Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Vizesiz Gezebileceğiniz 5 Yurt Dışı Gezi Önerisi

Vizesiz Gezebileceğiniz 5 Yurt Dışı Gezi Önerisi

Vizesiz Gezebileceğiniz 5 Yurt Dışı Gezi Önerisi

Merhaba,

Umarım keyifler yerindedir. Bu hafta sıcakların iyice bastırması ile gezme isteğimiz daha da arttı değil mi? Geçen hafta size Türkiye’de yaz tatili için Kaş ve Fethiye yazısını yazdım. Umarım faydalı olmuştur.

Bu hafta ise biz güneye ya da yurt içi gezmek istemiyoruz, yurt dışına gitmek istiyoruz ama vizesiz olsun diyenler için 5 güzel önerim var.

Vizesiz Gezebileceğiniz 5 Yurt Dışı Gezi Önerisi (Batum)

Batum / Gürcistan

Hemen yanı başımızda olan yeşile doyacağınız kadar güzel bir yer Batum. Artvin Hopa sınır kapısından sadece nüfus kağıdınızı göstererek geçebileceğiniz kadar kolay ülkeye giriş. Batum’a Türkiye’den Hava yolu ile uçabilirsiniz. Uçak bileti alırken Batum’u seçerseniz daha pahalı Hopa’yı seçerseniz daha ucuz ücret ödersiniz. İki lokasyon için de aynı hava alanına iniyor uçak. Batum Havaalanına bileti Hopa olanları kara yolu ile Hopa’ya götürüyorlar ben Batum’a geldim kalayım diyemiyorsunuz. Hopa’dan çok uygun fiyatlı minibüslere binerseniz 20 dk da tekrar Batum’a dönebilirsiniz.

Batum da Akdeniz kıyıları gibi inanılmaz uzun bir sahil şeridi var. Paranız çok değerli. Tabi şehir bizden bir 10 yıl geride bazı noktalarda ama gene de doğal güzelliği ve turizme yaptığı yatırım ile görülmeye değer. Denize girmek isterseniz güzel de bir denizi var. Sakin huzurlu yeşillik doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan bu şehri mutlaka görmelisiniz.

Vizesiz Gezebileceğiniz 5 Yurt Dışı Gezi Önerisi (Saray Bosna)

Saray Bosna / Bosna Hersek

Yazarken bile içim ısındı. Kendimi iyi hissettim. Çok çok çok güzel yerler. Gitmeden önce herkes çok güzel olduğunu söyleyip anlata anlata bitiremiyordu ben anlam veremiyordum neresi güzel olabilir bu kadar diye ama gidince anladım.

Öncelikle çok saygılı insanları var gittiğinizde sizi memleketinizde gibi ağırlıyorlar. Osmanlı çok uzun dönem o bölgeye hakim olmuş bu sebeple Boşnaklar oraların aslında bizim olduğunu düşünüyorlar ve çok nazik davranıyorlar. Sokaklarının sakinliği doğal güzelliği insanı kendine hayran bırakıyor.

Oralara kadar gitmişken mutlaka Mostar ve Travnik şehirlerini de ziyaret etmeyi unutmayın. Mostar yolu üzerinde Alperenler Tekkesi de görülmeye değer. Nehirleri, sıcak insanları güzel yemekleri ile Bosna mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Vizesiz Gezebileceğiniz 5 Yurt Dışı Gezi Önerisi (Doha)

Doha

Geçtiğimiz haftalarda YeşilTopuklar. com’da uzun uzun Doha’yı anlatmıştım. Vizesiz ziyaret edebileceğiniz yapay bir şehrin nasıl bu kadar güzel inşa edildiğini gözlemleyebileceğiniz.

Arapların zenginliğin ihtişamını nasıl yaşadıklarını gözlemleyebileceğiniz Ortadoğu kültürünü sonuna kadar yaşayabileceğiniz güzel yerlerden biri. Doha’da denize girebilir, çöllerde safari yapabilir, ucuz alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

Vizesiz Gezebileceğiniz 5 Yurt Dışı Gezi Önerisi (Tokyo)

Tokyo – Osaka / Japonya

Bana uzak fark etmez her türlü gezerim diyenlerdenseniz. Kesinlikle Tokyo ve Osaka güzel bir tercih olacaktır. Aralarında yaklaşık otobüsle 8 saat bulunan Japonya’nın iki şehri…

Gerçekten uzak doğunun köklü medeniyetlerinden farklı bir yaşam tarzı ile sizi kendine hayran bırakan bu iki şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Türkiye’den 14 saatlik direk bir uçuşla gidebilirsiniz Tokyo’ya 14 saat uçuş sizi korkutmasın çok güzel geçiyor anlamıyorsunuz.

Ben Osaka’yı Tokyo’dan daha çok beğendim. Oralara gideceğiz ne yiyeceğiz demeyin Helal Restoranları Avrupa’da bulamayacağınız kadar fazla ve yemekler lezzetli. Ama yemek için ciddi bir bütçe ayırmanız lazım. Çünkü yemek işi baya pahalı.

Vizesiz Gezebileceğiniz 5 Yurt Dışı Gezi Önerisi (Beyrut)

Beyrut / Lübnan

Gönül isterdi ki bu maddeye Suriye, Moskova, St. Petersburg yazayım şahane yerler ben gittiğimde vizesizdi. Ama şuan maalesef Rusya’ya vize var ve Suriye savaşta bu sebeple bu madde savaşın kıyısında Ortadoğu’nun Paris’i olarak bilenen şehir Beyrut’u anlatacağım.

Gerçekten çok şaşırmıştım gittiğimde inanılmaz modern resmen modanın merkezi bir şehir karşılıyor sizi. Gene Arap kültürü var ama insanları şehrin görüntüsü çok farklı ve güzel. Fırsat bulursanız mutlaka görün. Gerçekten görülmeye değer.

Sizin de önerilerini var ise lütfen bizimle paylaşın.

Haftaya görüşmek üzere.

Zaman Az Gezilecek Yer Çok….

Cansu KARADAĞ
www.gezionerileri.com

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *