Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Üsküdar Belediyesi Sevgiyi Mendille İfade Ediyor

Üsküdar Belediyesi Sevgiyi Mendille İfade Ediyor

Üsküdar Belediyesi Sevgiyi Mendille İfade Ediyor

Üsküdar’da evlenen çiftlere Üsküdar Belediyesi tarafından ipek keseler içerisinde ipek mendiller hediye ediliyor.

Üsküdar Belediyesi zaman, emek, sabırla işlenen mutluluğu ve kavuşmayı ifade eden mendil kültürünü yaşatmak için sevgililer gününe özel çiftlere ipek mendil hediye ediyor. Sevgiye ve aşka bir gün değil, her gün ihtiyacımız olduğunu, sevginin ekmek gibi, su gibi vazgeçilmez olduğunu dile getiren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Hanım Sultanlar Şehri olmasıyla iftihar ettiğimiz Üsküdar’da Türk kültürünü bu kadar iyi ifade eden, saray geleneklerinin sembolü olan ve aşkı bu kadar zarif bir şekilde anlatan mendilleri hikayeleriyle birlikte yeni evlenen çiftlerimize hediye etmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Üsküdar Belediyesi Sevgiyi Mendille İfade Ediyor

Mendilin tarihi milattan öncesine uzanıyor

Kayıtlara göre mendil ilk olarak M.Ö. 6. yüzyılda Roma Oyunlarında oyunların başlangıç ve bitişlerini işaret etmek için kullanılıyor. Türk kültüründe ilk mendil izine Kaşgarlı Mahmud’un Divanü Lügati’t-Türk eserinde rastlanıyor. “Ulatu” kelimesiyle ifade edilen mendil genel olarak pamuk ve ketenden imal edilerek temizlik amacıyla kullanılsa da, ipek gibi değerli kumaşlardan yapılanlar sembolik olarak da büyük bir anlam taşıyor.

Üsküdar Belediyesi Sevgiyi Mendille İfade Ediyor

Mendilin Osmanlı-Türk kültüründe ayrı bir yeri var

14. yüzyıldan itibaren Doğu dünyasında yaygın olarak kullanılmaya başlanan mendil Osmanlı/Türk kültüründe en güzel hediyeleşme şekli olarak yerleşmiş, aşkı anlatan en zarif hediyelerden biri olmuştur. Mendilin üzerine işlenmiş zarifane nakışlar aşık ile maşuk arasındaki muhabbetin izlerini taşımıştır. Osmanlı döneminde bir işaret ve haberleşme aracı olarak da kullanılan mendilin üzerine bazen gizli mesajlar yazılmış, bazen aşıkane mısralar işlenmiştir.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *