Uzun Süre Oturarak Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Uzun Süre Oturarak Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Masa Başında Çalışanlar İçin Ofis Egzersizleri

Bankacılar, sekreterler, sınava hazırlanan öğrenciler, en az 3 saatini masa başında geçiren herkes aşağıda yazdıklarımı dikkatle okusun. Uzun süre hareketsizlik ya da uzun süreli aynı hareketi yapmak vücudun bazı bölgelerinde kas-eklem ağrılarına neden olur.

Benim en çok karşılaştığım problem “Boynum tutuldu, sırtımın tam ortasında bir ağrı var ne yapmam lazım?” sorusudur. Aslında problem oluşmadan nasıl önleneceği bilinse kronik ağrıların oluşmasına davetiye çıkarılmayacak.

Sizlere masa başında çalışırken 10-15 dakika gibi kısa bir zaman ayırarak vücudunuzda ağrıların oluşmasını engelleyip, daha verimli çalışmanın yolunu anlatacağım.

Masa Başında Çalışanlar İçin Ofis Egzersizleri

  • 1. Ayaklarınız yerle tam temas halindeyken ve gövdeniz sandalyeyle 90 derece iken her iki kolunuzu kaldırabildiğiniz en üst noktaya kaldırın 10’a kadar sayıp bırakın. 10 tekrarla hareketi tamamlayın.
  • 2. Önce sağ kolunuzu dirseğinizden bükerek elinizi sırtınıza değdirmeye çalışın. Sol elinizi de kafanızın üzerinden geçirerek sağ dirsekten kavrayıp çok zorlamayacak şekilde hafifçe geriye itin. 10’a kadar sayıp bırakın. 10 tekrarla hareketi tamamlayın. Daha sonra aynı işlemi sol kol içinde yapın.
  • 3. Kollarınız yanda olacak şekilde sırtınızı sandalyeye yaslayın. Her iki kürek kemiğinizle sandalyeyi sıkıştıracak şekilde omuzlarınızı geriye itin. 10 a kadar sayın bırakın. 10 tekrarla hareketi tamamlayın.
  • 4. Ayak tabanlarınız yere değecek şekilde oturun. Sağ bacağınızı sandalyeye paralel olacak şekilde dümdüz kaldırın, sağ ayak bileğinizi kendinize doğru çekin 10 a kadar sayıp bırakın. 10 tekrarla bu hareketi tamamlayın. Aynı hareketi sol bacak için de uygulayın.
  • 5. Ayaklarınız yerdeyken her iki ayak bileğinizi kendinize çekin 10’a kadar sayıp bırakın. 10 tekrarla hareketi tamamlayın. (Not: Bu hareket özellikle uzun süre oturmaya bağlı ayakta oluşan ödemin dağılmasına yardımcı olacaktır.)

Bu 5 hareketi düzgünce çalışma saatleriniz boyunca en az 2-3 kere yaparsanız ben de size daha ağrısız ve daha verimli çalışabileceğinizin garantisini veririm.

Lütfen egzersiz yaparken insanlar ne der diye düşünmeyin. Siz yapın ve diğerlerine örnek olun. Sağlıklı bir yaşam için hepimizin egzersize, hareket etmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın!

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *