Vişne ile İki Güzel Tarif

Vişne ile İki Güzel Tarif

Vişne ile İki Güzel Tarif

Mevsimin en güzel meyvesi vişne ile sofralarınızı serinletecek komposto kıvamında meyve suyu ve bütün bir kış kahvaltılarınızda yaza kadar vişnenin tadını aratmayacak bir lezzet olan reçel tarifi veriyoruz.

En güzel reçeli yapmak için daha önceden sizlere verdiğimiz talimatlara uymanızı tekrar hatırlatıyoruz.

Vişnenin mayhoş tadını hiç bir şeye değişmem diyenlerdenseniz yıkayıp, saplarını ayıkladıktan sonra derin dondurucuya atmayı ihmal etmeyin. Malum bizde tarifler bitmez. Size kışın ortasında vişneli tarifler veririz hemen dondurucudan çıkarıp, yaparsınız.

Vişne ile ilk olarak komposto peşinden de reçel tarifinin malzeme listesine bir bakalım…

Vişne ile İki Güzel Tarif

Vişne Suyu Tarifi

Malzemeler:

  • 1 kg vişne
  • 2 su bardağı şeker
  • 5 litre su

Hazırlanışı: Vişnelerin yıkayıp saplarını ayıkladıktan sonra 5 litre su alacak büyüklükte tencerede kaynatıyoruz. Vişneler yumuşayıp, rengi suya çıktığında şekeri ilave edip, 10 dakika sonra ocaktan alıyoruz. Soğumaya bıraktığımız vişne suyunu ince delikli süzgeçten geçiriyoruz. Pişen vişneleri de elimizle süzgeçte iyice ezerek ekliyoruz. Buzdolabında bir gece bekletip, gerekirse buz ilavesiyle servis ediyoruz.

Vişne ile İki Güzel Tarif

Vişne Reçeli Tarifi

Malzemeler:

  • 1 kg.vişne
  • 1 kg. şeker
  • 1 çay bardağı su
  • 1-2 damla limon suyu

Vişne ile İki Güzel Tarif

Hazırlanışı: Vişneleri yıkayıp, saplarını ayıklıyoruz. Sap kısmına yakın olan tarafı iki parmağımızla sıkarak çekirdeğini çıkarıyoruz. Vişnelerin dibinde biriken sudan ekşi tadının gitmesi ve daha pembe olması için 1 çay bardağını süzüyoruz. Üzerine şekeri döküp, kapağını kapatarak 4-5 saat kadar bekletiyoruz.

Şeker erimeye başlamışsa 1 çay bardağı suyu ekleyip ocağa alıyoruz. Reçel kaynamaya başlayınca üzerine biriken köpükleri ara ara alıp, kısık ateşte kıvam alana kadar pişirmeye devam ediyoruz.
Piştiğini anlama için ateşi yükseltiyoruz ve kaynarken iri gözenekler çıkarmaya başlamışa bir kaç damla limon suyu ekleyip, 2-3 dakika sonra ocaktan alıyoruz.

Afiyetler olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir