

Cildinizdeki kusurlardan şikayetçiyseniz

Kadınlar için ciltlerinin değeri sorgulanamaz. Sağlıklı bir cilde sahip olmanın yolu sağlıklı bir karaciğerden geçer. Karaciğerinizin sağlığına kavuşması; cildinizin daha genç görünmesine, sivilce sorunlarınızın gözle görülür derecede azalmasına, parlak ve sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur. Bağırsak florasının düzgün çalışması için ve karaciğerinizin temizlenmesi için probiyotiklerden yardım almalısınız.

Probiyotik Kaynağı Besinler

Küçük bir test

Probiyotiklerin gücünü test etmek için; gluten, şeker ve işlenmiş gıdaları bir süre için hayatınızdan çıkarın. Akabinde, probiyotik tüketmeye başlayın. Yaklaşık olarak iki haftanın ardından, cildinizde gözle görülür bir iyileşme olduğunu fark edeceksiniz. Bağışıklık sisteminiz güçlenmeye başlayacak ve sindirim sisteminiz rahatlayacak. Kendinize bir güzellik yapın ve bağırsaklarınızın sağlığına özen gösterin. Kısa sürede karşılığını alacaksınız.

Kleopatra’ya danışın

Güzelliği ile ün salmış Kleopatra’nın da probiyotiklerden faydalandığını biliyor muydunuz? Kleopatra’nın, süt banyosunu; üç gün boyunca bekletilmiş ve ekşimiş bir süt ile yaptığı bilinmektedir. Bu süt, faydalı bakteriler açısından oldukça zengindi. Kleopatra’nın güzelliğinin bir kısmını probiyotiklere borçlu olduğunu söyleyebiliriz.

Yazı: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir